1.3.2023
Kategorie: Společnost

Pravda a lež

Sdílejte článek:

MARTIN KAVKA

Někdy v druhé polovině osmdesátých let minulého století, ještě před nástupem Gorbačova v Sovětském svazu, byli v naší zemi celkem populární ruští bardi. Bulat Okudžava ( i když Gruzínec šmrcnutý s Arménii, hlásící se k Abcházii) a Vladimir Vysockij. Pro ještě více znalé, pak místo vytoužené byl moskevský Arbat, který proslavil Bulat Okudžava ve své skladbě, Pěseňka o Arbatě.

.
Песенка об Арбате
Ты течешь как река странное название
И прозрачен асфальт как в реке вода
Ах Арбат мой Арбат ты мое призвание
Ты и радость моя и моя беда
Ах Арбат мой Арбат ты мое призвание
Ты и радость моя и моя беда
Je asi paradoxem dějin, že jak Okudžava, tak i Vysockij se začali dostávat do povědomí jako revolucionáři až díky signatářům Charty 77 a lidem stojícím mimo Chartu, ale kteří najednou tvorbou Okudžavy byli uchvácení jako Jiří Vondrák.
Bulat Okudžava po smrti Vladimíra Vysockého složil na jeho počest velmi krásnou píseň nazvanou O Vladimíru Vysockém, kterou u nás přezpíval Jaromír Nohavica s Žanou Bičevskou.
Vladimír Vysockij, Bulat Okudžava, nejsou ti o kterých chci psát. A vlastně, chci. Bulat Okudžava napsal krásnou píseň, jako vzpomínku na nejslavnějšího ruského barda a ten nejslavnější ruský bard napsal píseň, jejíž název je Pravda a lež.
Правда смеялась, когда в нее камни бросали:
«Ложь это всё, и на Лжи – одеянье моё!..»
Двое блаженных калек протокол составляли
и обзывали дурными словами её.
Тот протокол заключался обидной тирадой
(кстати, навесили Правде чужие дела):
дескать, какая-то мразь называется Правдой,
ну а сама – пропилась, проспалась догола.

Překlad:
Pravda se smála, že na ni kameny hází:
“Vždyť Lež je to všechno a Lež taky mý šaty má”,
blahoslavení s ní protokol sepsali rázem,
byla to rozmluva dost málo přívětivá.
Vyfásla pokutu, a ještě mohla bejt ráda,
ostatně cizí šmouhy přišili jí,
nějaká coura tu tvrdí, že je prej Pravda
a zatím se potlouká nahá a ve škarpě spí.

Kolikrát to považujeme za pravdu se ukáže jako lež a co je považováno za lež, se ukáže jako pravda, to je vlastně shrnutí celé písně Vladimíra Vysockého. Pravda vždy vyjde na světlo, ale trvá jí to, protože Lež je mnohem krásnější. Je bohatá, má krásné šaty, umí se lísat.

Na Teologické fakultě jsem měl na spirituální teologii pana profesora Ambrose, jezuitu, který říkal. Nepravdu a lež vám nikdo nepodá v obale, v jakém si zaslouží, ale vždy jako chutný a krásný zákusek. V jedné větě shrnul, co Vladimír Vysockij dal do desítek slov ve své písni.

A otázka je, co je pravda a co je lež? Je pravda to, co si myslí většina? Je pravdou, co se za pravdu vydává?

Když Soňa Péková, dva měsíce po opatřeních proti covidu řekla, že covid je z laboratoře a jeho genetické informace jsou upravené, protože takhle se vir nechová, tak byla málem kamenována. Obviněna ze šíření fake news a stát s její laboratoří zrušil smlouvy. Dnes? Dnes se ukazuje, že měla pravdu a ti, co v USA věděli to co ona, kývli na oficiální informaci, že to byl přenos z netopýra. Proč? Protože měli strach, aby nebyli obviněni a jejich profesní dráha ukončena jen proto, že mají jiný, než oficiálně vyhlášený názor. Nebyli by první.

Tohle se v USA, Kanadě a západní Evropě již stalo více profesorům slovutných jmen. Ne kvůli covidu, ale jiným záležitostem, kde přeci je „oficiálně“ jasno.

Ať už jsou to pohlaví, rovnost ve vzdělání, kde na BLM nezáleží, kvůli klimatu (protože ano, klima se mění, ale měnilo se vždy, ale chybělo tam, že za to může člověk). Nicméně tohle si nechám na samostatnou úvahu. Protože ideologická zvěrstva probíhající dnes nejsou tak brutální jak za komunistů, ale nejsou o nic nebezpečnější. Nebezpečnější o to, že nejde o třídní anebo rasový boj, který byl vtloukán dětem do hlavy za nacismu a komunismu, ale o to, že se nacismus a komunismus (pod rouškou lidských práv a liberální demokracie) transformoval do vše obepínající lásky k budoucnosti a nenávisti (pod rouškou nevzdělanosti předchozích generací, buďme shovívaví ke starouškům, kteří nám kazí současnost)

Nejvíce děsivé je to, že lidé nepochybují o pravdě, která je jim předkládána. Děsivé je to, že i když se ukáže, že ta pravda, které věří je lež, že tu lež obhajují. Jak jsem měl možnost číst. Co říkáte na to, že ti co tvrdili, že covid vyšel z laboratoře měli pravdu a vy jste je předtím obviňovali ze lži?“ Odpověď: „Neměli pravdu, možná došlo k chybě se zacházením s viry v laboratořích, ale to nic nemění na závěrech, ke kterým jsme došli“ Tečka.

Něco jako napsal Jandourek na Fórum 24, kde polemizoval s lidmi, kteří řekli, že v sedmdesátých letech klimatologové předpovídali globální ochlazení. Jandourek dost kostrbatě dokazuje, že to není pravda. Protože ano, někteří vědci to tak prezentovali, ale nebyl…a pozor! !Vědecký konsenzus. Nepřímo uznává, že byly i jiné názory, ale dnes jiné názory, mimo těch, co hrozí teplem, nejsou připuštěny a brány v úvahu. Kdo má jiný názor je označen, v lepším případě, jako klima skeptik a tím se to vysvětluje. Netřeba brát jeho názory v úvahu.

Stejně jako netřeba brát v úvahu názory dětí v jednopohlavních manželstvích. Jsou to přeci děti, ne, ty toho nakecají. Pokud ovšem nejde o děti z heterosexuálních vztahů. Tam jde o právo dítěte a dítěti je třeba naslouchat. Dokonce tak daleko, že některé organizace LBQT atd. prosazují, že pedofilie by neměla být trestná, pokud dítě souhlasí se stykem a nejde to proti jeho zájmům. Vlastně, proč ne, když v některých zemích je dovolena eutanázie dětem a rodiče s tím nemohou nic dělat. Jde přeci o právo dítěte. Ovšem.

Česká republika je kritizována za babyboxy. Nikoho nezajímá, kolik dětí bylo zachráněno, ale problém pro kritiky je, že dítě má právo znát své rodiče. No, dítě v popelnici je také nepozná, že? Ale to těmto kritikům nedochází. Ale stejní kritici budou neúprosně prosazovat právo dvou mužů na adopci dítěte, s tím, že i homosexuálové mají právo na dítě. Tam už rodiče tak důležití nejsou, důležitější, než dítě je radost homosexuálního páru nad hračkou. A že dítě potřebuje matku a otce je nepodstatné. Důležitější je uspokojit choutky homosexuálního páru, aby tento pár nebyl diskriminován.

Problém není totiž v tom, že by lidé pravdu neviděli. Problém je v tom, že se raději přikloní ke krásné lži, jen proto, aby nebyli obviněni, že nemluví pravdu.

 

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (24 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
28 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)