5.9.2016
Kategorie: Společnost

Kuřáci se stávají občany druhé kategorie

Sdílejte článek:

MARTIN BARTO

Brzo se budou muset na krabičkách cigaret zobrazovat obrázky s různými riziky spojenými s kouřením. Je to rozhodnutí, které platí v celé Evropské unii a jeho cílem je odstrašit, nebo znechutit případné budoucích konzumenty cigaret. Současně ve více státech Unie roste spotřební daň na cigarety a tabákové výrobky. To je zase cesta než jednak zvýšit příjmy veřejných financí, a současně potrestat kuřáky za jejich zálibu. Třetí způsob jak státy bojují proti kouření je všemožné omezování kouření. Dnes se nesmí kouřit na mnoha místech, kde to bylo možné ještě před deseti či patnácti lety.


[ad#clanek-respo]

Kouření a kuřáci jsou dnes pod silným tlakem, mnohem silnějším než konzumenti alkoholu či vyznavači nezdravé stravy. Jedno vysvětlení pro tento tlak existuje – a to fenomén pasivního kouření. Nezodpovězená otázka pak je, proč je na mnoha místech spolu se zákazem kouření i zákaz kouření elektronických cigaret (které jsou i menším zdravotním rizikem), přičemž se tam mohou konzumovat alkoholické nápoje v jakémkoliv množství.

Kouření je dnes démonizováno a kuřáci se pomalu dostávají do pozice občanů druhé kategorie. Přestože za svůj zvyk platí navíc daň. Kouření přitom nezpůsobuje ani rodinné tragédie, ani vážné dopravní či jiné nehody jako alkohol. Kouření na veřejnosti je omezováno podstatně více než konzumace alkoholu, vezměme si například vlaky či letadla.

Pokud by se mělo postupovat objektivně a nestranně vůči všem produktům, jejichž konzumace je vážným zdravotním rizikem, tak by podobné odpuzující nálepky mohly být i na lahvích s alkoholem a jiných produktech. Umíte si představit láhev dobrého vína s obrázkem zbité ženy či dětí? Případně, balení uzené klobásy s vyobrazením operace nádorů tlustého střeva? Nemluvě o sladkostech pro děti, kde by se mohly objevit pohledy na dětskou ústní dutinu se zkaženými, hnědými zuby …

Nepředstavitelné, však? Alkohol, nebo nezdravá strava jsou dnes společensky mnohem přijatelnější než kouření. Přitom samozřejmě nejde o zákaz těchto produktů, ale o míru, se kterou stát bojuje s danými produkty. V dnešní době je tento poměr nevyvážený, minulá osvěta a vysvětlování škodlivosti kouření se změnily na nelítostný boj proti kouření. Jen nikdo jasně nevysvětlil proč.

Poznámka na okraj. Podobně v silné nemilosti většiny států jsou takzvané měkké drogy, především marihuana. Nejednoznačný přístup a určité uvolnění kdysi striktního zákazu, vedle povolení lékařského využití, staví tuto látku do jiného světla jako například alkohol. Její postupná legalizace (kterou vyzkoušelo několik států) s využitím pozitivních účinků by pravděpodobně v současnosti přinesla více užitku než škody. Nemluvě o tom, že by se policie mohla věnovat mnohem důležitějším věcem než nahánění pár mladých lidí s jointem.

Autor je nekuřák.

[ad#clanek-respo]

ZDROJ: Martin Barto

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (21 votes, average: 3,95 out of 5)
Loading...