26.11.2015
Kategorie: Společnost

K čemu je dobré turecké sestřelení ruského vojenského letounu?

Sdílejte článek:

MAX BLAUSTEIN 26|11|2015

Nekompromisní turecké sestřelení ruského bojového letounu Su-24 na hranici se Sýrií je hlavním tématem světových zpráv. Zatímco analytici se přou o to, zda ruský stroj byl či nebyl na turecké straně hranice, a snaží se odhadnout, zda vášně mezi Ankarou a Moskvou rychle pragmaticky opadnou či nikoliv, zkusme se zamyslet nad tím, zda incident má nějaký obecnější význam.

[ad#hornisiroka]

Zdálo by se, že nikoliv.

Mění se bezpečnostní situace regionu tím, že Turci sestřelili Rusům jedno letadlo, které snad kousek přelétlo hranici ze Sýrie? Zatím ne. Turecko-ruský spor může vést k eskalaci jak války v Sýrii, kde každá ze stran má své „koně“, tak i k nepříjemnému zvýšení napětí na celém Blízkém východě, ale zatím k něčemu takovému nedošlo.

Přeskupily se snad kvůli incidentu síly v syrské občanské válce či došlo ke změnám v regionálních spojenectvích? Zatím ne.

A přece už nyní je tento incident v něčem dobrý.

putin_erdogan

Putin: „Sultáne, k sakru co to je? Proč sestřeluješ má letadla?“ Erdogan: „Care, říkal jsem ti, že jestli ruská letadla naruší turecký vzdušný prostor, sestřelíme je.“ Putin: „Ale já porušují vzdušný prostor jiných zemí pořád a nikdo si nedovolí sestřelit žádné z mých letadel!“ Erdogan: „TOHLE JE TURECKO!“

Ukázalo se totiž opět, jak hazardérské je chování Ruska i Turecka. Rusko neváhá přes četná turecká varování provádět bojové letecké operace na samé hranici Turecka – přičemž je pravděpodobné, že přitom provádí i průzkum a testuje protileteckou obranu. Turecko si toho je vědomo a neváhá sestřelit ruský letoun – přičemž útočí na letadlo, které neprovádí nepřátelské akce a které patří zemi, s kterou není ve válečném stavu.

Psychopatické chování vůdců obou zemí, Putina a Erdogana, je nepřehlédnutelné. Přístup, který jim přinesl úspěch proti slabším soupeřům, ať už jde o Ukrajince nebo Kurdy, však selhává, když se ukáže, že soupeřem je stejný psychopat.

Izrael dnešní drsnou tureckou reakci na ruskou provokaci vnímá jako oslabení vlivu regionálního vlivu Turecka, tedy země, která se pod Erdoganovým vedení stala ostentativně protiizraelskou. Současně dnešní okázalé sestřelení ruského letadla upomnělo na incident s lodí Mavi Marmara, kterou turečtí islamisté za podpory turecké vlády poslaly „prorazit“ izraelskou bezpečnostní uzávěru Pásma Gazy, byť dobře věděli, že to povede k násilnému střetu s izraelským námořnictvem. To je však jen úzký izraelský pohled na dnešní konflikt.

[ad#velkadolni]

Světu však tento incident připomněl, že Turecko není předvídatelným pilířem blízkovýchodní stability, ale naopak podněcovatelem konfliktů a válek. A Rusko není o nic lepší. A to bychom měli mít na paměti, kdykoliv uslyšíme cokoliv u turecké či ruské „mírové iniciativě“, „podpoře práv Palestinců“ či jiné podobné šarádě.

ZDROJ: Max Blaustein

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (13 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...