26.11.2014
Kategorie: Ekonomika, Společnost

Naše dobro za poplatek

Sdílejte článek:

MARTIN VLACHYNSKÝ 26|11|2014

Vynucené a nákladné technické kontroly aut jsou slabou náplastí na deformovaný systém spravedlnosti. Stát a jeho orgány chtějí pro nás jen dobře, to je doufám každému jasné. Za každé dobro si řekne menší či větší manipulační poplatek. Nebo jej alespoň veme pro někoho druhého. Vezměme si takové STK. Jistý občan se v článku ” Pro porouchané stahování okna neprošel STK ” postěžoval novinám.

 

[ad#hornisiroka]

 

Jelikož mu nefungovalo stahování okna spolujezdce, do měsíce se musí s autem dostavit na opakovanou kontrolu. Vysvětlení (z článku není jasné zda novinárovo nebo technikovo): “Stahovací okna však pomáhají větrat kabinu vozidla. Jejich nefunkčnost může znamenat například zhoršenou kvalitu vzduchu a za jistých okolností i ohrožení řidiče či spolujezdců. ” Nabízí se ještě možnost úniku z havarovaného vozu, ale v drtivé většině nehod přijde k výpadku elektrického systému a ani funkční okna nepůjdou stáhnout.

 

Zapomeňme teď na korupci, ačkoli každý ví, že se správným papírkem “zapomenutým” v techničáku vám projde i auto s kosami na kolech jako na bitevním voze Peršanů. Zapomeňme na subjektivitu některých chyb (je náprava skutečně prorezavělá, nebo je to jen neškodná povrchová koroze?), přes které si technik umí vynutit opakovanou návštěvu své stanice. Podívejme se na zmíněný případ okna. Tam se zdá být kontrola jasná, buď to funguje, nebo ne. Ale co když nefunguje klimatizace? Smrdí ventilace? Proč nestačí větrat u řidiče? Co když má auto ještě “švihadla”, na které řidič u spolujezdce nedosáhne? Co třídveřové vozy, které nemají otvíratelná zadní okna – vyřadíme je z provozu?

 

stk

 

 

Samozřejmě automobil může mít kopec závažných technických chyb. Ale není ani zdaleka možné je všechny “vychytat” ať už technicky nebo časově (co když se chyba vyskytne rok po poslední a rok před následující STK?). Občan je automaticky brán jako nezodpovědný a péče o jeho vlastní automobil nemůže být ponechána na jeho bedrech. Filozofové si mohou udělat krátkou přestávku a zamyslet se, jak “nezodpovědní” občané mohou zvolit vládu, která bude zodpovědná, my ostatní pokračujme.

 

Podle statistik, kterým jsme se věnovali ve starší studii reálný smysl přísnějších STK uniká, je podíl nehod zaviněných technickým stavem vozidla extrémně malý – pár desítek nehod z několika desítek tisíc, bez mrtvých a “technickou příčinou” je primárně prasknutí pneumatiky. Kontroly STK jsou do značné míry korupční či formální (pětiletá limuzína nabitá bezpečnostními systémy neprojde, protože jí hodinu před kontrolou praskla těžko dostupná žárovka, zatímco Škoda 105 L ano, protože “světla svítí, stěrače stírají” a technik je řidičův synovec) a arbitrárně nastavené (proč právě každé dva roky?).

 

Nemluvě o tom, že nezanedbatelně zatěžují ekonomiku. Znamenají stovky tisíc návštěv ročně, stovky tisíc ztracených hodin řidičů, ale i kvalifikovaných technických pracovníků. Vynucená STK je slabou záplatou na podivný systém spravedlnosti, když si řidič za usmrcení dvou dětí odsedí dva roky v lepším internátě a vymáhání jakékoli škody je ultramaraton s nejasným výsledkem . Systém spravedlnosti, ve kterém by viník musel nemilosrdně uhradit škody, v kombinaci s pojistným systémem, kde by pojišťovny nemilosrdně trestali špatný technický stav vozidla vyšším pojistným (a ověřili by ho u svého smluvního technika), by byl efektivnější. Ale kdo by pak účtoval poplatek za naše dobro?

 

ZDROJ: Martin Vlachynský

 

[ad#velkadolni]

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (26 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...