20.4.2013
Kategorie: Ekonomika

Jak vláda zabíjí podnikatele

Sdílejte článek:

REDAKCE PP 20/04/2013

Článek sice vychází ze slovenské reality, ale máme pocit, že je velmi aktuální i pro Českou republiku. Dotační mor je totiž stejně škodlivý na celém světě.

 

Slovenská vláda dává různým firmám “investiční pobídku” v průměru 30,000 euro na jedno pracovní místo a pyšní se tím, že  na Slovensku zvyšuje zaměstnanost. Je to skutečně tak?

[ad#hornisiroka]

 

Hlavním problémem dotační politiky je, že peníze nerostou na stromě. Na to, aby vláda někomu poskytla dotaci, musí prostředky odněkud získat. A jelikož zadlužovat se už nemůže, musí to být z daní. Stát tak sebere peníze slovenskými lidem a podnikatelům na to, aby je dala zahraniční firmě, která zde vybuduje továrnu. Avšak tím, že vezme peníze slovenským podnikatelům, snižuje jejich schopnost zaměstnávat nové lidi. A čím vyšší daně a odvody jsou, tím dražší se pro ně noví zaměstnanci stávají. Podnikatel proto bude často pracovat raději řekněme o tři hodiny denně více, než by měl přijmout do zaměstnání někoho, kdo se mu za dané peníze (mzda + daně + odvody) nevyplatí. A nezaměstnanost tak zůstává vysoká.

 
To však není všechno. Tím, že slovenský podnikatel dosáhne ze svého podnikání zisk, je velmi pravděpodobné, že ho i v domácí ekonomice mine. V tom případě ještě více podpoří slovenskou ekonomiku a zaměstnanost. Naopak, pokud zisk dosáhne zahraniční firma, je velmi pravděpodobné, že svůj zisk vyveze do zahraničí, a tak podpoří svou vlastní ekonomiku.

 

Ještě horší je situace pro slovenské podnikatele, kterým se v podnikání nedaří. Ti nemají žádnou toleranci pro své chyby. Jim skutečnou dotaci nedá nikdo a za své chyby musí platit vysokou daň. A jelikož stát podporuje zahraniční a ne domácí firmy,existuje mnohem vyšší pravděpodobnost, že právě konkurenční výhoda bude zabíjet slovenské firmy.

 

 

Krátkodobě přemýšlející vláda si však neuvědomuje, že právě domácí živnostníci a podnikatelé jsou základem dlouhodobě nízké zaměstnanosti a prosperity země. Svou politikou dělá pravý opak – trestá ty, na kterých má stavět a podporuje zahraniční kapitál, který od nás uprchne velmi rychle po tom, jak najde lepší podmínky jinde. A vinit ho samozřejmě za to nemůžeme. Vinit můžeme jen svou vládu za zvýhodňování krátkodobého před dlouhodobým řešením.

 

 

Každá dotovaná fabrika slouží jako reklama na to, kolik toho vláda pro nás udělala. Avšak to, co není vidět, jsou tisíce malých podnikatelů, kteří těmito rozhodnutími trpí. Otázkou proto je, kolik dlouhodobě udržitelných pracovních míst zanikne vytvořením jednoho dočasného dotovaného pracovního místa?

 

ZDROJ: Ronald Ižip, analytik TRIM Broker

 

Překlad: Redakce Pravý prostor

 

[ad#velkadolni]

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...