11.4.2024
Kategorie: Exklusivně pro PP, Politika

Křeče

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

Do čtyřiadvaceti hodin od Pelegriniho vítězství ve slovenských presidentských volbách, vyzval významný německý politik z CDU, Norbert Röttgen, Slovensko k odchodu z EU. Ať prý se sbalí a vypadne co nejdříve, nejlépe spolu s Maďary. Protože Robert Fico a maďarský premiér Viktor Orbán jsou, podle pana poslance, “Putinovými trojskými koni v EU, a to EU nesmí a nemůže dále tolerovat”.

Nešlo přitom o nějaký ojedinělý, vyjímečný exces. Z Německa zaznělo podobných hlasů více. Tak například Anton Hofreiter, předseda výboru pro evropské záležitosti Spolkového sněmu a člen strany Zelených, se vzteky neudržel: “Je důležité, aby slovenská vláda dostala jasný varovný signál z Berlína a Bruselu,” prohlásil. Jako ten správný, výchovný pohlavek vzápětí navrhl zrušení fondů EU pro Slovensko.

Proč tolik zloby? Tak zaprvé, progresivní síly prohrály. Byť v malé, okrajové zemi EU, která sama nic moc na směřování EU změnit nemůže. Ale „liberální demokraté” nejsou zvyklí prohrávat. Jednou dobyté pozice považují za své, a to na věčné časy. Ovšem tím zásadním a  mnohem podstatnějším důvodem ke vzteku evropského mainstreamu je něco jiného. Po Pelegriniho presidentském vítězství má už zase Maďar krytá záda. Ten zlořečený, maďarský Orbán, získal nového, plnohodnotného parťáka, který ho v Únii podrží. Namísto Poláka, kterého odstavili Tuskem… A to je pro síly, které chtějí jednotnou, progresivistickou EU bez opozice, strategická rána.

Pocity progresivistů formuloval komentátor listu Frankfurter Rundschau takto: „Slovensko se nyní stává Putinovi nakloněným trnem v oku Evropy. V duetu s Maďarskem to bude v Bruselu opravdu nepříjemné”. Ale to je jen část obav liberálů. Ta menší a proto veřejně vyjádřitelná. V pozadí za očekáváním jakýchsi procedurálních nepříjemností se totiž skrývá ta opravdová hrůza pokrokářů,  hrůza z šíření nákazy. Jak to už před volbami naznačil slovenský liberální europoslanec, Vladimir Bilčík: „ Pellegriniho vítězství by dále posílilo extremistické síly v Evropě.”

Jsou jejich obavy oprávněné? Vystrčme na chvíli hlavu z našeho zatuchlého, probruselského mediálního rybníčku a podívejme se do Maďarska, kde se o nezbytných změnách EU mluví už zcela otevřeně. Na velikém shromáždění v Budapešti, konaném u příležitosti maďarského státního svátku 15. března, prohlásil Viktor Orbán: “Pokud chceme zachovat svobodu a suverenitu Maďarska, musíme obsadit Brusel a přinést změnu do Evropské unie.”

Nedlouho předtím, ve vánočním rozhovoru pro Mediaworks, byl ještě otevřenější: “I já už mám Bruselu plné zuby, ovšem otázkou je, jaké závěry ze situace vyvodíme,” sdělil novinářům Orbán. Navrhuje proto: „… měli bychom jít stále dál, měli bychom zaujímat pozice, měli bychom shromažďovat spojence a měli bychom napravit Evropskou unii”. „Nestačí se zlobit, musíme obsadit Brusel,” prohlásil na plná ústa maďarský ministerský předseda. A že je mužem činu, burcuje opozici proti současnému, evropskému establishmentu, na všech stranách s tím, že okno příležitosti se otevírá. Na svém Twitteru (X) to formuloval slovy: “Už dlouho jsem neviděl tak dobrou příležitost pro národní, konzervativní, suverenistické a křesťanské síly, aby se staly dominantními v Evropské unii.”

A průzkumy evropského veřejného mínění mu dávají zapravdu. I ty běžně dostupné, mediálně publikované, a tedy k vrchnosti milostivější, nebo přímo cinknuté. Tak třeba nedávné zkoumání agentury Ipsos, provedené ve všech zemích Únie, konstatuje „alarmující” úroveň kritiky práce Evropské komise. Většina (63 %) evropských voličů buď vnímá práci Evropské komise negativně, nebo nemá žádný názor. “Znepokojivě nízká” je prý podpora jejích rozhodnutí zejména ve Francii, kde kladně odpovědělo pouze 18 % dotázaných. V České republice to bylo, pro zajímavost, 21 % kladných odpovědí, na Slovensku 26 % a v Maďarsku 23 %.. Podobně dopadl i jiný průzkum téže agentury, hodnotící, jak lidé vnímají činnost lídrů EU při řešení nelegální migrace. Průměrně prý jen 16 % evropských voličů věří, že lídři EU odvádějí při řešení tohoto problému dobrou práci. A to nikdo zatím nepublikoval, co si občanstvo EU myslí o Green dealu…..

Zkrátka, doba je těhotná změnou a evropští „liberálové” cítí, že jim nebude příznivá. Proto tolik vzteku. Sledujeme první křeče tak zvané liberální demokracie. Ovšem nemylme se, zdaleka ještě nejde o záškuby předsmrtné. Nicméně trend, v Evropě i světě se začíná zvolna stáčet k neliberálním směrům. K neliberálním v tom bruselském slova smyslu. Začíná období, současně nadějné, i nesmírně nebezpečné. Protože když kobyla chcípá, nejvíce kope.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (39 votes, average: 4,97 out of 5)
Loading...
59 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)