18.6.2023
Kategorie: Společnost

Jak zhoršit životní prostředí a přitom být za politickou hvězdu

Sdílejte článek:

JAN DOČEKAL

Zvyšuji exhalace, škodím sousedům, navyšuji ceny zboží, jsem sobec, devastuji okolí a přitom jsem bezva politik a lidi mi tleskají. Nechápete? Já také ne.

O co jde. Praha 6 (stejně jako desítky dalších měst a obcí v celé ČR) zakázala vjezd kamionů. Starostové a ostatní politici co to prosadili si dělají trapná populistická selfíčka jak šroubují značky, nechávají se plácat po ramenou jak zlepšili životní prostředí u nich v obci, obyvatelé jsou nadšení bude se nám žít lépe … Ale jak je to ve skutečnosti?

Zákaz vjezdu kamionů ale nic neřeší. Prostě se problém naprosto sobecky jen odsune k sousedům, do vedlejších městských částí, do jiných obcí, na jiné komunikace. Domnívám se, že uvažování těchto “politiků” funguje stylem: u nás to zakážeme a je jedno, jestli ten kamion bude jezdit přes vedlejší obec. To už nejsou moji voliči – tak ať se třeba staví na hlavu, ať jim ty kamiony smrdí u nich, mě to je jedno. Ale zakazování se jako rakovina šíří dál a dál. Typickým příkladem jsou třeba parkovací zóny v Praze. Nakonec zakážeme, zdražíme nebo zpoplatníme všechno všem.

Řešením je budování okruhů, objízdných tras mimo obytné části, přeprojektování páteřních komunikací, stavba parkovacích domů apod. Ale to by chtělo volit systémové řešení místo populistického. Ale to je moc práce. Jednodušší je řvát: Hurá udělali jsme něco pro občany. Je to rychlé, jednoduché a mám krásnou fotku jak stepuju u značky. Problém to sice neřeší ale zato nám budou všichni tleskat. Něco jako když mám na zahrádce hovno, tak je nejlepší ho hodit přes plot k sousedovi. Nejsmutnější přitom je, že všichni (média, reakce na fb atd.) jsou z těch krásných fotek nadšení místo aby jim došlo, že tito “politici” jsou naprosto neschopní řešit příčinu věcí a místo toho se fotí u nesmyslu, který jen dokazuje jejich neschopnost.

Aby bylo jasno, nejsem proti zákazu vjezdu kamionů principiálně. Chápu oprávněnost tohoto zákazu do historických center, na extrémě přetížené komunikace, kolem škol apod. Ale je nutné si uvědomit, že zásobování zbožím prostě patří k životu. Teda pokud se nechceme vrátit k modelu, kdy svoje vypěstované brambory vyměním se sousedem za vlněný svetr, který vzniknul ostříháním jeho ovečky.

P.S. Žádný kamion nemám – já sbírám veterány :-)

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (14 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
7 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)