24.1.2021
Kategorie: Společnost

Jde o pokuty nebo o bezpečnost?

Sdílejte článek:

TOMÁŠ FLAŠKA

FLASKABohužel se mi zase potvrdilo ono staré známé, že o bezpečnost na silnicích jde až v druhé řadě. První je kasírung. O ničem jiném to není. Podívejme se na příběh z Jizerských hor.

Desná má průtahem mezinárodní silnici č. 10. Je široká, poměrně rovná a svádí jednoznačně k překračování rychlosti. Občasné měření dělala policie maximálně tak 2x ročně. A tak skoro nikdy jste netušili, kdy se to auto, které vidíte zdaleka přiblíží hned, protože nejede 50, ale 80. O výjezdu od čerpací stanice nemluvě a přechody ani nekomentuji.

Tak asi před 3 roky zavedlo město Desná v Jizerských horách úsekové měření rychlosti. Kamery krásně na držácích demonstrativně viditelné zdaleka. Dopravní značky na toto upozorňující. A nevěřili byste, jak se vše zklidnilo. Asi i tak byly přestupky, protože peníze kapaly, ale muselo jich být podstatně míň než dřív, protože o strach to tam už nebylo.

Uběhly 2 roky a kamery zmizely. Definitivně. Co se stalo?

Město Desná platilo za pronájem kamer asi 600.000 Kč ročně. Ale jakožto město nedostatečného řádu (já se v těch samosprávách nevyznám) nesmělo pokuty kasírovat. To přináleželo sousednímu Tanvaldu, který je v kategorii samosprávných celků o třídu výše. Tanvald údajně slušně na pokutách vydělával, určitě víc jak oněch 600.000 ročně. Jednání o tom, že by Tanvald Desné aspoň kompenzoval oněch 600.000 ztroskotala na tom, že peníze z pokut se dle legislativy takto použít nesmí. Přicházel v úvahu transfer peněz od Tanvaldu do Desné za jiným účelem a z jiného důvodu, ale bylo by to jen obcházení zákona a byla by otázka času, kdy by na to někdo skočil.

Jednání zúčastněných nepřinesla žádné řešení a tak kamery zmizely.

Nezdá se vám na tom něco? Není tu něco divného? Je! Všichni řešili jen a jen ty finance. Komu kolik, kdo za co a kolik. A nikdo se nestaral o nějaký efekt kamer a bezpečnost. A stačilo by tak málo. Ponechat stávající dopravní značky a na nyní prázdné držáky od kamer namontovat jejich atrapy. Náklad nula nula nic, provozní náklady nulové, bezpečnostní efekt maximální.

Ale to nikdo ze zúčastněných funkcionářů asi ani nenavrhl, protože jinak by tam ty atrapy už dávno byly.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (17 votes, average: 4,12 out of 5)
Loading...