17.9.2023
Kategorie: Ekonomika

Kdo může za drahé potraviny? Babiš nebo klan supermarketů?

Sdílejte článek:

JANA MARKOVÁ

Může za drahé potraviny Babiš, nebo za ně můžou ti, kdo nám tu po listopadu 89 namluvili, že nám stačí osm nadnárodních řetězců, které ovládají 90% trhu, co nám tu budou určovat co budeme jíst a za kolik?

Vždycky mě fascinuje, jak se čas od času objeví téma, na kterém si politici chtějí přihřát aktuální polívčičku a vůbec je nezajímá, že ta je zkyslá a pokrytá plísní už pěkně dlouho, a to i díky jejich vládnutí. Aktuálně se řeší opět vysoké ceny potravin a prý neúměrně vysoké zisky jejich producentů. Fakt producentů? Včera to na ČT řešili ministr zemědělství lidovec Výborný, Havlíček z Babišova ANO, ekonom Tomáš Maier, prezidentka potravinářské komory a nějaký soukromý zemědělec Novák. Z řetězců nedorazil nikdo. Asi dovolená.

Já vím, že to tu píšu už po stopadesáté, ale evidentně je to potřeba, protože to, co jsem viděla a slyšela včera je děsivé. Za prvé Jílková nechápe rozdíl mezi tržbami, ziskem a čistým ziskem a dokola si mele zleva zprava Agrofert a fuj Babiš. Já se nechci Agrofertu zastávat, ale pořád lepší to, než třeba americký Mondeléz, ze kterého nemáme vůbec nic. Možná zavřený provozy a o level hnusnější sušenky, než za komančů. To prostě sorry jako. Aspoň z těch zisků něco zůstane v ČR a i ti Mongolové co zaměstnává, si tu třeba něco koupí. Ne, že by to bylo žádoucí mít tu mongolské a jiné východní hordy, ale dělá to každý, protože to opět náš systém podporuje.

Pan vysokoškolský ekonom zase nechápe, že vysoká cena energií opravdu, ale opravdu s vysokými výrobními cenami potravin souvisí. To, že jsme je měly a máme nejvyšší v Evropě prý není pravda, protože jsou státy, kde je mají vyšší. Tak jasně. To, že jim to ale z 1/3 pro průmysl dotuje stát, o tom už mlčíme. Taky mají několikanásobně jinou kupní sílu a platy, ale to už jako taky nevidíme. Jak máme být konkurenceschopní? A proč je máme? Protože miliardové zisky pro akcionáře ČEZu jsou pro tento systém přednější, než dostupné energie pro české výrobce a producenty.

To, že se čeští producenti a potravináři museli kolikrát zadlužit, aby ty skokové nárůsty vloni vůbec zaplatili a teď to splácí, to panu ekonomovi též nedoteklo. To, že zemědělci (je jich včetně těch drobných a uplně maličkých cca 30 000) mají zisky v rámci milionů korun a řetězce miliard, (těch 8 má zisk cca 12 miliard), je prostě špatně. Žádný nadnárodní řetězec prostě nemá jiný cíl, než to tady dokonale podojit. A nebude mít. Nikdy.

To, že máme nejvyšší DPH na potraviny široko daleko je taky fakt. A třešničkou na tom pomyslném balíčkovém dortu je, že díky němu se sice za jásotu vládnoucí sebranky na některé potraviny sníží o 3% z dnešních 15% na 12%, ale pořád to bude jaksi víc, než v Německu, kde je 7% pořád, nebo na Slovensku, kde je 10%. Bravo. Hlavně si to hoši dejte na všechny Facebooky, jak jste nám v těžkých časech pomohli.

Dokud tu nebudeme mít vládu, která alespoň rámcově chápe, co znamená český zájem a český ekonomický zájem, nemá vůbec smysl tyhle lumeny poslouchat, protože se tu vůbec nic nezmění. Pořád na tom budeme nejhůř v Evropě, pořád budeme draze platit to, co za hranicemi mají několikanásobně levnější, a pořád se budeme čím dál víc posouvat ke statusu nesvéprávné a chudé kolonie. Ta krize přijde. Ne ta, co vidíte. Tady to pořád ještě setrvačností nějak jede, ale pokud se razantně nehne kormidlem, tak přijde mnohem horší a zasáhne fakt každého.

Uštěkaná Jílková si může ječet jak chce, Fiala se plácat po rameni taky jak chce, dokonce si může zase napsat článek o tom, jak nežije v bublině, ale je vlastně takový normální člověk. Tak určitě, pane premiére.

 

fb

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (14 votes, average: 4,71 out of 5)
Loading...
15 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)