25.1.2024
Kategorie: Politika

Kalousek loví ve sněmovních vodách pro svůj nový projekt

Sdílejte článek:

SM

Zhrzený Miroslav Kalousek se odmítá smířit s tím, že nebude figurovat na kandidátce koalice Spolu ve volbách do Evropského parlamentu. Podle důvěrných informací redakce pro svůj případný nový projekt už loví poslance na půdě parlamentu.

Bývalý ministr financí Nečasovy vlády byl vždy považován za technologa moci. A právem. Jeho řečnická obratnost, glosátorské umění a zákulisní tahy jej zapsali do učebnic historie a politologie. Podle posledního vývoje se však Kalousek odmítá smířit s občasným tweetováním a jízlivými poznámkami na úkor stávající koalice. Sám sebe v politickém důchodu nevidí a k doporučení TOP 09, aby zkusil senátní kandidaturu, zůstane hluchý. Pro jeho návrat na výsluní nastala ale nyní vhodná konstalace, která se už nemusí nikdy opakovat. Nezrušený vánoční večírek na MPSV během probíhající národní tragédie rozkýval předsednické křeslo lidovců pod Marianem Jurečkou.

Mimořádný sjezd, který strana svolala se bude kromě tohoto bodu zabývat i vytrvale klesajícími preferencemi KDU-ČSL, strany, odkud Kalousek vzešel a kde má dodnes své přátele. Připomeňme ale, že zde má i nepřátele, kteří mu nemůžou přijít na jméno, neboť před 15 lety vytvořením TOP09 a přetažením elektorátu poslal lidovce mimo Sněmovnu. “Pokud se koalice Spolu nevzpamatuje a ponechá své voliče zklamané, tak si pro jejich hlasy někdo půjde. Je jedno kdo, to je prostě zákon trhu. Když je někde velká poptávka, tak dříve či později přijde někdo s nabídkou,” uvedl Kalousek na síti X.

Kromě nepopularity vlády, která se potácí ve vysvětlování svých kroků, bude Kalouskův motor „pomsty“ jistě pohánět i neutěšený stav v jeho mateřské TOP 09. Nedávné úmrtí ikony Karla Schwarzenberga, jakož i velmi reálná možnost uvěznění další padlé hvězdy Dominika Feriho za znásilnění na preferencích nepřidají. A rozhodně ne v Praze, kde se Topka těšila největší podpoře. Vezmeme-li v potaz, že tito dva bývalí poslanci získali ve volbách desetitisíce preferenčních hlasů, potácí se nyní strana na hranici volitelnosti, spíše mírně pod ní.

Kalousek ale nemá příliš času na budování strany odspoda. Stojí to dost energie a výsledek je nejistý, vzpomeňme na Roberta Šlachtu, který po roční šnůře debat po celé republice zůstal, byť těsně, před branami Sněmovny. Na voliče malých stran vždy fungovala metoda snowball. Nosná sexy myšlenka, známé osobnosti a ukázka síly. Tou by třeba mohlo být „ukradení“ poslaneckého klubu, k němuž by si Kalousek potřeboval ale zajistit členství 10 poslanců. „Ano, slyšel jsem, že tuto nabídku už mnozí poslanci lidovců od pana Kalouska obdrželi,“ uvedl jeden ze zdrojů redakce Securitymagazin.cz pod podmínkou anonymity.

Stejný lov probíhá podle informací redakce i u TOP09, kde Kalousek upadl v nemilost po nástupu Markéty Pekarové. Letos v červnu se konají volby do Evropského Parlamentu, na podzim pak krajské a senátní. Kalousek však pro server Aktualne.cz odmítl, že by se některých z nich účastnil. Připustil, že pokud by se o návrat do politiky pokoušel, tak až ve sněmovních volbách, které se konají na podzim 2025.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
13 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)