10.10.2021
Kategorie: Exklusivně pro PP, Politika

Patryk Jaki uveřejnil výmluvnou mapu.“Jen Polsko nesmí“

Sdílejte článek:

CATHOLIC OBSERVER

V reakci na dnešní jednostranně zaměřené zprávy mainstreamových medií hodně zemí, včetně ČR a ČT, insinuují tvrzení, že se Polsko svým údajným rozpoutáním konfliktu s EU poté, co polský Ústavní soud ve čtvrtek (7. Října) vydal vyjádření o nadřazenosti polské Ústavy nad unijním, vydalo na cestu vystoupení z EU. Samozřejmě, že všechny řeči o polexitu jsou fake. Polská media jsou však tématu Ústavní soud a EU plná. Mezi nimi se výrazně se odlišují postkomunistická Wyborcza.pl a protivládní servilně eurohujerská televize TVN a media sice polskojazyčná, avšak v německých rukou – ta samozřejmě bijí na alarm, předvádějící se v negativních superlativech proti současné vládě Sjednocené pravice, která již Polsko takřka z EU vyvedla…. Málo slovy hodně říkají slova europoslance PiS Patryka Jakého uveřejněná mj. na portálu www.dorzeczy.pl , která tlumočím:

Patryk Jaki uveřejnil výmluvnou mapu.“Jen Polsko nesmí“

Máme v Evropě evropaexit – napsal na Twitteru Patryk Jaki. Politik uveřejnil příznačnou grafiku.

Polský Ústavní soud ve čtvrtek 7. Října vydal vyjádření o nadřazenosti polské Ústavy nad unijním právem. Ústavní soud uznal, že evropské předpisy v rozsahu, v jaké orgány EU působí za hranicemi Polskem jí postoupených kompetenci, jsou v s polskou Ústavou v rozporu. Rozhodnutí padlo v odpověď na návrh postoupený v březnu premiérem Mateuszem Morawieckim ve věci přezkumu shodnosti některých ustanovení Smlouvy o EU s Ústavou.

Na výrok Ústavního soudu zareagovala Evropská Komise. Ta ve svém prohlášení vyjádřila ve spojení s posudkem polských ústavních soudců „vážné obavy“. Evropská Komise také potvrdila, že „s cílem ochrany jednotné aplikace práva EU a jeho integrálnosti nebude váhat ve využití práv, která jí právní mocí Smlouvy přísluší“.

Europoslanec Patryk Jaki zveřejnil mapu Evropy, na níž jsou označeny státy, které uznaly nadřazenost Ústav svých zemí nad právem EU. Na grafice jsou zaznamenány Španělsko, Francie, Německo, Itálie, ČR, Rumunsko, Litva, Dánsko, Belgie a také Polsko.

“Máme v Evropě evropaexit. Zde jsou státy, které si přiznaly právo přezkoumat, zda EU v situacích, které uzná za sporné, nepřekračuje své kompetence. Jen Polsko nemůže, a ještě mnoho Poláků bojuje o to, aby nemohlo“ – napsal Jaki na Twitteru..

Co nám zbývá říci na závěr? Zde se vážení čtenáři podívejte na tomto portále zveřejněnou mapu zemí, jejichž ústavní soudy vydaly naprosto stejné rozhodnutí:

https://dorzeczy.pl/opinie/209071/jaki-opublikowal-znamienna-mape-mamy-europaexit-w-europie.html . Znamenala stejná rozhodnutí ústavních soudů těchto zemí jejich vystoupení z EU? Jak vidět, nikoliv. A nikoliv Polsko, ale EU rozpoutává konflikt, přičemž věc polské zákonnosti je zástupným důvodem. Je to EU, která se dala na cestu vydírání. Jak jinak nazvat třeba prohlášení eurokomisaře Reynderse, jenž řekl veřejně v televizi, že EK zadržuje nyní fond pocovidové obnovy, aby Polsko donutili pod tímto tlakem se ohnout a splnit úkoly, které zadávají, pokud jde v Polsku o justici. Podle unijních smluv lze takovýto krok aplikovat výlučně v případech zneužití fondů (což je Babišův ze strany EK konstatovaný „střet zájmů“ – jak vidět ten vadí EK jen „formálně“?). Zrátka skutečný důvod je ideologický: EU dnes ovládaná NEOmarxistickou a levicově liberální lobby válči proti zemi, v níž po celé řadě neúspěchů a korupce postkomunistického a posléze levicově liberálního režimu voliči dali ve volbách opakovaně silný mandát vládě konzervativní, která se vydala cestou nekompromisního odstraňování všech reliktů komunismu, cestou obrany a rozvoje společnosti založené na tradičních tisíciletých osvědčených hodnotách.

Jakou možnost by v případě definitivního rozhodnutí zastavit Polsku unijní fond obnovy? Příklad naznačuje europoslanec Saryusz-Wolski: Odřeknutí účasti na unijním Plánu obnovy, neboť podobné peníze, ale za lepších podmínek, si Polsko může půjčit na kapitálových trzích a tak realizovat svůj vlastní Plán obnovy. A splátkami, které vyvstanou, zatížit EK, anebo je odečíst od polských příspěvků na EU. Suma, schválené unijní pomoci v obnově Polska obnáší 58 miliard EUR, což je cca 266 miliard zlotých. Polsko ve státním rozpočtu mělo naposled 80 miliard přebytek. Polsko má jinak na mezinárodních finančních a kapitálových trzích (i dle ratingových agentur) dobrou úvěruhodnost, takže na rozdíl od ČR, si takovýto postup, jaký Saryusz-Wolski představuje, může především dovolit. Vtip je také v tom, že na unijní Plán obnovy si sama EU musí příslušné fondy vypůjčit. (Publikované vyjádření Saryusze-Wolského viz https://dorzeczy.pl/ekonomia/207934/jacek-saryusz-wolski-o-zlamaniu-szantazu-ue-wobec-polski.html) Pokud by EU (zatím čistě hypoteticky) dospěla dejme tomu až k rozhodnutí omezit členská práva „vzpurných států“ – pak takový návrh by musel být schválen jednohlasně všemi členskými státy – což by ani v dnešní situaci nebylo pravděpodobné. Takže žádný polexit. Není to inspirativní příklad, jak se zachovat vůči liberálně-levicové či NEOmarxistické lobby, mající dnes na rozhodování EU značný vliv? Neplatí zde „kdo se bojí, nesmí do lesa?“

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (15 votes, average: 4,73 out of 5)
Loading...