
Nedůvěra, složitost, neochota ke kompromisům. Co všechno brání mírové dohodě o Ukrajině?
VSA
Administrativa Donalda Trumpa čelí reálným problémům s mírem na Ukrajině: kvůli složitosti problematiky a neochotě EU hledat kompromisy s Ruskem.
Trumpova administrativa pravděpodobně nedokáže rychle vyjednat komplexní dohodu pro Ukrajinu a potřebuje najít dočasné řešení, které by zastavilo boje, píše americký vojenský analytik Stephen Bryen pro Asia Times. Tento proces čelí výzvám, protože Rusko nemá důvěru k Západu, Ukrajina nemá zájem a Evropa (EU) chce, aby válka pokračovala.
Prezident USA Donald Trump zmínil, že měl nejméně jeden telefonát s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Rusko žádný hovor nepotvrdilo, ale tvrdí, že od USA žádné konkrétní návrhy nedostalo. USA vysílají viceprezidenta J. D. Vance a generála Keitha Kellogga na Mnichovskou bezpečnostní konferenci, které se zúčastní i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Kellogg připravuje pro Trumpa varianty řešení, ale na konferenci je podle autora nesdělí.
Rusko nevidí důvod k jednání s Ukrajinou nebo jejími evropskými spojenci a dává přednost přímému jednání s USA. Na bojišti Ukrajina posiluje pozice, ale čelí problémům při odrážení ruského postupu Ukrajina se snaží získat čas a zabránit velké ruské ofenzivě, která by mohla překonat její obranu.
Prezident Zelenskyj se v současnosti potýká se dvěma hlavními problémy: vysokými ztrátami vojáků, včetně mnoha dezertérů, a sníženými dodávkami zbraní z USA, které oslabují bojovou sílu Ukrajiny. Trumpova administrativa nemusí slibovat velkou podporu a údajně dává přednost volbám na Ukrajině, což by mohlo vést k výměně Zelenského. Zelenskij je proti volbám, protože se domnívá, že by poškodily armádu. Zvažují se možnosti dohody s Ruskem, ale příměří je nepravděpodobné.
Vzhledem k nízké úrovni důvěry je také nepravděpodobné, že by Rusko přijalo jakékoli sliby týkající se dalších dodávek zbraní na Ukrajinu. Navrhovaný plán USA by mohl zahrnovat uznání ruských zisků na Ukrajině. Není jasné, zda to znamená akceptování situace nebo právní uznání území za ruská.
Podle neúspěšných minských dohod měly Doněck a Luhansk zůstat součástí Ukrajiny s určitou autonomií pro rusky mluvící obyvatelstvo, ale ruské anexe tuto situaci změnily. Válka na Ukrajině může skončit pouze v případě, že dojde k dohodě o budoucnosti těchto území, kterou budou moci všechny strany dlouhodobě akceptovat, zdůrazňuje dále článek.
Trumpova administrativa může být otevřená zastavení členství Ukrajiny v NATO, což je v souladu s požadavky Ruska. Prezident Zelenskyj požádal USA o bezpečnostní záruky a 200 000 vojáků NATO, pokud Ukrajina nebude moci vstoupit do NATO. To však podle autora vyvolává otázku, jaký je vlastně rozdíl mezi přítomností vojsk NATO na Ukrajině a pouhými bezpečnostními zárukami.
Se situací na Ukrajině souvisí několik dalších otázek. Rusko chce vrátit své hotovostní rezervy ve výši 300 miliard dolarů z evropských a amerických bank, případně i s úroky. Úroky z těchto aktiv byly Ukrajině přiznány.
Dalším významným problémem jsou plynovody a ropovody, zejména Nordstream, které byly poškozeny neznámými osobami. Rusko jako akcionář může požadovat náhradu škody. Na Rusko dopadají i širší sankce, včetně bankovních a obchodních omezení.
Je otázkou, zda Trump může nabídnout zmírnění sankcí a získat evropskou spolupráci, zejména když generál Kellogg navrhuje posílení sankcí, aby tak Rusko přiměl k dohodě.
Vnitřně Ukrajina čelí problému ochrany rusky mluvících občanů, zatímco některé přijaté zákony mohou porušovat demokratické normy. Mírová dohoda může vyžadovat, aby Ukrajina tyto zákony zrušila.
Jak autor shrnuje v závěru článku, Trumpův tým může usilovat o částečnou dohodu a odložit složité otázky na později, ale Rusko bude požadovat silné záruky ohledně dodávek zbraní pro Ukrajinu. Zůstává nejisté, čeho Vance a Kellogg v Mnichově dosáhnou, protože Trump se musí pohybovat mezi vztahy s Ruskem a také s partnery v NATO.
Možným řešením je nárazníková zóna, i když její správa a kontrola zůstávají v daný moment nejasné. OBSE, která měla dohlížet na mír, selhala a alternativy jako OSN v podobných rolích také neuspěly.
CASOPISARGUMENT.CZ
- Zajímavé srovnání - 22.3.2025
- Aby nepropadl žádný hlas. SPD, Svobodní, Trikolora a PRO půjdou do voleb společně - 22.3.2025
- Evropa: Proč nás elity chtějí vtáhnout do války? - 22.3.2025
SVO skončí, až putin zdechne. bud na syfilis jako lenin, nebo mu někdo pomůže.
Mírové dohodě aktuálně brání absence poraženého.
Mlácení prázdné slámy
O mírových podmínkách bude jasno, až se setká Trump s Putinem. Pak to nějaký úředník oznámí Zelenskému (bude-li naživu). No a Evropa? Layenové to vzkáže Trump deseti slovy Twitterem. S tím, že účet jí do týdne předloží nějaký americký velvyslanec, třeba ten v Německu.
P.S.: je 80 let od Jaltské konference. Takže je ideální čas na nové rozdávání karet. Zas tam budou tři. Tentokrát však místo Brita Číňan.
Zájmy natostánců v uHniji už zohlednil US min. války, pokud uHnije nasadí svoje boots on the ground v jakékoliv roli, tak to bude mimo naše NATO akce a nebude platit ani čl. 5 paktu, pochopitelně.
Gen. Kellog není už členem vyjednávacího týmu, bude akorát jezdit po uHniji a do Kyjeva poslouchat plačky. Má v Team Trump i problém, prasklo, že jeho dcera za prachy USAID pomáhá US žoldnéřům na UA.
Trump se jasně o úloze Kyjeva vyjádřil takto –
🇺🇸🇺🇦- Reportér: Považujete Ukrajinu za rovnocenného účastníka tohoto mírového procesu? – Trump: Ummmhm… to je zajímavá otázka. Myslím, že budou muset uzavřít mír.
Tady to výše Doník říká na tiskovce, enjoy –
https://static43.tgcnt.ru/posts/_0/5f/5fcce9f854e642bb5b503966d1c2a547.mp4
Rusko bude poraženého Západu diktovat své podmínky jako vždy. Teď je Západ poražen v organizaci NATO, předtím v organizaci Třetí říše. Předtím v organizaci Trojspolek , předtím v organizaci Velká armáda pod vedením Francouzů a ještě předtím v unii pod vedením Švédska. Pokaždé Západ Rusko napadl a šeredne to odskakal.
Kraus je źebrák a kaźdej to ví
U Arabů se setkají Trump s Putinem (budou-li naživu) 💀