18.7.2020
Kategorie: Politika

Ministr zřídil komisi, sláva!

Sdílejte článek:

IVAN BEDNÁŘ

Ministr průrmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček, ze všech jiných ministrů nejvíce oddaný svému chlebodárci Babišovi, chce řešit sérii tragických nehod na železnic. Sláva. Rozhodl se zřídit Bezpeční komisi.

Situace na dráze předhonila lítý boj s koronavirem a začala plnit stránky deníků. Premiér Andrej Babiš poroto vyzval svého ministra, aby s tím něco udělal.„Udělejte s tím něco,sakra,“zlobil se Babiš„jako bych sám neměl dost problémů s tím Evropským parlamentem.“

A ministr Havlíček udělal. Sáhl po osvědčeném prostředku – zřídil komisi.

Havlíček se již osvědčil razantním vystupováním proti varovné petici Evropského parlamentu, který vyzval k ukončení proplácených dotací Babišova Agrofertu, který Babiš ne zrovna přesvědčivě odklidil do jím zřízeného svěřenského fondu, z evropských zdrojů.

Když nechce Evropa, rozhodl se Havlíček, pomůžeme Agrofertu sami. A ministerstvo jím řízené, dál vesele proplácí Agrofertu dotace z národních zdrojů. My všichni tak platíme Babišův agrobyznys.

Proč ministr průmyslu a vicepremiér Havlíček postupuje jinak než Státní zemědělský intervenční fond, jenž pozastavil veškeré dotace, plynoucí zemědělským a potravinářským firmám Agrofertu? A také podnikům, vlastněným blízkými příbuznými ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD), který se podle Evropské komise rovněž ocitl ve střetu zájmů?

Karel Havlíček jen dokola opakuje, že nemůže jednat jinak. Prý musí respektovat zákony a kdyby jeho ministerstvo přestalo posuzovat žádosti a vyplácet dotace Agrofertu, pak by riskoval soudní spory.

Podle zjištění kontrolorů Evropské komise, kteří se na rozdíl od české veřejnosti měli přístup k zakládacím listinám obou Babišových svěřenských fondů, zůstala vazba premiéra na Agrofert neobyčejně silná. Babiš může jmenovat a kdykoliv odvolat tři správce fondu. Jmenuje pětičlennou radu protektorů, bez nichž nemohou správci přijmout žádné zásadní rozhodnutí. Jedním z protektorů je i Babišova choť Monika, kterou může odvolat kdykoliv a bez udání důvodů. A v momentě, kdy některý z protektorů chybí, má Babiš v této radě jeden hlas. Má tak Agrofert pod dokonalou kontrolou a bez jeho souhlasu se neobejde vykonávání jakýchkoliv akciových práv včetně rozdělení zisku. Ač formálně od majetku oddělen, vládne Babiš holdingu jako majitel, jímž nikdy být nepřestal.

Havlíček se tak projevil jako zvlášť zarytý obránce premiéra, který nehledí napravo ani nalevo, protože je vděčný, že z něj udělal Babiš mávnutím kouzelného proutku politickou celebritu první třídy.

Ve své oddanosti dychtivě očekává příkazy svého pána, aby si vysloužit podrbání za uchem, a zřejmě si nepřipouští, že by se ho také jednou mohly ptát kompetentní orgány:„jak jste, pane ministře, dostál povinnosti řídit s péčí řádného hospodáře ministerstvo, jehož kontrolní pojistky jste ignoroval a nechal vyplatit dotace, odporující platným předpisům?“

Teď tedy Havlíček řeší smutné události na dráze. Letadla padají, jet po české dálnici je horor, a teď ještě kolabuje železnice. A zatímco se lidé začínají bát jet někam vlakem, ministr zřídil při ministerstvu dopravy komisi.

Trochu to připomíná písničku Voskovce a Wericha (a Jaroslava Ježka, pochopitelně) , nazvanouPolka speciálně aktuální, kritizující tehdejší nečinnost při řešení nezaměstnanosti v době hospodářské krize.

Jeden kos / náhle pak / zdvihnul nos / božskou káp ́ / ať se na tiskne leták /
V tom letáku ať stojí / ať se nikdo nebojí / město na stráži stojí / pomoc mají jistou /

Že na ně vzpomínáme / peníze že nemáme / tak jim ten leták dáme / nemaj ́ co dělat ať si čtou.! /

To bylo tehdy. Natisknout leták! Dnes se zřídí komise. Ale jak známo z parlamentní praxe, žádná komise nikdy nic pořádného nevyšetřila a neudělala. A ne nadarmo se panu ministrovi v některých kruzích přezdívá Velký Drmola.

Tak hodně zdaru.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (12 votes, average: 4,92 out of 5)
Loading...