Komická debata o vzdělání a infrastruktuře. S kameňákem o vědě a vývoji na závěr
ŠTĚPÁN CHÁB
V poslední době se ve stínu smělého pominutí smyslů premiéra Fialy často přemýšlí a diskutuje nad tím, jak dosáhnout německých platů. Za to patří premiéru Fialovi velké poděkování. Zvýraznil naši bezmoc a vynucenou ekonomickou submisivitu, ale aspoň se o ní můžeme pro srandu králíků seprat do krve. Častým argumentem pak je, že budeme více investovat do vzdělání, do infrastruktury a do vědy a vývoje. A já nevím, jsou tohle skutečně témata, která určují náš historický neúspěch posledních 35 let?
Musíme mít vize, musíme být odvážní. Žádná malomyslnost nás kupředu nepopožene. To je obhajoba Fialova smělého pominutí smyslů. Ale jsou smělé plány a realita. Jednou z drtivě nejskloňovanějších cest, jak získat německé platy, jsou pak investice do vzdělání, do vědy, vývoje a do infrastruktury.
Tak si je rozeberme, servítky si neberme.
Jsou to poslední tři oblasti, v kterých stát může ještě investovat? Dobrá, pominu infrastrukturu, kde jsme zaspali, a mohutné investice by skutečně o pár desítek miliard zvýšily zisky nadnárodních korporací. Postavit dálnice, spojit je s okolním světem. Ano, to by se korporacím hodilo do krámu.
Věda a vývoj. Ten je, státu navzdory, v drtivé většině v rukou průmyslu a, opět, nadnárodních korporací. Vláda poslední mediálně zajímavější investici ve výši půlky miliardy do vědy a vývoje provedla založením absurdního institutu SYRI, tedy Národního institutu pro výzkum socioekonomických dopadů nemocí a systémových rizik. Přičemž institut SYRI provádí velmi prospěšné (ty uvozovky jsou tam snad cítit, nemusím je psát) průzkumy typu „Důvěra v instituce a ochota přeočkovat se proti covid-19“. Výsledkem jejich „studie“ je, že stát má prohlubovat důvěru lidí v instituce. A to skrze média a vlastní komunikaci. Banální, prázdné, dalo by se až říct, že pitomé. Tak to je ta věda a výzkum v podání vlády Petra Fialy. Bezpracný pašalík pro ty, které odložila redakce Forum 24 jako snad až moc agilní systému a době. Jak nás něco takového má posunout k německým platům? Netuším.
Vzdělání. Ano, klíčová záležitost. Jen mi pomalu přijde, že čím větší téma to vzdělání je a čím víc se slibuje do něj napěchovat peněz, tím hlouběji se propadáme v mezinárodních srovnáních vědomostí a dovedností žáků.
Meritem věci tohoto textu je ovšem trochu jiný pohled na věc. Nechť se utápí násobky peněz v neproduktivním školství, které z velké části produkuje krmivo pro administrativu neziskovek. Nechť se utápí násobky peněz v podobně bezpředmětných institucích, jako je SYRI. Stát a jeho různí političtí mluvčí tím vlastně říkají, že stát je bezmocný. Nyní je potřeba hrábnout do průmyslu, do energetiky, do přidané hodnoty zboží i práce. Protože to fakticky určuje naši pozici submisivní ekonomiky. Ale tam stát nemá své páky. Je bezmocný. Protože ekonomickou zdatnost země určují nadnárodní koncerny a jejich ziskovost. A u nás jsou ziskoví pohádkově. Proč by něco takového chtěly měnit?
No dobře, stát není zcela tak bezmocný. Má k ruce bič, jak i nadnárodní koncerny donutit podílet se na ekonomickém rozmachu země. Od institutu minimální mzdy až po daňovou politiku, kterou může zabránit odlivu peněz do zahraničních kapes. Může svou daňovou politikou donutit, aby se Česká republika stala alespoň u některého zboží finálním producentem, a tedy získala onu přidanou hodnotu. Politici mají k ruce možnost legislativních úprav, které by korporace nutily nechávat zisk v daleko větší míře v České republice. Politici vlastně mají velké množství možností, ale nemají politickou odvahu začít se chovat v umírající globalizaci trochu protekcionalisticky. Bojí se, aby nebyli nadnárodními korporacemi přes poslušná média označeni za nacionalistické.
A tak jim v rukou zbylo vzdělávání, které je pro velký byznys nezajímavé. A ta infrastruktura? Z té budou mít korporace jistě velkou radost. Aspoň těch montoven a skladů bez přidané hodnoty budou moci postavit o to víc. Ale že by se tím k nám přesunulo něco z centra rozhodování? To ne.
A tak se radši soustřeďme na to, abychom skutečně vystřelili Aleše Svobodu za jednu a půl miliardy na pár dní do vesmíru. K ničemu nám to nebude, ale aspoň pro ten pocit, že jo.
Pokud přemýšlíme o tom, jak se blbec dostane k moci, musíme premýšlet o tom, pro koho je ten blbec užitečný.
https://www.youtube.com/watch?v=IW2QSwoAEsQ
Podivejte se na zaznam, jak prijali Cinani predsedu vlady SR p.Fica. Jako by prijel predstavitel nejakevelmoci, o tom se nasim blbeckum muze jen zdat,ty muzou skorat tak jezdit na Ukradinu, a anitam uz po nich pes nestekne 😂 Muzeme jen zavidet 😂
Stačí jim 200 miliónů lidí na planetě s 89% vlastnictví WHO, kdyby jste nevěděli tak je tam blekrok.
https://aktax.cz/bill-gates-a-blackrock-zahajili-masivni-zabor-pudy/?fbclid=IwY2xjawG3JKJleHRuA2FlbQIxMAABHVDn2p0r6nY1CCPBSolrcFaesdFTWdimzVsUG8y3cM4rnUCYo-LmDqfq_w_aem_mtdtmscaDDx2UU_3HbXe0g
Jj.
https://otevrisvoumysl.cz/jp-sears-zpusobuji-nedostatek-potravin/
Že má Pjotr Banderovič Fijalenko pravdu, když mluví o srovnání českých platů s těmi německými, o tom nepochybuji. Německá ekonomika jde od deseti k pěti, takže tamní platy budou postupně zkráceny na naši úroveň. Tím německé platy doženeme a předeženeme. Jenom bude nutné v Německu zdravit „Allahu akbar“, aby nám ti Němci rozuměli.
Mějte se hezky.
Už vím proč škrtla pobíhal v tibetské vlajce a konšelé oslavují – mají tam lama série.
Hele, ty šlejško spisovatelská, co takhle sem hodit něco o té hranolkové Ále. Babiš už se ztrapnil s drůbeží, ale i bez ptáka, samozřejmě v podpaždí, nemusí v trapnostem nikdy chodit daleko. Alča po pávovi teď bramborově tajtrdlíkuje, ale k nakousnutí to fakt není. Co velký bocian asi vymyslí pro Havlíčka? Nu, a pak kdo je cvok!
Tak už jsme měli kosmonauta a teď budeme mít astronauta…jak ten čas běží…
Fialohnusa nám také zařídil atomovku od skutečně seriosní země, zdá se. Do Francie dodala popraskané reaktorové vany, takže atomovka stále nefunguje a neví se co s tím. Kanagom, arabská klovatina, snad….
ALE, BREAKING
V Jižní Koreji NEdošlo právě k POKUSU o státní převrat, právě tam byl proveden státní převrat i s klasickou přítomností armády v parlamentu. Pro pitomý, tj lepševíky, eurohujery, progresivisty a wokeisty – převrat v Jižní Koreji, NE v Severní Koreji u Kima.
Čučkař tak akorát věčně honí závadove výroky na netu, české buditele 19. stol. , pod dohledem minibritů dělá na zakázku FUBARed provokace Vrbětice, či předvolební provokaci na AfD, ale není si schopen ověřit u jakého politicky režimu na a ve srajdě ekomomicky a sociálně ukotveném až po slechy kupuje protektorátní režim atomovou elektrárnu, příště už to může být třeba Haiti,že.
K.Kraus – Jižní Korea zatím byla naprosto mimo zájem českých médií, což se kupodivu nezměnilo ani schválenou obří zakázkou na JE. Tak uvidíme, co se tam vyvrbí. Ono se jaksi předpokládalo, že jestliže je v Severní Koreji nějaká totalita, tak Jížní musí být demokratický ideál. Nic není dál od pravdy. Na Jihu je spíš oligarchie říznutá asijskou krutostí k plebsu. Všechny ty velké firmy ovládají rodinné klany. A teď tam probíhá vojenský puč proti opozici. Inu demokracie. Na průmysl to samozřejmě nemusí mít vliv, ale o kolik je tam demokracie lepší než v Rusku?
P.S. – je velká škoda, že ČR se nestala dodavatelem jaderných elektráren. Na konci socialismu jsme uměli vyrobit reaktory i turbíny, včetně potřebných ocelí. Samotnou stavbu dělali taky Češi. Možná chyběly řídicí systémy, ale to by Češi taky zvládli. Teď musíme spoléhat na nějaký hotentoty a nevyděláme na tom nic.