23.8.2018
Kategorie: Politika

Poslanecké platy: Plus dvacet procent?

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

Poslanci „napříč politickým spektrem“ usilují o to, aby jim od ledna příštího roku vzrostly platy o dvacet procent. Vládní návrh s novelou tomu bránící leží u ledu a Piráti se jej snaží posunout ke schválení.

[ad#textova1] 

Považuji za nefér zmiňovat kohokoliv z poslanců, kteří si přejí, aby jim platy stouply o dvacet procent. V zásadě toho jednoho konkrétního z „tradiční“ strany dokonce považuji svým způsobem za obětního beránka, který na sebe vzal za ostatní nelehké „břímě“ novelu zákona znemožňující skokový růst platů kritizovat jako „špatně připravenou“.

Po kraválu ve sněmovně a před sněmovnou během hlasování o důvěře Babišově druhé vládě, kdy na sebe Andrej Babiš a Miroslav Kalousek prostřednictvím i bez prostřednictví předsedajícího pokřikovali, považuji „útlocit“ některých pánů poslanců (opět napříč politickým spektrem) proti výrazivu piráta Mikuláše Ferjenčíka za pokrytecký.

V zásadě se tak opakuje stále stejný scénář. Tím hlavním je však obludný střet zájmů, když si páni a dámy poslanci a poslankyně sami sobě zvyšují platy. Co jsme se jen naposlouchali toho, že se platy poslanců budou vypočítávat z průměrné mzdy, tj. jako jistý násobek této mzdy. Tento poměr by se zafixoval a pak by se již poslanci k této problematice nemuseli nikdy vracet. Pak si ale poslanci v čase krize “dobrovolně” zmrazili platy (aby šli “příkladem”)a mezitím tento průměr poskočil o 20%. Kromě toho si však poslanci přidělují peníze “navíc” za výbory a funkce. Proč! Jestliže se opozice trvale vymezuje vůči obrovskému střetu zájmů Babiše jako předsedy vlády a Babiše jako podnikatele, pak fakt toho, že se poslanci pravidelně vracejí po ustavení každé poslanecké sněmovny k otázce výše svých platů, je skutečně střet zájmů obludných rozměrů.

Je smutné, že ze všech poslaneckých klubů jsou to právě a jenom Piráti, kteří chtějí skokovému růstu poslaneckých platů zamezit. Ve stejném duchu se sice vyjadřuje i SPD, je to však mnohem vlažnější.

Shodou okolností se odbory prostřednictvím ČSSD ve vládě snaží protlačit na jednání tripartity růst minimální mzdy o 1500 Kč. Je to o něco více než o 10%. Řada ekonomů upozorňuje, že takové tempo zvyšování minimální mzdy nerespektuje růst produktivity práce. Ostatně, i plošné zvyšování platů ve státní správě o 10% tlačí na růst mezd v podnikatelské sféře také na hodnoty, které neodpovídají růstu produktivity práce. V této situaci si páni a dámy z poslanecké sněmovny chtějí přidat procent dvacet! A kdybychom snad i u nich měli posuzovat „produktivitu práce“, splakali bychom nad výdělkem. Vždyť některé zákonné normy vyžadují „opravy“ aniž ještě stačila uschnout tiskařská čerň ve sbírce zákonů!

Hanba.

[ad#pp-clanek-ctverec]

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (8 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...