20.2.2023
Kategorie: Politika

Není jednoduché stát se Karlem Gottem české politiky

Sdílejte článek:

EVA HRINDOVÁ

Včera jsem zachytila druhou půlku dokumentu Karel. Film o Karlu Gottovi jsem už viděla, ale stejně mě to zase chytilo. Karel Gott je fenomén poctivé práce, která nestojí jen na umělé podpoře marketingem a reklamou. V době, kdy on budoval svou kariéru neexistovaly sociální sítě. Musel mít dobré písně, musel dělat dobrou šou, musel trpělivě pěstovat své vztahy s fanoušky. A fungovalo to.


Ono to funguje i dnes, i když na první pohled se zdá, že ne. Kdejaký uměle vytvořený marketingový projekt se hřeje na výsluní – v umění a také v politice. Jde to rychle, i bez té práce, kterou potřeboval a odváděl Karel Gott. Ale jak rychle takové rychlokvašky vyletí, tak rychle taky spadnou. Nikdy se nedožijí takové pevné podpory, jako měl Karel Gott.

V politice to je stejné. Musíte mít dobrou vizi, dobrou ideu, která stojí na pevných nohách, a která vám nedovolí dělat zmatené úkroky od vytyčeného programu. A toho se držet a podle toho fungovat. Trpělivě a dlouhodobě. Takto vybudoval svou pozici Václav Klaus a Miloš Zeman. Oba měli za sebou nějakou práci v době komunismu, od které se mohli uvěřitelně odpíchnout. A v politice měli jasnou vizi, z které v drtivé většině neustupovali. A taky za nimi stojí spousta práce… Proto jsou to politici, kteří si zaslouží respekt a svou prací si získali zapamatovatelnou pozici v historických análech naší země.

Vedle nich stojí nově zvolený prezident, kde se vzal, tu se vzal. V kampani raději moc nemluvil a tak jeho voliči mohli s jeho osobou spojit své subjektivní představy – každý jinou. Tak se dnes dělá politika. Manipulováním a reklamou. Práce pro republiku veškerá žádná. Nic nevybudoval, nevyhrál žádné politické bitvy, není nositelem ŽÁDNÉ programové myšlenky. Je jen elegantním produktem politického marketingu.

Upřímně – dnes se v politice jen těžko dají vyhrávat volby tak, jak vyhrávala ODS v devadesátých letech pod vedením Václava Klause. Kdo se neumí a nechce podřídit poptávce po naleštěných prázdných nádobách, má to těžké. Většinu lidí programy nezajímají, nechtějí přemýšlet.

Ale stejně to pořád funguje. Jen to trvá dlouho a stojí to moc energie. Po malých krůčcích budovat dobré jméno, slova podepírat činy a neočekávat velká vítězství a po prohře frustrovaně skončit. Mít plán a ten naplňovat. Trpělivě, s pokorou a chytře. SPD už neroste a po zpackaných prezidentských volbách bude mít problém. Uvidíme, jak se s nelehkou situací popere strana PRO.

Není jednoduché stát se Karlem Gottem české politiky. Ale jde to. Špatných příkladů, jak to nejde, máme dost. Stačí se poučit.

 

Eva Hrindová

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (24 votes, average: 4,92 out of 5)
Loading...
29 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)