12.12.2013
Kategorie: Společnost

Pokrytectví má jméno Mandela

Sdílejte článek:

ALOIS SEČKÁR 12|12|2013

Jsem si vědom toho, že dnešní komentář mě může snadno zařadit po bok nekalých asociálních živlů, se kterými „slušný“ člověk nemluví, ale to je cena, kterou jsem ochoten zaplatit za to, aby můj názor zazněl a zůstal uchován pro příští generace. Před dvěma dny, 5. 12. 2013, oznámila Jihoafrická vláda, že zemřel 95ti letý Nelson Rolihlahla Mandela. A médii pokrytý civilizovaný svět zachvátilo truchlící šílenství.

 

[ad#hornisiroka]

 

To se děje poměrně často, naposledy o týden dřív, když se v autě zabil hollywoodský herec Paul Walker [1]. Řada lidí v dnešním světě ostentativně „truchlí“ za osoby, které znají z televize (u nás se už dokonce pláče i pro seriálové postavy [2]). V případě Nelsona Mandely to však má celé jiný, surrealisticky strašidelný rozměr. Když zemře slavný herec nebo sportovec, můžeme se podivovat nad tím, jak to může v někom vzbuzovat opravdovou lítost, když dotyčného osobně neznal a denně umírají tisíce jiných lidí. Ale uctívat hluboce dojmutí památku teroristy a předhánět se v tom, kdo mu vzdá větší hold, to už se má mysl zdráhá pochopit.

 

Mandela je oplakáván světem jako člověk, který „změnil Afriku“. To nepochybně ano. Změnil k lepšímu? Ne… Neznám dějiny Jihoafrické Republiky, nevím, proč tak tvrdošíjně, vzdor všemu mezinárodnímu odporu a bojkotu trvali na očividně nespravedlivém a špatném dělení na bílé a černé, na lidi s většími a menšími právy. Ale vím, že pokud jako spasitel přijede někdo na bílém koni zaplaceném Sovětským Svazem, pokud začne o morálce kázat člověk, který se přátelí s komunistickými diktátory, a pokud je cestou jeho změny revoluce, násilí, krev a teror, tak že je něco zatraceně špatně. Prý se Mandela zasloužil o lidská práva v JAR. Dnes se tam na mnoha místech bojí žít pro změnu bílí. A nežije se tam líp, i přes Apartheid se tam dřív jezdilo z okolních zemí za bezpečím a za prací, teď je to země plná kriminality, která postupně chudne. Ale budiž, to snad mohl být nezamýšlený důsledek bohulibé myšlenky. Ale co cesta, kterou se za svou „myšlenkou“ vydal? Nebudu spekulovat, co všechno má nepokrytý komunista Mandela skrz ANC a všelijaké její bojůvky na svědomí. Stačí mi zmínit klasický vynález popravy hořící pneumatikou kolem krku. I to je totiž jedno z dědictví pana mírotvůrce [3].

 

Když maj lidi hlad a nemaji co žrát
Příde ňákej debil, začne je burcovat
Tam za vysokou zdí se potom stříleji
Polejvaj se benzínem a pečou v oleji

 

Najděte si sami, která politicky nekorektní kapela už v roce 1991 výmluvně shrnula do necelých dvou minut celý odkaz laureáta Nobelovy ceny míru Nelsona Mandely [4]. Tak to je. Takové lidi dnes oslavujeme a skutečné hrdiny boje proti útlaku a nespravedlnosti, kteří trpěli díky těm, se kterými se pan mírotvůrce bratřil a které obdivoval, vlastně ani neznáme. Možná, že si pár lidí vzpomnělo na paní Nataliji Gorbaněvskou, která se nebála protestovat na Rudém náměstí proti okupaci Československa v srpnu 1968, zatímco kamarád rudých soudruhů Mandela ji přijímal a schvaloval. Ale pochybuji, že by se politici celého světa zuřivě řešili, kdo a jak ji přijede na pohřeb [5]. Asi bych se tomu neměl v dnešním světě divit.

 

 

Nelson Mandela je smutným dokladem pravdivosti teze Paula Johnsona o zhoubném vlivu tzv. morálního relativismu na vývoj světa ve 20. Století [6]. Nezáleží na tom, co děláte, když je to „za správnou věc“, je to v pořádku, je to záslužné a všechno zlé je odpuštěno. Je ztělesněním machiavelismu, učí, že účel prostředky skutečně světí. Je pomníkem dnešní doby divných představ o lepším světě a pokřiveného vnímání dobrého a špatného. Kéž by šlo doufat, že s jeho odchodem se tato kapitola našich dějin uzavře.

 

Tak poslouchej Mandela
Takle se to nedělá
Jedna věc je skoro jistá…

  [ad#velkadolni]

 

[1] http://edition.cnn.com/2013/11/30/showbiz/actor-paul-walker-dies/
[2] http://www.extra.cz/ordinace-v-ruzove-zahrade-ocima-extra-cz
[3] http://neviditelnypes.lidovky.cz/svet-svaty-mandela-ne-tak-rychle (psáno v září 2013)
[4] http://www.nobelprize.org/nobel_prizes/peace/laureates/1993/
[5] http://www.novinky.cz/domaci/321412-rusnok-ve-snemovne-zemrel-mandela-ty-vole
[6] http://www.kosmas.cz/knihy/142225/dejiny-20.-stoleti/

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...