23.6.2017
Kategorie: Společnost

O tlustém kocourovi a hbitých myších

Sdílejte článek:

WERWOLF

Dámy a pánové, konec kočkování.

Nejprve si dovolím uvést odkaz. Tedy: Bundestag přijal skandální zákon umožňující nasazení trojských koňů do osobních počítačů, tabletů a telefonů. Legálním se tak stává rovněž sledování pomocí na dálku zapnutých webových kamer připojených k počítači či připojených mikrofonů.

[ad#clanek-respo]

Co proti tomu udělat? Pod operačními systémy na linuxovském jádru bude takové špehování poněkud obtížnější. Nejvíce tehdy, používáte-li programovou skladbu na bázi open source softwaru. Tam totiž probíhá téměř neustálá veřejná kontrola zdrojového kódu desetitisíci lidí z celého světa a jakákoliv špatnost by tak velice brzy vyplula na světlo Boží. U komerčních programů s neveřejným zdrojovým kódem už je to slabší.

Jste-li uživateli OS Window všech verzí, tam se jedná o systém ryze komerční a dokonalý přehled nad zdrojovým kódem mají pouze sami autoři. Veřejná kontrola tam z principu není možná.

U OS Chrome od pana Googla je to tak něco mezi, zdrojový kód je otevřený, ale běhá tam spousta podpůrných programů a služeb, do kterých zase vidí jen výrobce hardware. Podobné je to i u OS Android.

Záměrně se nezmiňuji o Unixu, tam asi každý ví, co má dělat. Rovněž se nezmiňuji o otevírání příloh neobvyklých e-mailů, protožo o tom již bylo napsáno mnohé.

Jaká jsou základní bezpečnostní opatření? Máte-li OS Windows, pak určitě instalace kvalitního antivirového a antispywarového programu. V těch se mnoho kulišáren dělat nedá, je tam příliš velká konkurence a vzájemná kontrola mnoha tvůrců. Ale rozhodně vyloučit se nedá nic. Důležitý je i pořádek na harddisku či jeho ekvivalentech. Občas nezapomeňte disk také vyčistit. To je něco jako pravidelná osobní hygiena. Platí to pochopitelně i pro Linux.

Bez ohledu na operační systém u desktopu nepřipojujte žádnou kameru či mikrofon, pokud to zrovna není nezbytně nutné. Když, tak hned po použití odpojit.

U přenosných zařízení – notebook, tablet, mobilní telefon – je situace o něco horší. U telefonu v době nečinnosti pomáhá měkké kožené pouzdro zakrývající celý přístroj. Pochopitelně hlasitost vyzvánění je pak výrazně nižší.

Na integrovanou kameru notebooku či tabletu pomáhá přelepení objektivu kouskem staniolu. Izolepa nemusí být vždy zcela spolehlivým řešením. Mikrofon lze zase přelepit proužkem měkkého materiálu, např. plsti nebo mirelonu, avšak pozor, účinnost je jen omezená.

Používáte-li klasický telefon bez operačního systému, pak ani s ním nejste v úplném bezpečí. Pravděpodobnost napadení je sice o něco menší, ne však zase tak výrazně.

Všeobecně platí, že někdy je lepší podobná zařízení v některých okamžicích, hlavně v těch intimních, ponechat ve vedlejší místnosti nebo třeba v autě (pokud se ty intimní chvíle neodehrávají právě tam).

Platí a bude platit, že Velký bratr je mocný, nikoliv však všemocný. Tím je pouze Pán Bůh, byť je mnoho lidí, kteří by si tu moc také rádi přisvojili a občas se i do této role vžívají. Hbitá a obezřetná myš ví, jak uniknout tlustému kocourovi. Zejména pokud předpokládá, že těch tlustých kocourů může být i více.

Pokud jsem něco opomněl či jsem uvedl něco chybně, pak prosím vyvolené, aby mne doplnili či opravili, neboť se rozhodně nepovažuji za tvora vševědoucího.

[ad#pp-clanek-ctverec]

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (22 votes, average: 4,91 out of 5)
Loading...