8.10.2021
Kategorie: Společnost

Máme prezidenta alkoholika?

Sdílejte článek:

LUBOMÍR STEJSKAL

lubomir-stejskal46696083_0Seděl jsem na chodbě polikliniky, kam pravidelně doprovázím na rehabilitaci manželku na vozíku po těžkém úraze dolní končetiny. Při čekání je dost času na přemýšlení. Dnes jsem si vzpomněl na Daniela Kroupu a jeho vyjádření k alkoholismu Miloše Zemana staré bezmála šest let. Tenkrát se mohlo někomu zdát jako přehnané, dnes se jím mnohé vysvětluje.

Daniel Kroupa v rozhovoru zveřejněném 14. prosince 2015 řekl:

  • Ano, na konci 90. let a v novém tisíciletí už je Miloš Zeman úplně jiná osobnost, než kterou já jsem poznal v roce 1990, když přišel do Občanského fóra. Byl to milý člověk, který neurážel své okolí a řešil věci s nadhledem. Po roce 2000 to už byl člověk, který dopoledne trpěl abstinenčními příznaky. Teprve po příslušném množství alkoholu byl schopen jednání. Dopoledne se s ním vůbec nedalo mluvit. Musím dodat, že to byl také důvod, proč jsem se s ním přestal stýkat a od té doby už ho nepovažuji za svého přítele. Nestalo se nic, co by mě proti němu nějak naladilo, prostě konstatuji, že je to jiný člověk, než kterého jsem znal, je to člověk, se kterým nestojím o to být ve stejné místnosti.

Dáme-li toto Kroupovo svědectví do souvislosti s tím, co na svém blogu na Aktuálně.cz zveřejnila 6. října psychiatrička Džamila Stehlíková („Ať o prezidentově zdravotním stavu vydá zprávu lékařské konzilium!“), nejeví se prezidentův zdravotní stav tak optimisticky, jak se nás snaží přesvědčit lidé z prezidentova hradního okolí.

Daniel Kroupa tvrdil (v roce 2015), že od přelomu tisíciletí vykazoval Miloš Zeman příznaky alkoholismu. Džamila Stehlíková je dnes toho mínění, že důvodem (nedávné) hospitalizace byl „metabolický rozvrat v rámci alkoholické jaterní cirhózy“, přičemž „infuzní léčba ve vojenské nemocnici zažehnala metabolický rozvrat, ale abstinence od alkoholu v průběhu osmidenní hospitalizace vedla k náběhu na delirium tremens“. Podle ní „dobu pobytu prezidenta v nemocnici mohla prodloužit mj. právě léčba počínajícího deliria“.

Měl-li Daniel Kroupa v roce 2015 pravdu (že Zeman patří cca od roku 2000 mezi alkoholiky), pak závěry Džamily Stehlíkové – posuzováno laicky – dávají smysl. A laický je i názor exprezidenta Klause. Podle něj má Miloš Zeman „asi problém s játry“, což v Rádiu Impuls vysvětlil 6. října slovy: „S jeho stylem života, se skleničkou na jedné straně a cigaretkou na straně druhé to souvisí, to ví každé malé dítě.“

Tím se oklikou dostáváme zpět ke svědectví Daniela Kroupy. A k zásadní otázce: Máme prezidenta alkoholika?

Otázek visí ve vzduchu ovšem víc. Nejistotu – a tudíž i spekulace – vyvolává způsob, jakým Hrad (ne)informuje o zdravotním stavu hlavy státu. Proč tomu tak je?

Jak rozumět vývoji v posledních dvou dnech? Ve středu 6. října ujišťoval kancléř Mynář v Rádiu Impuls, že informace o zhoršujícím se zdravotním stavu (či snad o jeho skonu) „jsou nesmysly“, přičemž dodal, že „pan prezident je v Lánech a národ ho uvidí v pátek, jak jde k volbám“.

Národ by si jistě rád na pátek počkal, jenomže v této prapodivné hře „Hrad vs Lid“ neplatí „kdo si počká, ten se dočká“. Ve čtvrtek 7. října jsme si na hradním webu přečetli, že to, co Mynář říkal o den dříve, neplatí. Volit bude Miloš Zeman v útrobách lánském zámku. A nejen to. Dle hradního webu bude také upravován program prezidenta republiky, a to na doporučení jeho lékaře prof. Zavorala. Proč asi, pane kancléři?

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (30 votes, average: 2,50 out of 5)
Loading...