20.8.2024
Kategorie: Ekonomika, Exklusivně pro PP

Jak dědeček Fiala měnil, až vyměnil

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

Určitě znáte tu pohádku o dědečkovi, co našel hroudu zlata, velikou jak koňská hlava. A cestou domů potkával různé vykuky a šejdíře, kteří mu navrhovali jednu „výhodnou” výměnu za druhou, až mu v rukou, namísto zlata, zůstala jen obyčejná, malá šicí jehla. Tak právě tuto pohádku připomínají veletoče naší vlády, okolo nákupu dělostřelecké techniky. Nevěříte?

Určitě si ale vzpomenete, jak naše média před necelými dvěma roky chválila jednu úžasnou, progresivní, armádní akvizici ministryně Černochové. Ano, šlo o nákup  oněch „moderních samohybných děl CAESAR” z Francie. Celkem by měla Česká republika, na základě tohoto kontraktu, získat 62 kusů houfnic za 10,3 mld. Kč s DPH. S termínem dodání do konce roku 2026. A mediální mágové pěli chválu na sofistikovanou francouzskou techniku, která nahradí předpotopní houfnice „Dana” domácí, ještě socialistické provenience.

Člověk by jen smutně pokrčil rameny s tím, že když se tu, v bývalé strojírenské velmoci, nic kloudného nevyrábí, tak holt musíme i ty kanóny kupovat v cizině. Ale.. před pár dny vešel ve známost jeden čerstvý a velice zajímavý kontrakt Azerbajdžánu, s tuzemskou zbrojařskou firmou Excalibur Army.  Mělo by jít o nákup nejméně 70 samohybných houfnic Dita, které podnik vyrábí, v moravském Šternberku. Jde o jeden z provozů holdingu Czechoslovak Group (CSG) zbrojaře Michala Strnada. Na výrobě některých komponent, zejména hlavní, se podílí také slovenská státní zbrojovka Konštrukta-Defence a ZTS špeciál v Dubnici nad Váhom.

Pojďme si oba „výrobky” porovnat. A začněme domácí Ditou. Houfnice DITA má pancéřovou ochranu odpovídající úrovni Level I dle normy STANAG 4569 (odolává projektilům nábojů 7,62×51 mm a střepinám 155 mm granátů při výbuchu na vzdálenost 100 m), je vybavena topením, klimatizací a filtroventilačním systémem. Pancéřované je jak vozidlo, tak i vlastní houfnice a její systémy na korbě. K obsluze stačí dva vojáci – specialisté, veškerá činnost je řízena a programována z kabiny vozu. Dělo se „láduje” standardní municí NATO ráže 155 mm. Dostřel to má 39 000 m, nabíjení je plně automatické, kadence 6 ran za minutu a vezená zásoba munice vystačí na 40 ran.

A teď ten zahraniční zázrak, Caesar. Auto je sice pancéřované, ale na jeho korbě smutně trčí zcela holá houfnice. Tak, jako její starší družky stávaly na zemi za berlínské ofenzívy, roku 1945. K obsluze Caesara je třeba 5 vojáků, ale v nouzi prý to zvládnou 3. Dělo používá standardní munici NATO ráže 155 mm, nabíjení je poloautomatické, dostřel 32 km (v případě použití tzv. base-bleed munice až na 40 km), kadence 6 ran za minutu a vezená zásoba munice vystačí na 18 až 36 ran.

Jak je vidět, domácí výrobek předčí zahraničního konkurenta hned v několika parametrech. Obě houfnice používají standardní munici NATO ráže 155 mm. Což byl předloni ten hlavní argument lady Černochové pro nákup francouzského děla. Že prý potřebujeme „kompatibilní techniku” v rámci NATO. Přitom domácí firma Excalibur Army, spadající do holdingu Czechoslovak Group (CSG) výrobu takové zbraně zjevně zvládá, a to i v poměrně velkých sériích. Podnik působí u nás a na Slovensku. Dává práci našim lidem a „přeshraniční komponenty” dováží přes kopec, z přátelského, sousedního Slovenska, se kterým nemáme žádné spory. Nepočítáme-li nenávist naší současné vlády k Robertu Ficovi…

Dalším, docela důležitým parametrem každé zbraně, je pak také její spolehlivost. A v této disciplíně si Caesar nevede nijak zvlášť dobře. Podívejme se do Dánska, které si Caesary před časem pořídilo. Dánští novináři vyzpovídali v dubnu 2023 velitele dělostřeleckého pluku, který houfnice Caesar testoval, plukovníka Møllera. Podle něj měla děla jednu závadu za druhou. Opakovaně kritizoval zejména nefunkční nabíjení. Nabíjecí systém je podle něj tak složitý, že byl velice poruchový. Někdy dokonce nebylo kvůli závadám možné střílet vůbec, protože zatímco u starších verzí je možné v případě závady začít dělo nabíjet ručně, u verze nové to zcela možné není.

Podobné zkušenosti uvádí také francouzský ex-výsadkář Xavier Moreau, a to přímo z ukrajinského bojiště, kam byly, svého času, nějaké Caesary Macronem darovány. „Houfnice CAESAR se rychle rozpadají a nejsou vhodné pro vojenské akce na Ukrajině. Jejich vyspělý systém řízení palby občas nedokázal některé typy munice identifikovat, a prostě se zasekl.” Což je u děla v boji docela průšvih. Oprávněnou kritiku vzbudil i fakt, že osádky houfnic CAESAR nejsou chráněny proti tak zvané „protibaterijní palbě.” Tedy, když je Rus zaměřil a obratem na jejich palbu odpověděl.

A jaká je spolehlivost našich, domácích houfnic Dita? O tom, upřímně, nejsou žádné zprávy. Ale i kdyby se u domácího výrobku vyskytly nějaké mouchy, není nic jednoduššího, než do toho Šternberka prostě zajet a probrat to tam s místními techniky. Na otočku, běžným autem, přímo z posádky. Každá taková zpětná vazba odběratele zlepšuje jak výrobek, tak odbornost techniků a vývojářů příslušné firmy. A učiní další sérií výrobku ještě kvalitnějším. A prodejnějším.

Ale to by se musela vláda rozhodnout pro domácího výrobce. Aby se peníze daňového poplatníka točily doma, aby se zvyšovala soběstačnost v rozhodujících segmentech obrany, aby se dala práce našim lidem, aby se rozvíjel domácí průmysl, aby se zvyšovala odbornost našich techniků a vývojářů, aby se rodilo domácí, ve světě zobchodovatelné know-how…. Eh, darmo mluvit.

Takže si to shrňme. Na území naší vlasti se vyrábí kvalitní zbraňový systém. S vědomím naší vlády (a bez jejího vědomí to u zbrojních obchodů nejde) je prodáván cizincům do celého světa. Daně z jeho výroby a snad i prodeje následně přijdou do státního rozpočtu. Ze kterého si Fialova vláda zaplatí horší zbraňový systém stejného určení pro domácí armádu, zato až z daleké Francie… To nevymyslíš! Tak holt dědeček Fiala měnil, až vyměnil

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (39 votes, average: 4,95 out of 5)
Loading...
23 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)