23.5.2019
Kategorie: Společnost

Kultovní román 1984 slaví 70 let, mnohé z předpovědí vycházejí

Sdílejte článek:

DENISA

Od napsání slavného románu 1984 uplyne už 70 let. Když se ale podíváme na Orwellovy předpovědi a současný stav světa, kde začíná být dystopický dohled a cenzura realitou, kde je každé slovo sledováno, nepřijatelný projev je vymazán, historie je přepisována nebo zcela vymazána, tak se ukazuje, že románové předpovědi byly až děsivě přesné.

Pojďme se na několik z nich podívat:

  1. V roce 1984 to byl stát, který určoval, co budou přijatelná témata hovorů za účelem udržení pořádku ve společnosti.
    V roce 2019 je to malá skupina soukromých společností v Silicon Valley a jejich vedoucí pracovníci. Ti mají absolutní moc nad tím, co je nám dovoleno sdílet, vidět a říkat online.
  2. V roce 1984 stát cenzuroval každý projev.
    V roce 2019 mají sociální mediální společnosti obrovské armády lidských a algoritmických moderátorů, kteří sledují své uživatele 24/7. Označují ty, kteří se dopouštějí myšlenkového přečinů a mažou jejich online existence za tyto zločiny. Ti, kteří spáchali příliš mnoho myšlenkových přečinů, jsou těmito soukromými společnostmi vyhnáni bez jakékoliv možnosti nebo práva na odvolání.
  3. V roce 1984 byli ti, kdo spáchali obzvláště neuvěřitelné myšlenkové zločiny, vyhoštěni do neexistence. Všechny jejich stopy byly vymazány.
    V roce 2019 mohou firmy vlastnící sociální média kdykoliv a komukoli z jakéhokoli důvodu zakázat přístup. A u těch, kteří byli vyhoštěni ze sociálních sítí, může dojít ke smazání veškerých jejich příspěvků, komentářů a historie. Ti, kteří se odváží zmínit jméno digitálně vyhoštěného uživatele nebo kritizují jeho vyhoštění, mohou čelit tomu, že budou také vyhoštěni.
  4. V roce 1984 vláda neustále přepisovala a rušila tu verzi historie, která se stala nepohodlnou.
    V roce 2019 vlády tiše přepisují tiskové zprávy, aby odstranily minulá prohlášení, která se ukázala jako špatná, nebo aby přidaly prohlášení, která by podpořila jejich současná tvrzení. Mezitím tzv. „právo na zapomenutí“ Evropské unie uděluje občanům schopnost vymazat vzpomínky společnosti na jejich minulost, což jim umožňuje „znovuzrození“ bez břemene jejich minulých přestupků.
  5. V roce 1984 působí všudypřítomné „obrazovky“ jako informační zařízení a veřejné i soukromé prostory jsou naplněny kamerami a mikrofony monitorovanými vládou.
    V roce 2019 se této role ujaly mobily, které fungují jako naše okno do digitálního světa. Dále prostředky, díky nimž nesčetné soukromé společnosti od datových makléřů až po společnosti vlastnící sociální média sledují naše kroky. Náš svět však jde daleko za hranice, které si Orwell představoval. Všechny přístroje od našich hodinek až po naše chladničky jsou stále více připojeny k internetu a v reálném čase dokumentují celý náš život.
  6. V roce 1984 vláda financovala rozsáhlou síť vybavení a personálu potřebných k udržení stálého dohledu nad svými občany.
    V roce 2019 veřejnost sama financuje velké dozorčí impérium. Občané si kupují nejnovější digitální zařízení, aktualizují je v pravidelných intervalech, platí za elektřinu a internetové služby potřebné k jejich připojení. Tím poskytují neomezená práva na své nejintimnější informace soukromým společnostem.

Závěr

To vše se stihlo jen za 70 let po vydání románu 1984. A nakonec se můžete sami přesvědčit, jak moc naše společnost směřuje tam, kam Orwell předpověděl před 70 lety, když si najdete chvíli a tento přelomový román si přečtete. A pokud ho znáte, můžete nám napsat do komentářů své postřehy a názory. Budeme se těšit.

 Autor: Denisa

 


Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (15 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...