5.10.2022
Kategorie: Ze světa

Okupovaná ukrajinská území Rusku nepatří!

Sdílejte článek:

LUBOŠ ZÁLOM

Rusko v minulých dnech anektovalo obsazená území na východě Ukrajiny. Referenda, která slouží jako posvěcení tohoto aktu, je však nutné z logiky věci pokládat za nedůvěryhodná a nelegitimní.

Argumentace údajným právem na sebeurčení obyvatel území obsazených Ruskou armádou je falešná: kolektivní práva lze odvodit pouze z objektivních práv jednotlivce, a neexistuje nic jako právo vybrat si život v diktatuře nebo jiné formě autoritářského státního zřízení. Taková volba je totiž popřením pojmu právo jako takového.

Z hlediska ruských geopolitických cílů je zřejmé, že anektovaná území jsou nyní Ruskem pokládána za integrální součást Ruské federace. Ruské jaderné doktríny umožňují použít jaderné zbraně v případě ohrožení celistvosti ruského území. Anexe ukrajinských území narychlo podpořená nelegitimními referendy je tedy automaticky výhrůžkou: “Neopovažujte se tyto násilně připojené oblasti opět získat. Pokusíte-li se o to, jsme schopni to na vás hodit!” Pro zbytek Ukrajiny a vlastně i pro všechny další sousedy Ruské federace by se stalo smrtelným nebezpečím, pokud by Západ na toto teroristické vydírání přistoupil.

Rusko tedy dává jasně najevo, že jako jediný způsob jednání vyznává hrubou sílu. Násilí a obchod jsou spolu v protikladu. Z dlouhodobého hlediska je sebevražedné byť i jen přemýšlet o jakémkoliv vyjednávání s prezidentem Putinem o příznivějších cenách plynu. Rusko se každým svým krokem vyřazuje ze společenství civilizovaných zemí, s nimiž lze obchodovat. Se zločinci se neobchoduje.

Pokud jde o plyn a energie a suroviny všeobecně, měli bychom se důsledně ptát, jací politici, nátlakové skupiny, občanská hnutí nebo mediálně-kulturní autority nás prostřednictvím iracionální nazelenalé energetické politiky postupně dostaly vůči Rusku do strategicky nevýhodného a závislého postavení. Samotný fakt, že naše energetika je poničena, nemůže a nesmí sloužit jako záminka pro sklonění se před nátlakem agresora. Zároveň však nelze přijmout politiku naší současné vlády, která se domnívá, že vše se vyřeší, když všichni nadále definitivně přijmeme nedostatek nebo přímo strádání za standard našich životů.

Při všech sympatiích, které lze chovat vůči boji ukrajinského národa za svoji samostatnost a svébytnost, a při vědomí toho, že výsledek rusko-ukrajinského konfliktu zásadně ovlivní aspekty naší bezpečnostní i zahraniční politiky na mnoho let, odmítáme zároveň jakékoliv snahy přijmout válkou zmítanou Ukrajinu do NATO. Aliance nelze budovat a přetvářet za běhu, uprostřed války, odporuje to i samotným pravidlům NATO. Přijetí Ukrajiny by roli Západu v tomto konfliktu zkomplikovalo a dostalo by jej do situace, na kterou není připraven. Opět, můžeme se ptát, jací politici za to dlouhodobě mohou, na aktuálním postavení Ukrajiny vůči NATO to však nic nemění.

 

blogosvet.cz

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (59 votes, average: 1,64 out of 5)
Loading...
107 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)