31.5.2024
Kategorie: Ze světa

Porota uznala Trumpa za vinného ve všech 34 bodech obžaloby

Sdílejte článek:

HSP

Případ se týkal uplácení poroherečky Stormy Daniels (vlastním jménem Stephanie Cliffordové) výměnou za její mlčenlivost.

Porota newyorského soudu uznala ve čtvrtek exprezidenta USA Donalda Trumpa za vinného ve všech 34 bodech obžaloby v případě uplácení výměnou za mlčenlivost as tím souvisejícího padělání obchodních záznamů. TASR informuje podle agentury Reuters.

Případ se týkal uplácení poroherečky Stormy Daniels (vlastním jménem Stephanie Cliffordové) výměnou za její mlčenlivost. Podle výpovědi pětačtyřicetileté herečky měla s Trumpem v roce 2006, kdy už byl ženatý se současnou manželkou Melanií, několikrát pohlavní styk. Před vítěznými prezidentskými volbami v roce 2016 jí zaplatili za to, aby o tom mlčela.

Exprezident byl také obviněn z padělání obchodních záznamů, když prostřednictvím svého bývalého právníka Michaela Cohena pornohořečce před volbami v roce 2016 vyplatil 130.000 dolarů. Trump obvinění popřel.

Předsedajícím soudcem v případě byl Juan Merchan, připomíná deník The Guardian.

Agentura DPA konstatuje, že Trump je tak vůbec prvním bývalým prezidentem Spojených států, který byl odsouzen za trestný čin.

Trump po odsuzujícím verdiktu prohlásil, že je nevinný a proces byl hanbou

Exprezident USA Donald Trump ve čtvrtek po odsuzujícím verdiktu v případě uplácení za mlčenlivost as tím souvisejícího padělání obchodních záznamů prohlásil, že je “nevinný”. Proces zároveň označil za “ostudu” a prohlásil, že “skutečný verdikt bude 5. listopadu”, když se ve Spojených státech budou konat prezidentské volby. TASR informuje podle agentur Reuters, AFP a DPA.

Trump současně v reakci na verdikt poroty označil předsedajícího soudce newyorského soudu Juana Merchana za “zkorumpovaného”. Zároveň prohlásil, že bude “pokračovat v boji až do konce”.

“Tohle ještě zdaleka není konec,”  uvedl předtím, než opustil soudní síň, aniž by odpovídal na otázky, uvádí stanice BBC.

Merchan po oznámení verdiktu poroty upřesnil, že trest pro Trumpa oznámí 11. července. Exprezidentovi USA hrozí několikaleté vězení, které však může být také podmíněné, případně pokuta. Merchan poděkoval porotě za to, že případu věnovali “takou pozornost, jakou si zasloužil”.

Trump se vůči verdiktu může odvolat a kandidovat v listopadových prezidentských volbách iv případě, že mu odvolání zamítnou.

Trumpovi právníci se vůči verdiktu odvolají v červenci po oznámení trestu

Obhájce amerického exprezidenta Donalda Trumpa Todd Blanche v noci na pátek uvedl, že jeho tým se v červenci odvolá vůči odsuzujícímu verdiktu v případě uplácení za mlčenlivost as tím souvisejícího padělání obchodních záznamů. TASR informuje podle agentury DPA.

Porota newyorského soudu uznala Trumpa v tomto případě ve čtvrtek vinným ve všech 34 bodech obžaloby.

Blanche upřesnil, že jeho tým podá odvolání v červenci poté, co soudce Juan Merchan 11. července prohlásí pro Trumpa trest vyplývající z odsuzujícího rozsudku. Argumentovat bude mimo jiné zaujatostí poroty a nespravedlivým načasováním procesu, píše DPA.

Odsuzující verdikt poroty ve čtvrtek přivítal i Michael Cohen, bývalý osobní právník Trumpa, který v procesu vystupoval jako korunní svědek, píše agentura AFP.

“Dnes je důležitý den pro zodpovědnost a právní stát… I když to byla pro mě a moji rodinu náročná cesta, na pravdě vždy záleží,”  uvedl Cohen na sociální síti X.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (6 votes, average: 3,33 out of 5)
Loading...
31 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)