25.6.2024
Kategorie: Politika

Německá AfD se chystá vytvořit novou evropskou alianci

Sdílejte článek:

IVAN DAVID

AfD podle informací médií shromáždila skupinu antiglobalistických pravicových stran, které chtějí ukončit konflikt na Ukrajině. Strana Alternativa pro Německo (AfD) se tento týden ve Štrasburku sejde se zástupci podobně smýšlejících pravicových stran, aby společně vytvořili nový blok v Evropském parlamentu. To uvedl německý zpravodajský magazín Der Spiegel. Podle zdroje bude nová frakce bojovat za národní suverenitu a vyzývat k jednání s Ruskem.


AfD bude ve čtvrtek hostit „ustavující schůzi nové parlamentní skupiny“ v budovách Evropského parlamentu, uvedl v sobotu Der Spiegel s odkazem na e-mailovou výměnu mezi stranou a parlamentní administrativou.

Podle zdrojů zpravodajského webu se nová skupina bude jmenovat ‘The Sovereignists‘ a mohla by zahrnovat pravicové strany, jako je bulharská Vazraždaně (Znovuzrození), polská Konfederacja, maďarská Mi Hazank Mozgalom, slovenské Hnutie Republika, Se Acabo La Fiesta ze Španělska, NIKH z Řecko a SOS Rumunsko.

V Evropském parlamentu s celkem více než 700 křesly se strany obecně spojují do bloků podle ideologické linie. Většina pravicových stran je členy bloků Identita a demokracie (ID) nebo Evropských konzervativců a reformistů (ECR), kterým dominuje Francouzské národní shromáždění (Le Penová) a italští Bratři Itálie (Meloniová).

AfD byla vyloučena z frakce ID těsně před evropskými volbami, a to především kvůli výrokům jejího hlavního kandidáta Maximiliana Kraha, který pro několik zpráv řekl, že nevěří, že každý člen SS Adolfa Hitlera „byl automaticky zločinec“. Poté byl odejit z delegace kandidátů AfD pro eurovolby. Vůdkyně Národního shromáždění Marine Le Penová se podílela na vyloučení AfD a pohrozila stažením z bloku, pokud nebude AfD vyhozena.
AfD se tím stala v zákonodárném sboru bezmocnou, přestože počet jejích křesel narostl z 11 na 15.

Platforma Sovereignists bude údajně založena na „Sofijské deklaraci“, kterou vydala bulharská strana Vazraždaně v dubnu. V tomto manifestu se uvádí, že evropská civilizace je „ohrožována agresí globalistických ideologií“ a označuje EU za „diktaturu byrokracie“. Dokument vyzývá k mírovým rozhovorům s cílem ukončit ukrajinský konflikt a k reformě EU jako volnější unie „rovných a suverénních států“.

V prohlášení po vyloučení AfD ze skupiny ID vůdce strany Vazraždaně Kostadin Kostadinov nabídl, že se spojí s německými pravicovými stoupenci a vytvoří „skutečně konzervativní a suverénní“ frakci.

Zatím není jasné, kdo povede novou skupinu, o vedoucí roli se bude určitě ucházet vedoucí delegace AfD v Europarlamentu René Aust.

 

FB

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (25 votes, average: 4,84 out of 5)
Loading...
26 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)