Nenechme se vydírat angažovanými neziskovkami
PZ
Strašení ztrátou pořadů či propouštěním jsou teď obvyklé taktiky generálních ředitelů našich veřejnoprávních médií a upozorňují na „černé scénáře“. Advokát Michal Hašek (PRO) to ale zas také „černě“ nevidí.
Český rozhlas a Česká televize už si připravují úsporné verze rozpočtu na rok 2025. Sněmovnou totiž téměř jistě nestihne projít zvýšení koncesionářských poplatků, které navrhla vláda. Kde bude šetřit rozhlas?
Generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral opakovaně varoval, že bez zvýšení poplatků bude muset ČRo zrušit 300 až 350 pracovních míst, tedy čtvrtinu současného stavu. Zřejmě také sníží počet stanic a omezí počet premiér.
„Počítám samozřejmě s tím, že rok 2025 je pro nás kruciální. Říkal jsem to celou dobu. Víme, že ještě letos na příští rok rozpočet postavíme s odřenýma ušima. Rovnou použiju slovo, že už kouzlíme s nemožným. A pokud poplatek nebude navýšen, tak ty poměrně černé scénáře nastanou,“ řekl Zavoral v pořadu „Ptám se já“ vysílaný na serveru seznam.cz.
Tak „černě“ jako René Zavoral to ale nevidí advokát a bývalý hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek (PRO) a vyzývá občany, ať se nenecháme „vydírat“ ani peticemi angažovaných neziskovek, ani hrozbami generálních ředitelů našich veřejnoprávních médií.
„Černé scénáře hrozí tak maximálně aktivistické provládní žurnalistice ČRo a ČT a politickým neziskovkám či některým liberálním provládním profi aktivistům přisátým finančně či vlivově na svoje kámoše v ČRo či ČT. Financování médií veřejné služby by nemělo být řešeno poplatky, ale financováním ze státního rozpočtu prostřednictvím samostatné kategorie médií veřejné služby v RUD (rozpočtovém určení daní). To by zajistilo i nezávislost financování na konkrétní té které vládě, neboť by peníze šly automaticky z vybraných daní pevně daným koeficientem bez rozhodování jakékoliv exekutivy o každoroční výši.
Nenechejme se jako občané a koncesionáři vydírat ani peticemi angažovaných neziskovek a angažovaných umělců (co střet zájmů?), ani hrozbami generálních ředitelů o případných škrtech pořadů nebo celých programů či stanic,“ napsal v reakci na „černé scénáře“ našich veřejnoprávních médií Hašek.
prvnizpravy.cz
Na staré filmy, pohádky a další pořady mají peněz až moc. Žurnalistiku neprovozují, jen provládní a probruselskou propagandu bez které se obejdeme a nové filmy i pohádky stojí za prd, tak co.
Český rozhlas už jsem neposlouchala léta a nijak mi to nechybí, televizi ve výjimečných případech. Spravedlivé by bylo spíš to, aby si to vláda platila ze svého, je to jejich hlásná trouba, pro nás to valný přínos nemá. (A když říkám ze svého, nemám na mysli státní rozpočet).
Určitě by stálo zato vrátit se na počátek vysílání ČT – 2 hodiny denně je tak akorát.
Přiznejte se, kdo poslouchá Český rozhlas? Je vůbec na VKV, na Středních vlnách nebo na Dlouhých vlnách?
Já nevím, poslouchám v autě RockMax, Evropa2, Rádio Haná, to jsou soukromé stanice.
Proč platit za rádio, které neposlouchám a nikdy jsem neposlouchal. Mám dojem, že ho dnes neposlouchá asi nikdo.
Klidně ho zakódujte a kdo bude mít zájem, ať si ho zaplatí, já tedy ani omylem.
Při pohledu na foto současného ředitele ČT jsem si vzpomněl na Švejka a Pepka Vyskoč, ještě mu chybí to = hop a méééé.