25.8.2024
Kategorie: Ze světa

Myslím, že nic necharakterizuje dnešní dobu se všemi Foltýny lépe, než zatčení Pavla Durova ve Francii

Sdílejte článek:

PAVEL ŠIK

V roce 2014 musel zakladatel Telegramu a VK opustit Rusko, protože se po dlouhých neshodách nechtěl podřídit úřadům, udělat čistku na své síti a umožnit přístup tajným službám. Rusové ho nezatkli, i když to od té doby mohli provést již nesčetněkrát. A to přesto, že se Rusové na Telegramu dozví kritiku Putina i detaily k ruským neúspěchům.

A teď ho zatkne na Západě francouzský Národní úřad pro boj proti podvodům (ONAF) kvůli údajnému napomáhání Rusku, napomáhání k různým zločinům včetně terorismu, obchodování s narkotiky a podvodu pod zástěrkou údajného “nedostatku moderátorů”. Hezky to popsal zakladatel platformy Exec Sean Linehan: “Představte si, že vlastníte velký bytový komplex a Francie řekne, že je zákonnou povinností umístit mikrofony do každé místnosti a nechat nás poslouchat.” Vy řeknete: “Ne, lidé by měli mít možnost vést soukromé rozhovory.” Zatknou vás. Zatknou i majitele mobilní společnosti za to, že se přes jeho síť budou domlouvat nelegální obchody? Zatknou majitele baru, když se tam setkají zločinci? Protože ti se prostě vždy někde setkají a budou se nějak domlouvat. Nebuďme naivní, o to tady přece nejde, jde o to samé, o co šlo Rusku.

Mnozí budou argumentovat, že cenzura je nutná a teroristé musí být pod dozorem. Jenže sám Durov například vypnul skupinu “Dobré ráno Dagestáne”, která byla zodpovědná za nedávné antisemitské nepokoje na letišti v Dagestánu a hlásala ultrakonzervativní islámské postoje. Také se můžeme ještě dnes dočíst pár let starý článek na stránkách Europolu, že Telegram zásadně spolupracoval s Europolem a cituji Europol: “Společnost vynaložila značné úsilí na vykořenění těch, kdo zneužívají platformu, a to jak posílením své technické kapacity v boji proti škodlivému obsahu, tak navázáním úzkého partnerství s mezinárodními organizacemi, jako je Europol.” Ale to už nyní nestačí, žijeme v době, kdy hlavní slovo mají tajné služby a ty chtějí přístup.

V rozhovoru s Tuckerem Carlsonem prozradil, že FBI oslovila inženýra Telegramu a snažila se ho tajně najmout, aby nainstaloval zadní vrátka, která by americkým zpravodajským službám umožnila špehovat uživatele. Podle mého se určitě o to samé pokoušeli i Rusové a další tajné služby.

Ale je tady ještě jeden podle mého docela dobrý moment dvojího metru. V poslední době už je nepřehlédnutelná snaha o cenzuru a dohled nad “třídním nepřítelem” na Západě. Hlavními nepřáteli se nyní stali Musk a Durov. Mark Zuckerberg, který nemá koule, většinou spolupracuje a tak má klid. Dokážeme si představit, že by ve Francii zatkli Muska? JIstě, že ne. Jenže Durov je Rus a ten se zatknout může (ps vím, že má i další občanství).

Zatčením nyní Francie symbolicky dovršila současný nešťastný dějinný vývoj všech směrnic a nařízení EU i členských států, směřující ke smazání rozdílů mezi dvěma mocenskými celky, k přístupu tajných služeb do všech zapadlých místností digitálního internetu, který dle mého začal před více než 8 lety hysterií kolem tzv. Russiagate. A to je to, co zde na sítích s dalšími stále kritizujeme. My přece žijeme v demokracii a tohle by tady nemělo být možné.

Vizitkou Západu byl vždy odpor ke zneužití moci a to nejen jinde na světě, ale především vlastními vládami a vlastními tajnými službami. Co se to stalo?

Samozřejmě bude nyní Rusko hlasitě hájit svého rodáka a to právem. Západ (já osobně nevěřím, že to byl krok pouze Francie a David Sachs je přesvědčen, že zatčení proběhlo na žádost USA) dal Rusku do ruky zbraň, o které se mu ani nesnilo a Rusko toho zcela právem nyní maximálně využije.

FB

Redakce
Latest posts by Redakce (see all)

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (27 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
27 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)