7.12.2021
Kategorie: Exklusivně pro PP, Politika

Proč jsou od roku 1989 přes veškeré politické proklamace o nenahraditelnosti OSVČ, malých a středních soukromníků a sedláků stejně vždy nakonec obětováni? A nejen když je krize!

Sdílejte článek:

RUDOLF BARANEK

BARANEKK napsání tohoto článku se chystám už opravdu dlouho. Než se rozepíši, odpovím na otázku z titulku. OSVČ, drobní, malí a střední soukromníci a sedláci jsou v tom určitém čase vládnoucí garniturou obětováni vždy proto, že nemají nejméně v parlamentu žádného poslance z řad politicky organizovaných soukromníků ze své stavovské strany. Ano, tak je to jednoduché!!!

To, že ve všech parlamentních stranách jsou i podnikající lidé, při navození témat a následném hlasování v parlamentu nic neznamená!!! Tito lidé jsou součástí velmi širokých zájmů „občanských stran“ a nemají žádnou šanci systematicky předřadit zájmy soukromníků před ostatní v parlamentu řešenou problematiku!!!  Někteří z nich tu potřebu ani necítí anebo se bojí otevřít hubu, aby si neohrozili, jak říkal pan Werich „dobré bidlo a být bidelníkem“.

Pro jeden příklad z nespočtu takových situací nemusíme jít daleko – zrušení vánočních trhů z hodiny na hodinu. Kdyby stavovská Strana soukromníků České republiky měla v tento moment 2 – 3 své dobře vybrané poslance, tak by začali řvát, blokovat jednání, vysvětlovat a obviňovat pachatele tohoto, pro tisíce živnostníků a jejich rodin, likvidačního nařízení. Takto je v parlamentu klid a my píšeme prosebné dopisy představitelům nastupující vlády. Jejich odpovědi zveřejním v prosincovém Soukromníkovi č. 9. Pálit si prsty nebudou, budou obviňovat jeden druhého a postižení soukromníci mohou jít tak skočit z mostu. A tak to jde a půjde pořád dokola.

Dovolte mi, abych se pro dokreslení situace prošel trošku historií. Žádné teorie, jenom prožité. Můj děda Matěj Baránek by živnostníkem v Poštorné, měl do znárodnění 2 koloniály a v obci vedl Československou živnostensko-obchodnickou stranu středostavovskou. Když za hlubokého komunismu vzpomínal na mládí, tak říkal po našem: „V obci, župě, parlamentu a vládě musíme mět svoje zvolené lidi, jinak budů ostatní gazdovat za naše peníze a lozit nám po zadách“. A oni to v letech 1918 – 1938 dokázali. Po roce 1989 jsem si na tuto jeho větu tisíckrát vzpomněl a snažil se podle toho chovat. Už 16. prosince 1989 jsme v Praze na Žofíně založili Sdružení československých podnikatelů. Nárůst členů byl velmi prudký. Už na konci roku 1990 mělo sdružení cca 200 000 organizovaných členů v Čechách, na Moravě, ve Slezsku a na Slovensku. Založili jsme legislativní skupinu, která s lidmi od pana Valtra Komárka připravovala změny zákonů i zákony nové. Všichni noví politici dnes a denně mluvili o potřebě soukromého podnikání. My jsme tenkrát věřili, že to myslí vážně a tak jsme tvrdě tlačili na změny. Sdružení prosadilo anebo alespoň výrazně podpořilo tak zásadní procesy jako restituce do 25. února 1948, malou a velkou privatizaci, zákon o navracení ukradené půdy 3T, odklad zahájení kupónové privatizace, lustrační zákon, založení Hospodářské a Agrární komory, vznik Českomoravské záruční a rozvojové banky, vznik Tripartity atd. atd. V každém okrese Československa jsme měli silné okresní sdružení, které se staralo o podmínky pro soukromníky v místě působení. Zakládali jsme profesní cechy a společenstva. 177 cechů a společenstev bylo kolektivními členy sdružení. O naše názory byl velký zájem v televizi, rozhlase a v tisku. V druhé polovině roku 1990 jsme začali pozorovat, že odpor proti prudkému rozvoji „kapitalismu“ velmi sílí jak zprava, tak zleva. To, že bylo 7 milionů lidí od roku 1945 do roku 1989 členy KSČ, bylo cítit. Zahodili průkazky a bleskově nalezli do všech stran odleva doprava. A nejen oni. Pochopili jsme, že se musíme pokusit o získání přímého politického vlivu a na konci roku 1991 jsme v Pelhřimově založili stavovskou Stranu podnikatelů, živnostníků a rolníků. V parlamentních volbách 1992 nás do ČNR volilo 203 641 lidí a získali jsme 3,14 % hlasů. Ve stejných volbách vyletěla kometa ODS s Václavem Klausem st. v čele a mnozí soukromníci dali ODS přednost.

Přejdu do dneška. Nikdy jsem si nemyslel, že výsledek z roku 1992 nebude 30 let překonán. Letos, i když jsme dali dohromady síly 3 stran, jsme získali 2,76 % a volilo nás 148 463 lidí. Stávajícím politickým stranám se podařilo rozebrat soukromníky a členy jejich rodin pro své zájmy. Když odhlédnu od politiky, tak určitý lobbistický vliv na vývoj má pouze Svaz průmyslu a dopravy ČR, ale ten se stará o zájmy těch velkých. Určitý vliv má houževnatá Asociace soukromého zemědělství vedená Jaroslavem Šebkem a k světu se mají i Podnikatelské odbory vedené Radomilem Bábkem. Ostatní sdružení, cechy, společenstva atd. jsou mnohdy jenom vývěsní štíty s předsedou, bez členů a bez jakéhokoliv vlivu na vývoj v České republice. Politická garnitura se může radovat. Před volbami naslibují cokoli, získají od soukromníků peníze na volby a po volbách jde všechno po starém. Pravda
po 32 letech ale je taková, žádná teorie.

Stavovská Strana soukromníků České republiky se tvrdohlavě připravuje na komunální a senátní volby 2022. Je pravdou, že určitá část vedení strany, ale i členů je toho názoru, že je nutné diskutovat, jak dál. Vytvořit určitý politický blok s jinými subjekty, spojit se s někým atd. atd.? My zakladatelé a pamětníci těch 32 let jsme zestárli, ale nerezignovali. Jsme přesvědčeni, že politicky organizovaní soukromníci musí v pudu sebezáchovy usilovat a získat politický vliv v obcích, městech, krajích, parlamentu, senátu a ve vládě. Musíme ale pro tuto ideu získat lidi lepším vysvětlováním. Stále věřím, že se toho dožiji.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (10 votes, average: 4,80 out of 5)
Loading...