7.11.2022
Kategorie: Ekonomika

Fialova vláda nešetří

Sdílejte článek:

ŠIMON MIČA

Článek o tom, jak Fialova vláda nešetří, ačkoli to bylo jedno z hlavních témat uskupení SPOLU v loňské kampani do Poslanecké sněmovny.

Vláda schválila rekordní schodek státního rozpočtu pro příští rok na 295 miliard korun. Zvláštní. Když byl u moci Andrej Babiš, tak ho tzv. demokratická opozice neustále tepala za zvyšující se schodky. Nyní vidíme, že to dělá naprosto stejně.

Pětikoalice se stylizuje do středo-pravicové vlády, aby se vymezila vůči tzv. socialistické vládě Andreje Babiše. Schválením rozpočtu na rok 2023 ale fialová skvadra opět potvrdila, že tomu tak není. Zadlužíme se zase o něco více. Vloni dokonce veřejný dluh Česka stoupl meziročně o 4,3 %, což bylo nejvíce v EU. To jde na vrub ještě předchozí politické garnitury. Vláda Petra Fialy, která bude u kormidla už rok, se však rozhodla kurz nijak neměnit. Byl to přitom jeden z hlavních předvolebních slibů v loňských parlamentních volbách. Výmluva na to, že se jedná o válečný rozpočet, je naprosto lichá. Že se ceny energií a surovin i díky válce na Ukrajině neúměrně zvýšily, je nezpochybnitelné, ale Česká republika v žádné válce není. Proto je neodůvodnitelný takový deficit státního rozpočtu s poukazem na válečný stav. Většina ekonomů, a dokonce i poradní orgány vlády jako např. NERV, varují před takovýmto zadlužováním. Je potřeba myslet především na budoucnost naší země a zabránit navyšování veřejného dluhu, který dosáhl koncem prvního pololetí letošního roku 2,793 bilionu korun. To ale nikterak nezabránilo tomu, aby si poslanci Parlamentu České republiky odhlasovali zvýšení platů od ledna příštího roku. Na sobě a na provozu státní správy, kterou řídí, rozhodně šetřit nehodlají. I proto asi paní Pekarová dva svetry proti chladu potřebovat nebude. Nás dolních 10 miliónů však bude mít s rodinnými rozpočty problém díky neúnosným nákladům především na bydlení.

Jediným řešením k nápravě současné situace je vládní demise a vypsání předčasných voleb.

Redakce
Latest posts by Redakce (see all)

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (17 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
18 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)