5.1.2016
Kategorie: Společnost

Praktické zkušenosti s “kontrolním hlášením”

Sdílejte článek:

PAVEL ŠTĚPÁN 05|01|2016

Většina lidí se domnívá, že další státní šikana jménem kontrolní hlášení platí teprve od začátku tohoto roku. Bohužel je tady již několik let, i když jenom pro malou skupinu podnikatelů.

Jejím strůjcem je samozřejmě všemi milovaná EU. Ta se rozhodla již před několika lety, že potrestá každěho, kdo se pokusí o větší integraci EU provozováním obchodu mezi evropskými státy. Ten trest má právě podobu další byrokracie – kontrolního hlášení. A pochopitelně naši politici, místo aby se postavili proti tomuto nesmyslu, jej ochotně realizovali a to snad ještě v horší podobě, než vyžadovalo sama EU.

[ad#clanek-respo]

Takže pokud provádíte obchod nebo poskytujete služby např. na Slovensku, musíte podávat toto hlášení. Jeho podoba je neuvěřitelná. (Upozorňuji, že to, co dále popisuji, platí pro dosavadní stav. Nevím, zda to nyní bude vypadat jinak – je dost možné, že bylo třeba dát vydělat firmám přítelíčků dalších politiků na novém software atd.)

Zaprvé – i když jde např. jen o jeden řádek dat (těch podstatných) za měsíc nebo čtvrt roku, musíte ho povinně vyplnit ve velmi podivné aplikaci ministerstva financí (dále MF), která rozhodně není nijak přátelská a příjemná k používání. Když se již něco takového požaduje, předpokládám, že by měl mít občan právo předat data státu v jakékoli (čitelné) formě. (Zajímalo by mě – pokud to čte nějaký právník – zda by nebyla oprávněná žaloba pro porušování lidských práv tím, že jsem nucen podávat informace formou, která je pro mnoho lidí velmi nepříjemná a obtížná.) Kdyby se to totiž vyplňovalo na papír, stálo by to pouze zlomek času, který stojí práce s touto “aplikací” (a to se celý život zabývám výpočetní technikou). A navíc byla hned pro každého, kdo musí toto hlášení podávat, zavedena další povinnost – totiž podávat i DPH elektronicky (v další nepříjemné aplikaci).

Tím to však teprve začíná. Když se poprvé připojíte k příslušnému webu MF, tak se vám objeví varovná hláška zhruba tohoto znění (přesný obsah záleží na na typu a verzi prohlížeče): Nedůvěryhodné spojení! Patrně jde o podvodný web – banky, státní instituce a a důvěryhodné organizace používají ověřené certifikáty. (Pro ty, kdo nevědí o co jde – ten certifikát je jakési elektronické potvrzení identity např. webu.)

Certifikát si totiž můžete vytvořit (příslušným softwarem) i sami. Pak ovšem sám o sobě nic neověřuje. Lze jej však používat např. k testování software, popř. i v malé firmě o pár zaměstnancích k bezpečnému spojení atd. Je však neuvěřitelné, když MF (které se snaží každého pokutovat za sebemenší chybičku a kterému protékají ročně pod rukama stovky miliard), nedokáže pro svůj web koupit ověřený certifikát, který by mohl validovat každý browser. (Zajímavé by bylo, kdyby se někdo s MF soudil, že nemohl hlášení podat, protože jejich web byl zjevně napaden hackery, a že nemůže riskovat poslání svých dat na podvodný server.)

Buď na MF příslušní “odborníci” nevědí, o co jde, nebo se snažili opravdu svérázným způsobem ušetřit pár korun. (Zřejmě si totiž certifikát vyrobili sami.) To je tak obrovská ostuda, že v normální firmě by za ní byl vyhozen celý odbor informatiky od ředitele po uklízečku. MF je ovšem v pohodičce.

Zábava však pokračuje i dále: když pracně vyplníte celý formulář a odešlete, pošlou vám zpět různé dokumenty – mimo jiné potvrzení, které musíte vytisknout, podepsat a ODNÉST NA BERŇÁK!!! (Abych byl přesný – pokud máte datovou schránku, tak to snad dělat nemusíte. Ale nikdo normální – pokud mu to stát nějakým zločinným zákonem nepřikáže – si samozřejmě žádnou datovou schránku nepořizuje. Ta jenom podněcuje každého ministerského úředníka, aby vám do ní posílal různé byrokratické příkazy.)

Je to opravdu neskutečné.  Téměř každý dnes používá internetovské bankovnictní a bez problémů ověří svoji identitu pomocí jména a hesla. A to jde o skutečné peníze, nikoli jenom o nějaké pofidérní hlášení. Takže kdyby autoři tohoto software mysleli alespoň trochu hlavou, zařídili by to třeba tak, že by berňák každému, kdo tento hnus musí používat, přidělil počáteční jméno a heslo (a v nejhorším by jej člověk musel jednou zajít na beňák převzít) , ale již nikdy by tam nechodil a nic nenosil. To je ale asi pro MF příliš náročná úvaha.

Ale ani to není vše. Berňák má sice všechny údaje o vás (jméno, bydliště, atd.), ale vy je musíte pokaždé znovu vyplnit do několikastránkového formuláře!! (Ano – je tu jedna velmi nepohodlná možnost. Můžete totiž nahrát jeden ze souborů, které vám poslali po posledním vyplnění. Jenomže to vloží do formulářů přesnou kopii minulých dat – tehdejších faktur, tehdejšího data, atd. A pokud si některé věci nevšimnete a nezměníte ji, vznikne chyba, za kterou vás budou zase popotahovat. Opravdu usnadnění práce a elektronizace státní správy ve stylu MF!) Přitom pokud by se zavedlo přihlášení tak, jak jsem je popisoval v minulém odstavci, mohly by se příslušné ůdaje převzít z dat, dávno uložených v databázích berňáku a nikdo by se s tím nemusel vyplňovat.

[ad#clanek-respo]

Ovšem tento elektronický paskvil zřejmě ani nepomáhá vlastním berňákům. Když jsem někdy v prvním čtvrtletí udělal v tomto pochybném hlášení formální chybu, upomínali mě o to v listopadu (tedy o nějakých 7-8 měsíců později)! Zcela průměrný program by to měl příslušné úřednici (nebo mě) oznámit prakticky v momentě, kdy data odešlu.

A jako další pikanterii uvádím to, že se mi jedna z úřednic berňáku ve slabé chvíli svěřila (v době, kdy se toto zavádělo), že se jim daleko lépe pracuje s papíry, které jim vyplníme, než s programy, které pracují s elektronicky zadanými daty. Patrně tedy i programy pro berňák jsou udělány stejně špatně, jako ty pro občany.

Je tedy vidět, že stát nejenom šikanuje občany naprostými nesmysly, ale ještě ke všemu i toto dokáže totálně zkazit. Na závěr: učím programování na jedné z významných vysokých škol informatického směru a jsem stoprocentně přesvědčen, že pokud by student předvedl takový výsledek, jaký představují programy MF, byl by bez milosti vyhozen.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (19 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...