23.1.2024
Kategorie: Společnost

Nenávistné projevy? Trestný čin EU. Jourová má radost, EP to schválil

Sdílejte článek:

LIBOR VONDRÁČEK

Věra Jourová (ANO) a její kolegové z eurokomise mají bohužel radost. Levicová většina Evropského parlamentu i díky hlasům europoslanců Pirátů, ODS, ANO, KDU-ČSL, ČSSD a TOP09 přijala usnesení, v němž požaduje rozšíření seznamu trestných činů o nenávistné projevy a zločiny z nenávisti, což by Evropské komisi umožnilo zavést závazné minimální tresty pro všechny členské státy.

To znamená, že europoslanci požadují, aby Rada odblokovala rozšíření pravidel EU o přidání projevů nenávisti a trestných činů z nenávisti na seznam trestných činů EU.

Jak upozornila Společnost pro obranu svobody projevu:

Dokument stanovuje dva hlavní cíle: zařazení nenávistných projevů mezi trestné činy EU uvedené v čl. 83 odst. 1 SFEU, který zahrnuje “zvlášť závažné trestné činy s přeshraničním rozměrem” – jako je terorismus, obchod s lidmi, obchod s drogami a zbraněmi, praní špinavých peněz a organizovaný zločin – a podléhají minimálním pravidlům platným v celé EU, pokud jde o definice a tresty.

Podle oficiálního vysvětlení si nenávistné projevy zaslouží stejné označení, protože jsou natolik závažné, že ovlivňují nejen jednotlivce nebo komunitu, “ale také společnost jako celek, neboť podkopávají základy EU”, přičemž sociální média jim okamžitě dodávají rovnou i “přeshraniční rozměr”.

Druhým cílem zdůrazněným v usnesení je rozšíření definice nenávistných projevů a trestných činů z nenávisti o několik dalších kategorií obětí. V současné době je zákony EU definují pouze jako nenávist vůči určité rase, barvě pleti, náboženství, národnosti nebo etnické příslušnosti, což podle levicových zákonodárců v dnešním světě zdaleka nestačí.

Dokument proto vyzývá k rozšíření definice na “pohlaví, sexuální orientaci, gender, genderovou identitu, genderový projev, pohlavní znaky, věk, zdravotní postižení a jakoukoli jinou základní charakteristiku”. Při absenci objektivní definice je snadné si představit, že poslední z nich funguje jako bianco šek, který se vztahuje na cokoli, co může kohokoli urazit.

Jak navíc zdůraznila španělská zpravodajka spisu, liberálka Maite Pagazaurtundúa (Renew), jedním z hlavních cílů je regulace nenávistných projevů v online sféře, k čemuž již nový zákon EU o digitálních službách (DSA) poskytuje ideální rámec.

“Kdybych například řekla, že nechci, aby nezletilí dostávali hormonální léčbu nebo jinou lékařskou péči, není to nenávistný projev proti transgender osobám, ale projev lásky k dětem. Pokud bojuji proti nadměrné migraci do mé země, na náš kontinent… Nepohání mě nenávist, ale láska k mé zemi a k našemu kontinentu,” komentovala situaci francouzská europoslankyně Patricia Chagnonová.

“Zavádíte myšlenkové zločiny, abyste omezili svobodu slova a projevu... a napadli každého, kdo se staví proti vaší ideologii,” prohlásila italská europoslankyně Silvia Sardoneová.

“Na celý projekt je třeba pohlížet jako na politicky motivovaný,” zdůraznil před plenárním zasedáním tento týden europoslanec Harald Vilimsky (FPÖ) a dodal, že údajnou záruku svobody projevu obsaženou v textu již nelze brát v EU vážně.

Hlasování, které se konalo ve čtvrtek 18. ledna, proběhlo poměrem hlasů 397 pro a 121 proti, 26 poslanců se zdrželo hlasování.

FB

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (17 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
32 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)