9.4.2024
Kategorie: Společnost

Pohled do duše „elitního” novináře

Sdílejte článek:

ŠTĚPÁN CHÁB

Na Slovensku proběhly prezidentské volby. Vyhrál, vzdor radám českého progresivního politického spektra a Danuši Nerudové, Peter Pellegrini, který stejně jako Robert Fico vsadil na konzervativní neZápad Orbánova typu. Z českého mediálního i politického rybníku se hned ozvaly výkřiky děsu a hrůzy. Oni si dovolili jít jinudy, jinou cestou. Mohl bych citovat provařené kapříky té naší politiky. Ocituju jen Pavla Šafra. Šéfredaktora serveru Forum 24.

„Je třeba pohlédnout pravdě do očí. Výsledek slovenské prezidentské volby je vítězstvím proruského venkova, vítězstvím naprostého primitivismu a hlouposti,“ napsal Pavel Šafr, očividně rozhořčen, jak zákon káže, nad tím, že Slovensko už zase neposlechlo to naše úplně blbé nadřazenecké české mistrování jejich politiky a existence. (S údivem se ptáme, proč Slováci volali po rozpadu Československa? No právě proto.) Poté popisoval, kterak slovenská společnost, i přes varující příklady a dobře míněné rady z ČR, degeneruje.

Šafr se zastavuje i u možného nástupu Andreje Babiše do premiérského křesla. „Stačí, když dostatek neinformovaných a ustrašených lidí uvěří volání po míru. A když politická a mediální elita bude dál předstírat, že se nic strašného neděje a možný návrat Babiše je prostě jen projevem demokracie. Není. Je to projev naprosté degenerace.“

Záměrně skončím na závěr Šafrova pomníku pro „elity“. „Naši spoluobčané si snadno mohou vybrat za své vládce cynické populisty, proruské mírotvorce a darebáky. Budou to ještě navíc vykládat za projev vlastenectví a národní suverenity. … Degenerace není neodvratná, když budeme aktivně pracovat na tom, abychom jí zabránili,“ napsal Šafr.

„Elita“, žijící v bludech daleko horších, než v kterých žije venkov, „elitou“ označovaný jako proruský. Jacques Prévert, vedle mnoha mouder hodných záchytu šedou mozkovou kůrou, pronesl i toto: „Městský idiot si vždy utahuje z venkovského blbečka.“ Jistě to platí i naopak. Ale teď se mi tak nějak zdá, že městský idiot se nám trochu radikalizoval a vnímá vesnického blbečka jako úhlavního nepřítele. Ale nepřítele natolik odporného, zrůdného, až dochází k jisté démonizaci.

Má to odraz i v kultuře. Když o vesnických blbečcích točí filmy městští idioti, vždy s údivem zjistím, že koukám na karikaturu lidí, kteří na vesnici skutečně žijí. Ale ne na karikaturu rejpavě milou, jakou ve svých raných filmech ukazoval třeba Miloš Forman, ale karikaturu podobnou té bolševické nebo nacistické – Žid s velkým nosem, pejzy a hromadou nasyslených potravin, když obyvatelé trpí pod příděly potravin. To už není pohled na realitu, ale pohled, plný nenávisti a nenávist vyvolávající.

Je kuriózní od Pavla Šafra slyšet pojem mediální elita. To mediální elita má bdít nad tím, aby vesničtí blbečci nezdivočeli a nezačali volit ty, které ti z „elity“ nechtějí. Šafr mluví o tom, že Fico s Pellegrinim teď zničí svobodná veřejnoprávní média tím, že do nich dodají své lidi. Nevšímá si, že s takovými veřejnoprávními médii žijeme už dlouhá leta i my. Já si tu oslavu na ČT, když byl zvolen na Hrad generál Pavel, to očividné nadržování generálovi a nahrávání otázkami pamatuju, včerejší zděšení hostů ČT nad volbou Pellegriniho bylo ukázkové.

Obzvláště příkladné bylo vyděšení samotných redaktorů ČT, když vyšlo v roce 2017 najevo, že volby vyhrál v USA Donald Trump, nikoliv Českou televizí prosazovaná a chtěná Hillary Clinton. Šok. Nevěřícnost. A to pravé a nefalšované zděšení. Vystavovat v muzeu by ho mohli, jak bylo příkladné. Že by nějaká radost nad demokracií na Slovensku, v USA, kdekoliv, kde nevyhrál nominant dle Šafra nebo ČT? Ne, děkujeme. U nás jednostranná a politicky zprivatizovaná média veřejné služby nevadí. Protože jsou jednostanná stejně jako Šafr.

Ona Šafrova linka o míru. „Stačí, když dostatek neinformovaných a ustrašených lidí uvěří volání po míru.“ … „Naši spoluobčané si snadno mohou vybrat za své vládce cynické populisty, proruské mírotvorce a darebáky.“ Mír prosazují proruští darebáci. Mír je zlo. Mír je dezolátní. Stejně jako celý vesnický blbeček, míní městský idiot. Ne, nejsou mezi obyvateli měst jen idioti. Pár jich znám, s některými se i přátelím, jak se říká. Jsou mezi nimi i moudří lidé, to nemohu říct.

„Ach, spát a nikdy nebýt probuzen, odívati se v ducha baronství, zářiti, zatímco se národové vrhají na zprahlé vemeno apokalyptických zvířat, věštících rozvrat a zkázu,“ nechal se slyšet z dnešního pohledu dezolát Vladislav Vančura. Oni ti lidé vyššího ducha, jako byl Vančura, byli veskrze míroví štváči. A velká část by pro mír štvala jistě i teď. No, a skřeti všemožných totalit jim dupali na krky a snažili se jim zlomit vaz. Jako tehdy, tak i dnes. „…Degenerace není neodvratná, když budeme aktivně pracovat na tom, abychom jí zabránili,“ napsal Šafr.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (44 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
25 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)