17.6.2024
Kategorie: Ze světa

Konference raketové války

Sdílejte článek:

VIDLÁK

Myslím, že nejlépe zhodnotil mírovou konferenci ve Švýcarsku Petr Hampl, který napsal, že jde v podstatě o konferenci vítězných mocností, které se tam radí, jak naloží s poraženým nepřítelem. Akorát nepřítele ještě zdaleka neporazili. Celá konference je v podstatě snůškou růžových snů o tom, co bude, až Rusko nebude a všichni se tam navzájem přesvědčují, že ten den je už nedaleko. Stačí ještě dodat nějaké zbraně a natisknout nějaké dolary, ze kterých se to zaplatí.

Závěrečné komuniké podle toho vypadalo. Velké nic, které navíc ještě některé delegace odmítly podepsat. Respekt k hranicím, návrat zajatců a deportovaných, bacha na jaderné elektrárny… Jako kdyby země mimo Evropu projevily více smyslu pro realitu, než samotní Evropané.

Byl to rovněž Petr Hampl, který loni upozornil, jak bude probíhat ta slavná ukrajinská ofenzíva. Plán byl jasný. Dodáme Ukrajině západní tanky a obrňáky, vycvičíme vojáky a pošleme je do útoku proti Robotyne, protože tamtudy je to nejblíž k Azovskému moři. Ruská vojska budou rozdělena vedví, následovat bude vítězný pochod směrem na Krym, Putina podříznou siloviky a vítězství bude naše. Takhle to alespoň prorokovalo kazašské stepní orákulum Džamila Stehlíková.

Byla to asi první ofenzíva světa, kterou nikdo neutajoval. Naopak. Mluvilo se o ní všude. Podrobnosti o ní neznaly jen tajné služby, ale vlastně úplně každý. Musel je znát, protože na tom to bylo postavené. Ruští vojáci nemají šanci. Jakmile se k nim přiblíží německé Leopardy, mohou jen zdrhnout a už se nezastavit. Nějaký náhradní plán, co dělat, kdyby náhodou Rusové nezdrhli, ten nikdo nevypracoval. Mezitím Rusové pokládali miny… v pěti liniích. Pro jistotu. Stálo to životy sta tisíc Ukrajinců a ke druhé linii se boje ani nepřiblížily.

Teď ti stejní experti seděli ve Švýcarsku a poplácávali si po ramenou před novou ofenzívou. Tentokrát raketovou. Dodáme Ukrajincům střely, které budou schopny zasahovat ruské území do hloubky. To jim zatopí. Následovat budou samá pozitiva a sociální jistoty, Ukrajina zvítězí, Putina podříznou siloviky a příští konference už bude porcovat ruského medvěda. Radiační situace zůstává normální. (Oni tam fakt měli na vyjednávání i Danu Drábovou. Nekecám.)

Celé je to založené na tom, že Rusové si netroufnou odpovědět. Že nepošlou svoje Kinžály, Iskandery a Kalibry na Evropu. Protivzdušná obrana celé EU je totiž nulová. Fiala i Černochová sice mluví o eskalaci (za kterou může Putin, samozřejmě), ale u Pardubic ani u Mošnova pořád nestojí žádný protiletadlový systém. O Praze ani nemluvím.

Poláci možná něco mají, ale všichni ostatní jsou zcela bezbranní. Plán B spočívá v upozornění obyvatelstva, že si mají udělat zásoby a pro jistotu sehnat jodové tabletky. Mimochodem… tyto tabletky teď nejsou k sehnání ani v zónách kolem našich jaderných elektráren. Snažím se něco obstarat pro pár přátel a zatím jsem sehnal jen sliby.

Tam ve Švýcarsku si teď všichni navzájem vlastně dodávali odvahu. Zhruba stejným způsobem, jak to dělala Džamila loni před ofenzívou. Bájeslovím. Plán je skvělý. Pokud si Rusové netroufnou odpovědět, časem přijdou o rafinérie, vojenská letiště, možná i na Moskvu něco doletí. Přijdou o důležité mosty, budou mít díry v kolejích a jejich vojenská mašinérie se zasekne. Problém nastane jen tehdy, když si Putin na odpověď troufne. Ale to je stejně nepravděpodobné, jako že ruští mužici nevezmou nohy na ramena, sotva uvidí Ukrajince v Leopardech.

Loni se naši západní experti ušklíbali, že se Rusům nepodařilo zničit ukrajinskou energetickou infrastrukturu. Celou zimu je bombardovali, ale elektřina pořád šla. Když jsme upozorňovali na to, že Rusové zasahují transformátory a z nepochopitelného důvodu nechávají na pokoji vlastní generátory a turbíny, byli jsme zesměšňováni. A pak pic… letos se Putin naštval, vydal rozkaz a vlastně to bylo jednoduché. Během několika náletů bylo po ukrajinských tepelných elektrárnách a i generátory na přehradách utrpěly dost zásadní ztráty.

Co nás vede k domněnce, že to samé Putin neudělá tady u nás? Že si netroufne? Fakt? Teď, když Biden do Švýcarska vůbec nepřijel a Kamala Harrisová hned zase odjela? Když celé závěrečné komuniké vyznělo tak rozpačitě? Mimochodem… Biden je v asi tak desetkrát horším stavu než svého času Brežněv. Moderní medicína dokáže zázraky, ale transplantaci senilního mozku zatím neumí. Biden hezky vzpřímeně chodí, sice občas zatuhne, ale pohybuje se skoro sám. Fakt by mě zajímalo, co řekl Fialovi při jejich setkání a jestli si náš Péťa dokázal v návalu blaženosti uvědomit, že celé USA jsou ve stejném stavu jako Biden. Na práškách a finančních injekcích.

Proč by si Rusové neměli troufnout? Stačí, když vynechají americké základny, Francii a Británii. Tam jsou nějaké jaderné zbraně. Ale všude jinde? Jak jim můžeme odpovědět na bombardování? Odesláním našich kluků a holek do minových polí u Robotyne? Co můžeme udělat a ještě jsme to neudělali? Co když to Rusové prostě udělají? Říká to Orbán, říká to Vučič… říkají to někteří američtí analytici, říká to Medvěděv, Peskov i Zacharovová.

Může to dopadnout jinak, než ukrajinská ofenzíva? Nemůže. Jen, tentokrát to bude naše krev.

Mimochodem… Izrael ohlásil „taktickou pauzu“ při své ofenzívě v Gaze. Ani nejvyzbrojenější armáda světa není schopna porazit to nadělení dronů a dalších levných bojových udělátek. Svět se změnil. Pro Západ i pro Izrael k horšímu.

 

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (26 votes, average: 4,81 out of 5)
Loading...
55 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)