21.11.2024
Kategorie: Politika

Platy jako v Německu? Proč ne rovnou nejvyšší na světě?!

Sdílejte článek:

VLADIMÍR PIKORA

Vladimír PikoraPremiér nám v neděli sdělil, že pokud ho znovu zvolíme, budou do pěti lety mzdy v ČR jako v Německu. Myslel jsem, že nevěřím svým uším. To přece nemohl myslet vážně! Připomnělo mi to výroky Valtra Komárka, který v roce 1989 prohlašoval, že kdyby šly změny v ekonomice jeho cestou, bude marka za dvě koruny.

Rozumím, že kdysi podobným výrokům někdo věřil, ale nechápu, jak jim může někdo věřit dnes. Jak si následně ukážeme, vize premiéra je jasný předvolební vzdušný zámek. Pokud je toto nové předvolební heslo, tak je to podobná lež, jako že vláda SPOLU nebude zvedat daně.

Voliči chtějí populismus

Ptal jsem s několika voličů SPOLU, zda jim nevadí, že premiér říká takové vybájené nesmysly. A ti mi k mému překvapení řekli, že jim to nevadí, protože Babiš také lže, a proto kdyby Fiala nelhal, bude v nevýhodě. Jinými slovy, považují lhaní za nezbytnost a vůbec jim nevadí, že je to populismus.

Když se pak podíváte na volební průzkumy, tak zjistíte, že minimálně polovina voličů si populismus žádá. Většině voličů tedy nejde o program. Jedni volí antiBabiš a druzí antiFiala. Na argumenty se už nehraje, což je škoda. Politika se tak vyprazdňuje. Nemůžete se divit, že politici nepředkládají žádné chytré vize či plány.

Mzdy jako v Německu nebudou nikdy

O tom, že je výrok premiéra nesmyslný by šlo napsat vědeckou práci. Já se to ale pokusím vysvětlit velmi jednoduše, abych obešel všechny hrátky s produktivitou, kurzem koruny apod. Možná to bude znít pro někoho kacířsky, ale já si myslím, že v mém životě nikdy nedosáhneme na německé platy. Aby premiérovo prohlášení platilo, musela by se v Evropě stát nějaká extrémní změna, jako revoluce apod.

Česká republika je téměř celá koupena kapitálem z Německa, Rakouska a dalších západních zemí. Až na výjimky zde vlastně není žádná centrála. To, že je někdo generální ředitel banky neznamená, že je v její struktuře nejvýše postavený. Nad ním je ještě šéf pro východní Evropu a nad ním nějaký člen představenstva centrály a nad ním skutečný generální ředitel.

Platí přitom, že čím větší šéf, tím větší peníze. Český a německý generální ředitel se tak obvykle nemohou srovnávat. A tak to platí v celé ekonomice. Je tu určitá hierarchie mezd. Vymyslím si třeba, že generální ředitel má třeba 30x více než uklízečka. Podobný poměr platí v Německu i v ČR. Česká uklízečka pak nikdy nemůže dosáhnout na plat německé.

Samozřejmě je to zjednodušené, zanedbávám bonusy, cenové hladiny apod. Ale je to jednoduché vysvětlení. Cestou k tomu, abychom se z tohoto marasmu vymanili je to, aby v ČR měly většinu české firmy a ne nějací subdodavatelé výrobků s nízkou přidanou hodnotou v rámci německých holdingů.

Už nesmíme být jen montovnou Západu

Pokud bude více firem typu Rohlík, dostaneme se úplně jinam. To je firma se sídlem v ČR, danící v ČR apod. Bohužel naše vláda vytváří takové podmínky, že většina většího českého kapitálu odchází. Neinvestují tady, vidí příležitost v zahraničí. Často mají sídlo na Kypru nebo Nizozemsku.

Takže není pravdou, že kvůli EU to nejde. Nizozemsko to zvládá. Já přitom za posledních zhruba 20 let nevidím nic, čím by se vláda snažila zlepšit podnikatelské prostředí, aby v Česku firmy zůstávaly.

A pak se divíme, jak nás Polsko rychle dohání a brzo bude ve všem lepší. Tam jsou vize a asi se tam tak nekrade z dotací.

Pokud by to někoho zajímalo, doporučuji prolistovat práce Thomase Pikettyho. Je to sice levičák, ale má pravdu, když tvrdí, že centralizace kapitálu v rukou několika států přirozeně vytváří rozdíly ve mzdách.

Koho chleba jíš, toho píseň zpívej

Zajímavé je, že jsem sledoval kolegy ekonomy. Je vidět, kdo je v Národní ekonomické radě vlády (NERV) a kdo mimo. Ti, co jsou v NERVu říkají něco ve smyslu, je to sice teoreticky možné, ale prakticky bych na to nespoléhal. Ti, co jsou mimo NERV a ačkoli pracují pro velké banky, říkají rovnou, že to je blbost.

Ti, co se snaží premiéra hájit, tvrdí něco ve smyslu, že kdyby hodně posílila koruna a hodně rostly mzdy, tak by to šlo. Jenže to je na úrovni toho, kdybych říkal, že za podmínky, že zde nalezneme obří ložisko ropy, tak to možné je.

Jiní ekonomové dopočítávají, že za předpokladu, že v Německu poroste mzda jako během posledních 10 let, tak by české mzdy musely růst každý rok o 28 %. To je nereálné, tomu jsme se v posledních 20 letech ani neblížili.

Bez reforem mzdy neporostou

Z pohledu teorie by mzda měla odrážet tempo růstu produktivity v ekonomice. Pokud bude vyšší, tak to vyvolá jen inflační tlaky, což nechceme. Negativa vysoké inflace jsme přitom viděli v roce 2022, kdy vyvolala reálný pokles mezd a pokles životní úrovně.

Růst produktivity můžeme aproximovat růstem HDP. Stávající vláda očekává, že v příštím roce poroste ekonomika o 2,5 %. To je jak nic. To k velkému růstu mezd nepovede. Je to výsměch teorii.

Koho by téma více zajímalo, může se podívat na práci nositele Nobelovy cena Roberta Solowa, který hezky vysvětluje vztah mezi produktivitou práce a mzdami v závislosti na kapitálu na pracovníka a technologickém pokroku.

DENÍK.TO

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (21 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
12 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)