10.7.2024
Kategorie: Politika

Prohra válečného narativu

Sdílejte článek:

VIDLÁK

Patrioti pro Evropu budou třetí největší frakce v europarlamentu. Přidali se všichni o kterých se to šuškalo. Největší skupinou jsou europoslanci od Le Pennové a mladý Jordan Bardella bude předsedou frakce. Klára Dostálová bude místopředsedkyně. Přidal se Salvini, Wilders, Belgičani, Dánové, Portugalci… U zrodu stál vedle Orbána i Andrej Babiš a Herbert Kickl.

Musím říci, že když zmínění pánové tuto alianci ohlašovali, viděl jsem ještě celou řadu „stínů v ráji.“ Vlastně nejvíce mě překvapovalo, že tak velcí evropští hráči jako Salvini či právě Le Pennová nebyli ve Vídni u podpisu a v podstatě se k frakci „jen“ přidali, místo aby byli otci zakladateli. Trochu jsem si říkal (a střípek ve mně ještě pořád sedí), že především západoevropští politici se budou na Orbánovu mírovou misi dívat se zděšením a byl jsem napjatý, jestli to nebude pro Patrioty znamenat ostudu, protože ti z Francie či Holandska se při první příležitosti leknou své vlastní odvahy. To se v politice děje často.

Nakonec to vlastně předčilo očekávání a to i přesto, že se nepřidal polský PiS ani německá AfD. Logicky se nepřidaly ani některé konzervativní levicové formace, které se snažily založit vlastní frakci, ale v podstatě jim do torpédoval Fico, který raději zůstal u Socialistů, kteří ho přednedávnem slavně vyloučili, aby ho teď velkomyslně vzali zpátky, protože tím Sáře Wagenknecht zkazili její iniciativu. Fica pak zase za čas vyhodí. Hned jak Luboš Blaha promluví…

Kateřina Konečná s Ondrou Dostálem, když se to tedy nepovedlo s Ficem, nejprve chtěli zůstat u GUE-NGL, která je sice konglomerátem všeho možného, ale nechávala své členy hlasovat podle svědomí. Teď ovšem do Levice přišli i docela drsní týpci a prý na hlasování podle svědomí mohou členové zapomenout. A tak jdou Kateřina i Ondra k nezařazeným europoslancům. Program za funkce nevymění.

Mimochodem… Kateřina Konečná tím také ukazuje, že STAČILO! nebyla jednorázová záležitost. Kdyby jí šlo jen o Evropský parlament, mohla se prostě někam přidat, potlačit svědomí, vykašlat se na program a získat spoustu prebend. Místo toho bude mít jen základ, ale dokáže tím všem volebně neúspěšným posměváčkům, že to, co říkala, myslela vážně.

Orbán s Babišem ale nakonec celé Evropě vytřeli zrak. Jednak předvedli, jak se dělá samostatná politika a jedna ukázali, že se z eurolidoveckých keců neposerou. Jak to Orbán říkal? Vezmeme si Evropu zpátky!

O Babišovi si můžeme myslet, co chceme, ale on zpravidla nechodí do ztracených bitev a není právě prototypem velkolepého vůdce národa. Neuslyšíte od něj velkolepě formulované politické myšlenky oplývající hlubokými hodnotami a filozofií. Je spíše technokratem, manažerem, má rád čísla a rozumí jim. Při svém rozhodování se řídí průzkumy, zkoumá nálady ve společnosti, porovnává se s jinými politiky a dokud nemá jasno, působí trochu jako váhavý střelec. Ale když si jasno udělá, je brutálně přímočarý.

Když se rozhodl, že nepůjde s Macronem , ale půjde s Orbánem, tak mu velký Viktor musel dát hodně dobré argumenty, aby to udělal. Udělal to, i když měla Dostálová nabídku na místopředsedu EP. To je další střípek, který ve mně ještě sedí. Už jednou Babišovi jeho europoslanci utekli. Jsou srozuměni s tím, co teď bude? Jsou připraveni, že budou opakovaně označováni za ruské slouhy? Fiala už s tím totiž začal a to není nic proti tomu, jak se o nich bude mluvit přímo tam v Bruseli.

To je totiž to první, co se teď stane. Třetí největší frakci, která je naprosto odbojná, bude třeba zničit. Je třeba zkusit mezi ně vnést rozkol, ideálně pomocí nálepkování, to jde totiž nejrychleji, zkusit některé zkorumpovat nabídkou funkcí a když to nevyjde teď, tak to zkoušet při každé krizi, při každé zkoušce důvěry, protože jen u nás může Otík Foltýn důvěru nařídit. Všude jinde je třeba ji velmi pracně získat.

Trochu je mi líto, že Patrioti nejsou středoevropská frakce, tak nějak jsem se těšil, že půjde o frakci bývalého Rakouska-Uherska, ale to byla jen taková moje libůstka. Patrioti jsou nakonec frakce celoevropská a pokud Orbán uspěje se svojí mírovou iniciativou, mají skutečně nakročeno k tomu, Evropu převzít.

Už jsem tu psal, představte si tu slávu… v Budapešti se podepisuje mírová smlouva. Na jedné straně stolu sedí Trump, Zelenský, Rutte… Na druhé straně sedí Putin, Sitting Ping, Módí… Orbán sedí v čele stolu a za ním stojí Babiš a Kickl. Fiala se Scholzem a Tuskem jsou někde v koutě…

Ale nejdůležitější je jiná věc – Vznikem této frakce došlo k absolutní porážce válečného narativu, především u nás a nejvíc v České televizi. Tohle byla přece jejich taktika posledních dvou let. Vytvořit iluzi, že všichni v Evropě jsou prováleční, všichni jsou přesvědčeni o vítězství Západu nad Ruskem a kdo nechce pokračovat ve svatém boji, ten je ve svém hlupství osamělý a nebo kolaborant. Pak, když začaly demonstrace, tak to přece byla jen hrstka chcimírů a dezolátů na jejichž názor není třeba brát ohled.

A ejhle, chcimírů je najednou plná Evropa. Možná Rusko nemilují, ale spolupráce s východňárským mírotvorcem jim nijak nevadí. Nedbají na Fialovy řeči o užitečných idiotech Ruska, ale klidně se přidávají. Je jich tolik, že to stačí na třetí největší frakci v ojroparlamentu a to sami deklarují, že se nesešikovali ani tak kvůli míru na Ukrajině, ale kvůli grýndýlu, migraci a národní suverenitě. V EP jsou navíc ještě další chcimíři, kteří nejsou součástí Patriotů.

Navíc, nemluvím o tom, že brzy za Fialou přijdou různí vyslanci západních zemí a řeknou mu, ať si ty kecy o proruských silách nechá od cesty, protože nějaký šajse čeche nebude o francouzských politicích říkat, že jsou zrádci. To může jen Macron. Ano, Le Penová je podle Macrona hrozná, ale když to řekne někdo zvenčí, tak urazí francouzskou čest.

Mimochodem, Péťo, ož se ti to stalo, že? Už tě začali umravňovat. Pochlub se, jaké to bylo. Pochlub se, jak s tebou zacházeli jako s lokajem.

Tohle je skutečný výsledek eurovoleb. Hele, demokracie je od toho, aby nemuseli mít všichni stejný názor a stejně byli zastoupeni. V ojroparlamentu se všichni ještě mockrát pohádají a Herbert Kickl nebude mít na Benešovy dekrety stejný názor jako Babiš. V tomto ohledu se mnohem lépe shodnou s Jurečkou. Ale mír už není sprosté slovo a mírová iniciativa není důvod, aby se k vám na Západě obraceli zády. Stejně tak už není sprosté slovo národní suverenita, grýndýl už není svatý a migrace není kulturní obohacení. Už je to důvod k aliancím, nikoliv důvod k ostrakizaci.

Jestli se Patrioti nerozpadli kvůli tomu, že byl Orbán u Putina (a podal mu ruku) tak už jim to (zřejmě) vydrží.

Pamatujete, jak Fiala jako největší úspěch českého předsednictví uváděl, že zařídili konec spalovacího motoru a že to bude příležitost? Tak Orbán si vzal poněkud větší úkol, skutečně hodný státníka a ne hokynáře. Vyjednat mír… a zastavit migraci, zastavit grýndýl a zastavit federalizaci Evropy. Kurňa, když si představím, že ještě před půl rokem byl Babiš v Renew a Orbán u Lidovců a Kateřina v Levici… Je to posun, milé děti, posun za posunem. Tak velký posun, že se pomalu blížíme k hentomu průlomu. Dejte tomu ještě rok…

Patrioti pro Evropu ukazují, že diplomacie není sprosté slovo. Stejně tak prskání progresivistů ukazuje, že udělají všechno pro to, aby se to Patriotům nepovedlo. Všechno podstatné se stane do amerických voleb. Jinak to ani nemůže být.

 

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (27 votes, average: 4,63 out of 5)
Loading...
66 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)