22.12.2022
Kategorie: Exklusivně pro PP, Politika

Hraběcí rady ministra Jurečky

Sdílejte článek:

JIŘÍ JOHN

Ministr Jurečka naštval před Vánocemi miliony důchodců. K oznámení České správy sociálního zabezpečení o zvýšení důchodů o pět celých jedna procent z procentní výměty plus jedno sto čtyřicet korun k základu, přikládá “osobní” dopis a rozdává „hraběcí rady“ jako Marie Antoinetta. Ta se nechvalně proslavila konstatováním “když lidé nemají na chleba, tak ať jedí koláče”.

ČSSZ zvyšuje vyplácený důchod podle §4 nařízení vlády č. 290/2022 Sb., ale nikoli jako milodar této vlády, nýbrž na základě Zákona o důchodovém pojištění č. 155/1995 Sb. v platném znění. Tedy zákona iniciovaného první Klausovou vládou.

Letošní zákonné valorizace prý mají kompenzovat seniorům násobně vyšší zdražení základních životních potřeb jako jsou potraviny, bydlení, elektřina, teplo, doprava. Důchody se zvýší o cca 800 – 1200 Kč. Pan ministr se patrně pohybuje v relacích zákonného navýšení platů ústavních činitelů a soudců. Řadový poslanec nebo senátor si polepší o 11 600 korun a ministři o 22 100 korun, bez náhrad, které také vzrostou. Ministerský plat se tedy zvýší o částku, která převyšuje průměrnou výši celého vypláceného starobního důchodu.

To se pak panu ministrovi radí důchodcům, jak ušetřit. Podle něho si senioři mají zateplit dům a tak ušetřit za vytápění. Asi ho nenapadlo, že než by si stihli vyřídit dotace, všechna potřebná povolení a sehnat řemeslníky, už by se mohli hřát v krematoriu.

O tom, že “úspory na stáří”, které si lidé naivně věřící vládám dělali, znehodnocuje inflace bez ohledu na nepatrnou kompenzaci navýšením důchodů, Jurečka mlčí.

Důchod není milodar. Na důchod si lidé platí více než 1/4 svého příjmu (28 %). Po 40 letech zaměstnání by tedy měli mít nárok pobírat 10 let plný plat nebo 20 let polovinu svého platu. Při nehorázných “solidárních” redukcích započítaných výdělků na slušný důchod nedosáhne nikdo ani s nadprůměrným příjmem.

Výsměchem občanům, kteří celý život pracovali a odváděli povinné „pojistné“, je pak dovětek o pomoci formou příspěvku na bydlení. Opravdu lidé volili “pravicovou” vládu proto, aby je učila čerpat sociální dávky?

Na jaře očekávám „hraběcí radu“, že tráva je zdravá, obsahuje vlákninu a vitaminy a je zdarma.

Stále více lidí současnou vládu označuje jako nejhorší v historii ČSR/ČSSR/ČSFR/ČR. Asi nejsem sám, kdo se diví, že se vláda a poslanci nebojí, že to tentokrát nemusí skončit „sametem“.

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (37 votes, average: 4,97 out of 5)
Loading...
https://pravyprostor.net/wp-content/uploads/2022/05/JAROBANNER2.jpg
20 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)