11.4.2020
Kategorie: Historie

Komunismus nepatří do 21. století

Sdílejte článek:

KJ7

Na počátku devatenáctého století došlo k rozpuku nové industriální doby. Děti fáraly do dolů, lidé trávili v zakouřených továrnách většinu dne. A tak Marx s Engelsem zareagovali na poptávku dělníků a vytvořili hnutí, jež mělo dělníkům zlepšit život.

Kdybych si měl sám sebe představit jako člověka v této době, aniž bych měl poznatky, jež jsem nabyl během svého života, ovšem zůstalo by mi mé sociální cítění, pravděpodobně bych se stal zarytým Marxistou. A to z toho prostého důvodu, že bych si v té době nedokázal představit, jak neuvěřitelný skok lidstvu kapitalismus a industrializace v průběhu následujících desetiletí přinese, bral bych otřesné pracovní podmínky jako trvalý stav věcí. Proto mám pochopení pro vznik socialistických hnutích jako takových.
.
Pro co ovšem pochopení nemám, je existence těchto hnutí i v dnešních dobách, kdy máme poznatky o tom, jak kapitalismus postupně vystřelil životní úroveň všech lidí do výšin, kdy si díky němu můžeme žít v takovém luxusu, o jakém se nesnilo vládcům našich předků. Nejenom že jsou taková hnutí dnes zbytečná, nýbrž dokonce destruktivní. Zcela vážně ohrožují lidi v rozvojových krajinách, v nichž není průmysl tak rozvitý jako jinde, přičemž činnost komunistických hnutí může přinést pouze stagnaci, jež zapřičiní, že se rozvojové krajiny dostanou na naši životní úroveň spíše později než dříve. 

.

Nechme kapitalismus volně plout. Jenom to umožní lidem, kteří neměli tolik štěstí, aby se narodili v Evropě, pocítit plody své práce a neumřít hlady v socialistickém ráji.

 
Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (20 votes, average: 3,75 out of 5)
Loading...