15.11.2022
Kategorie: Exklusivně pro PP, Ze světa

Je ukončení války na Ukrajině mírovou cestou možné?

Sdílejte článek:

JANE KAUFMAN

Po mnoha dlouhých hovorech mezi Kyjevem a Washingtonem přijel americký bezpečnostní poradce Jake Sullivan na Ukrajinu. Několik anonymních informátorů hlásilo, že při diskuzi s Presidentem Zelenským navrhl ukončení války jednáním o mír. Oficiálně byla jeho návštěva prohlašována na podporu Ukrajiny a jejího lidu Spojenými státy, což je velice široký pojem, který může znamenat cokoliv.

Sullivan údajně nikoho k ničemu nenutil, ale řekl, že když se Zelenský bude chovat jako že má snahu konflikt ukončit, tak si snadněji podrží přízeň Západu a jeho podporu. Nenutil ho, pravda; on mu přímo vyhrožoval. Ovšem to, že po Zelenském je požadováno, aby se „choval, jakože má snahu konflikt ukončit“ neznamená, že je zde snaha o skutečný konec. Spíš to vypadá jako plán na pozastavení bojů pod záminkou očekávání mírového řešení, aby se mohla Ukrajina dostat přes zimu a možná postavit na nohy po vojenské stránce.

Hned na to přišel Zelenský s celým seznamem podmínek pro vyjednávání s Ruskem. Po pravdě, on si nemá co diktovat, protože Rusko zjevně na Ukrajině vyhrává a až na nějaké dodatečné části země, mají zabráno přesně to, co zabrat chtěli. Mluvčí Kremlu, Dimitrij Peskov rovněž připomenul, že v říjnu podepsal Zelenský zákon, který zakazuje jakékoliv vyjednávání s Ruskem, dokud je Vladimír Putin presidentem.

Turecký novinář Baris Doster je toho názoru, že Zelenského ochota vyjednávat s Ruskem ukazuje na rozvrat v NATO. Spojené státy údajně už nemají ten stejný vliv na své spojence, jako měly dříve a stejně tak se nedokážou postavit svým protivníkům a konkurentům. Válka na Ukrajině to zcela jasně ukázala.

Německo má v úmyslu upravit vztahy s Ruskem a s Čínou, i přes nesouhlas Ameriky. I jiné země, počínaje Severní Koreou, přes Irán, Syrii, až po Kubu, jsou všechny v opozici proti US. Nepříjemnosti se Saudskou Arábií ohledně produkce ropy se k tomu přidávají.

Holandsko dokonce samo od sebe odstranilo sankce proti Rusku, aniž by se napřed zeptali o svolení Evropské unie.

Zelenského podmínky pro ukončení války

Zelenský samozřejmě poslechl americké „rady.“ Hned na to volal o pomoc k „donucení Ruska vyjednávat o mír. Přitom ruské Ministerstvo zahraničí průběžně oznamovalo, že jsou ochotni vyjednávat a válku ukončit kdykoliv. Ruskou stranu není potřeba nutit k vyjednávání; Ukrajinci byli ti, kteří si zákaz mírových jednání dokonce uzákonili.

Zelenského podmínky k ukončení války jsou prakticky nesplnitelné. Tyto jsou diktovány z pozice síly, z pozice vítěze a přitom on je ten, který ztrácí a tím pádem by měl spíš věnovat pozornost tomu, co bude požadovat Rusko. Ale možná je to tak schválně, aby k žádné mírové dohodě nemohlo dojít. Je požadováno vrácení čtyř zabraných území, které dříve náležely Ukrajině, uznání Charty OSN, finanční náhrada válečných škod, potrestání každého válečného zločince a záruka, že k něčemu takovému už nikdy nedojde.

Když tyto podmínky krátce rozebereme, tak žádat navrácení zabraného území je dětinské. Žádný vojevůdce nevrací to, co jednou zabral a držel. Možná jsou výjimky, ale určitě jich není moc.

Trestat válečné zločince také není možno, protože Rusové se zločinů záměrně nedopouštěli. Všecky útoky a zločiny proti civilnímu obyvatelstvu páchala ukrajinská armáda. Dokud toto nebude nějakou uznávanou a nestrannou organizací, jako je na příklad OSN řádně vyšetřeno, tak se o trestání zločinců, nebo nahrazování škod nedá mluvit. Jenže OSN je zjevně velmi korupční organizace, která nejedná na základě faktů, ale podle toho, kterým směrem vítr vane. Tím pádem k žádnému skutečnému vyšetřování dojít nemůže.

Ještě dodnes neoznámili světu, kdo odstřeluje jaderné elektrárny v Energodaru, takže na jejich nestrannost není možno spoléhat. Většina z nás ví, kdo tyto zločiny páchá, ale na nic nám to není, protože nemáme, jak tyto informace zveřejnit a ti, kteří by to zveřejnit mohli, jsou na výplatní listině globalistů.

Zbývá rovněž se ptát, jestli jednání s Ukrajinou je Rusku vůbec co platné. Ukrajinci sliby nedodržují a smlouvy ignorují. To dokázali již při porušení dvou smluv z Minsku a při porušení úmluvy ohledně bezpečného koridoru skrze Černé moře, kudy mělo být vyváženo obilí a umělá hnojiva. Bezostyšně napadli ruské lodě, které měly koridor zabezpečovat a vůbec nikdo se nad tím nepohoršoval. Nikdo nevolal po odvetě a nebylo to rozmazáváno v mediích. Zato když pak Rusové odmítli koridor dále zabezpečovat a potraviny a jiné produkty vyvážet, tak to bylo prohlašováno za jejich nespolehlivost a za vydírání.

Západ neustále volá po dodávkách potravin do chudých zemí, kde hrozí hlad. Ale doposud všecky vyvezené obilniny a jiné produkty sebrali sami a chudé země, pro které byly určeny, nedostaly nic. Kdyby měl Západ skutečně starost o zabezpečení chudých částí světa, tak by jednoduše odstranil sankce. Jenže ten skutečný zájem tam není.

Naopak, chtěli tím způsobit, aby se Rusko provinilo vůči svým slibům chudým africkým státům a Jižní Americe, aby tito se na ně rozhněvali a tím došlo k přerušení přátelství, které Rusové s nimi udržovali.

Sankce proti komu?

I školák z 5. třídy, kterému bychom vysvětlili podstatu sankcí proti Rusku, by musel nutně dojít k názoru – sám na svých – že ty sankce ublíží víc těm, kteří je na Rusko uvrhli, než Rusku samotnému. A všichni tito vážení a vzdělaní politikové, s diplomy, s doktoráty a s nejrůznějšími vyznamenáními na to nepřišli? Co je s nimi v nepořádku?

Evropská komise byla nucena zvýšit svůj vlastní odhad inflace ve státech Unie z 8,3% na 9,3%. Přitom je zcela možné, že skutečná inflace se blíží 18%. Protesty zmítají všecky členské státy, jak lidé požadují zvýšení mezd, odstranění sankcí a upravení cen energie. To je ještě zhoršováno hromadným propouštěním, jak firmy zavírají produkci, kterou nemohou dále držet kvůli vysokým cenám energie, materiálu, surovin a všeho ostatního.

Zároveň EU opravila odhad ruského HDP, kde očekávali pokles o 10,4%. Upravená sazba je poloviční, 5,1% a ani to nemusí být pravda. A to neustále zdůrazňují, jak sankce fungují. Na r. 2024 dokonce předpovídají nárůst ruského HDP, což by bylo nemyslitelné, kdyby sankce opravdu fungovaly.

Co čeká Evropu?

Po sebebičování sankcemi, které Evropané považovali za sankce proti Rusku, nečeká Evropskou unii vůbec nic dobrého. Jsou vážné obavy z hospodářské krize, která bude ještě víc zhoršena vysokými cenami energie a potravin, vyššími úrokovými sazbami a všeobecnou nejistotou a přímo strachem z toho, co přijde. Nejhůř na tom bude Německo, které bylo plně závislé na levném plynu a ropě z Ruska.

Gonzalo Lira, americký novinář na Ukrajině říká, že inflace je vždycky předehra k válce. Podle výpočtů ekonomů, evropská inflace je zcela jiná, než s čím nás EU utěšuje. Různé státy mají různou výšku inflace, tak na příklad Srbsko má 10%, Holandsko 16,8%, Polsko 18%, Francie a Německo po 11,6% a Estonsko 22%. A ani tato čísla nejsou úplně správná, byla upravena, aby nevyvolala paniku. Ve skutečnosti, celá EU je na tom o hodně hůř.

Globalisté, kteří toto všecko způsobili, dobře ví, že celosvětová ekonomie je ta tam. Je jim naprosto jedno, co se stane s lidmi, jak moc budou vývojem událostí poškozeni, ale zároveň si nechtějí lid znepřátelit, protože se nás bojí. Takže budou zkoušet se z této šlamastyky dostat a nejlepší způsob na odvedení pozornosti je válka. Jedna řádná, celosvětová válka, s použitím konvenčních zbraní (ne jaderné) by rozhodně všecky zaměstnala natolik, že by si stále zhoršující se životní úrovně přestali všímat.

Jaká je situace na Ukrajině a jinde

Podle Zelenského, Ukrajina má v současné době měsíční schodek 5 miliard euro a jejich výdaje na válku vzrostly naprosto neúměrně. Ukrajinské Ministerstvo ekonomie přiznalo, že ve druhém čtvrtletí 2022 klesl jejich HDP o celých 40%. Kam se ale poděly všecky ty peníze, které dostali z Ameriky, z Británie a i z EU?

Amerika dnes nutí Evropu, aby pospíšila s financemi pro Ukrajinu a dokonce Ministryně financi, Janet Yellen se odhodlala k návštěvě Evropy, aby mluvila se zástupci EU a IMF o uvolnění více peněz pro Ukrajinu. Proč jim tak strašně záleží na tom kusu země, o kterém donedávna ani nevěděli, kde leží? V tom je spolehlivě mnohem víc, než co nám říkají.

Stejně tak v Americe, s republikánskou většinou v Kongresu, zdroj peněz pro Ukrajinu vyschne. Možná proto je nátlak na Zelenského aby s Ruskem jednal, protože už vědí, že další peníze nebudou. Volby sice nedopadly tak, jak dopadnout měly, protože volební zařízení bylo mohutně zkompromitováno, ale přece jen se podařilo dostat Republikány do vlády.

Ovšem Západ nemůže podporovat Ukrajinu do nekonečna. Už teď tam nasypali 93,75 miliard euro a to jen od ledna do října 2022. Amerika dala z toho největší část. Nikdo sice neví, kde ty peníze doopravdy skončily, ale posílaly se stále další a další.

Kromě zbraní a financí, Západ se ještě ujal ukrajinských uprchlíků, kteří přicházeli po stotisících. Podle informací OSN, byli Ukrajinci rozmístěni následovně: Amerika (100 000), Turecko (145 000), Polsko (1 365 810), Německo (1 003 029), Česká republika (427 696), Itálie (159 968), Španělsko (140 391) a Británie (122 900).

Není snadné umístit tolik lidí, když se ceny za ubytování, potraviny a všecko ostatní stále zvyšují. Ve skutečnosti, výdaje za zaopatření všech těchto lidí určitě převýšily dříve zmíněných 93,75 miliard euro, které šly na Ukrajinu na podporu války. Jsou státy, jako Polsko, Estonsko a Litva, které utrácejí kolem 1% jejich HDP na jejich potřeby.

Mnozí už toho mají dost

Vedoucí mnohých států už mají dost rozhazování Evropské komise na zbytečnou válku na Ukrajině, na kterou nejvíc doplácejí oni sami. Maďarsko zastavilo přemrštěný dar 18 miliard euro Ukrajině (říkají tomu půjčka, ale Ukrajina to není schopna nikdy splatit), na který by si EU musela vypůjčit! Protestující v Itálii, v Řecku, v České republice a v jiných členských státech volají po ukončení posílání zbraní na Ukrajinu a chtějí odstranit sankce proti Rusku.

Joe Siracusa, Profesor historie a diplomacie na Curtinově universitě v Australii řekl, že „Každá země v Evropě udělá to, co musí udělat, aby přečkala zimu a mohla pokračovat se svým životem … Evropa se nemůže jednoduše zničit jen proto, že někdo chce podporovat Zelenského. A já myslím, že Zelenský to opravdu očekává.“

Jak již bylo zmíněno na začátku, Holandsko, jako první evropská země odstranilo sankce proti Rusku. Holandská vláda musela vydat 91 příkazů k odstranění sankcí pro nejrůznější firmy, jejichž jména odmítají vyjevit. Holanďané rovněž povolili 34 ruským lodím vplout do jejich přístavů, což bylo dříve Evropskou unií zakázáno. Bankovní transakce byly též povoleny a Gazprom může dále doručovat ropu a plyn do Holandska.

Rakouská obchodní organizace, Einheit.at, která sdružuje 8 800 firem, poslala otevřený dopis rakouské vládě, kde požadují odstranění sankcí proti Rusku a podporu ruské snahy o mírové rozhovory s Ukrajinou. Také požadují, aby bylo podniknuto všecko, aby mohl plynovod Nord Stream opět fungovat.

Dopis zdůrazňoval nutnost předejít hrozící katastrofě, kdy by došlo ke zničení spousty malých rakouských podniků a dovršilo by to zkázu rakouské ekonomie. Podle jejich návrhu, Rakousko má být s okamžitou platností vedeno jako neutrální země a stát se místem pro mírová jednání.

V Německu ukázal současný výzkum, že počet těch, kteří věří, že Rusové měli pádné důvody pro tažení na Ukrajinu stoupá. Autoři tohoto výzkumu žádali vládu, aby zastavila rozšiřování moskevské „propagandy,“ jak tomu říkají. Podle nich, to množství lidí, kteří věří na – podle nich – ruskou desinformaci je víc a víc, což dosahuje hrozivých proporcí.

19% z tázaných bylo toho názoru, že kvůli provokacím z NATO nemělo Rusko jinou možnost, než napadnout Ukrajinu. Při dřívějším průzkumu v dubnu, bylo těchto lidí jen 12%. Dalších 21% tázaných s tím souhlasilo, což bylo o 4% více než v dubnu. Na obrázku je současný protest ve Frankfurtu.

Tak zvaní východní Němci, kteří byli dříve pod komunismem, mají kladnější přístup k Moskvě, než Němci ze západu. Východních Němců, kteří souhlasí s ruským přístupem k celé záležitosti, je většinou jednou tolik, než západních.

Nové Delhi v Indii se rozhodlo sankce proti Rusku neuznávat. Řekli, že Rusko a Indie byly vždycky partneři a nikdo se mezi ně míchat nebude. Dr. Sandeep Tripathi, zakladatel a President tamnějšího „Fóra pro globální studie“ řekl, že Indie potřebuje levnou ropu a jestliže je ji Rusko ochotno prodávat, proč by nekupovali?

Již v r. 1971, tehdy to byl Sovětský svaz, jim poskytl neochvějnou podporu, což vytvořilo základ pro přátelství obou zemí. Vladimír Putin toto rozšířil na zvláštní strategické společenství a postupně byla Indie přijata Ruskem jako privilegovaný partner. Tím obě země dokázaly svoji vyspělost a toho se Indové nemíní vzdát.

Indický Ministr Zahraničí Jaishankar se právě vrátil z návštěvy Moskvy a Indie promptně poslala zprávu Západním státům, že svět už není polarizován a návštěva jejich ministra Moskvy není jejich záležitost. I přes nátlak Západu nemíní Indie ustoupit. Jsou odhodláni řešit záležitost sankcí proti Rusku na celosvětové úrovni, na blížícím se setkání G-20 zemí.

Stran Ukrajiny, Indie rovněž požaduje mírové řešení a zastává názor, že by celý spor měl vyřešen vyjednáváním.

 

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (22 votes, average: 4,23 out of 5)
Loading...
106 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)