23.6.2023
Kategorie: Politika

Fialo, věděl jsi to?

Sdílejte článek:

VIDLÁK

Před pár dny proběhla světovými médii zpráva, kterou se naše pravdomluvné a nezávislé novinářstvo snažilo prodat vlastně hrozně nenápadně. Vladimír Putin ukázal při setkání s africkými lídry podepsanou dohodu o příměří z Ukrajinou z loňského jara. Ano, to bylo těch několik kol vyjednávání, Rusové tenkrát říkali, že se stahují od Kyjeva v rámci gesta dobré vůle, Ukrajinci přímo na ulici zastřelili svého hlavního vyjednavače, pak se všichni jeli vyfotit do Buči, kde byla henta zvěrstva ruské armády (nikdy nezapomenu na fotku usmívající se Uršuly před naskládanými pytli s mrtvolami) a válka jela dál.

I když to tak nevypadá, tento podepsaný dokument, kterým Putin teď mával poté, co si ho rok syslil a ani o něm nepípnul a který žádný západní politik vlastně ani nezkoušel rozporovat, tento dokument je zbraní největší ráže, která byla v této válce použita. Jeho důsledky budou dalekosáhlé a fatální. Nejen pro Ukrajinu, nejen pro Zelenského, ale pro celou Evropu i USA.

Velmi nenápadně jsme se dozvěděli, že k příměří loni chyběl jen malý kousíček. Chyběla vlastně jen politická vůle, aby byly zastaveny boje a aby se (nejspíš po mnoho dalších let) jednalo o trvalém míru. Ano, znamenalo by to, že Ukrajina nemá pod kontrolou celé své území a je možné, že by o část přišla definitivně. Místo toho se Zelenský rozhodl, že ruské stažení od Kyjeva prodá jako vojenský úspěch své armády a všechna média na Ukrajině i zde u nás začala jásat nad ruskou válečnou neschopností a tvrdit, že ukrajinské vítězství je možné. Stačí jen pořádné sankce na Rusko a dodávky zbraní.

Teď jsme o rok dál. Rusové na Ukrajině stále drží plus mínus stejně velké území jako loni. Ukrajinu obrana stála statisíce životů a bambiliony peněz. Stálo ji to rozvrat hospodářství, ohromné zadlužení a potoky krve. A přes všechny dílčí posuny fronty o pár kilometrů sem nebo tam, vše podstatné se odehrálo loni během prvních dvou měsíců. Od té doby je to prostě Verdun. Slavná ukrajinská ofenzíva, která měla vše rozhodnout, je „pozastavena.“ Prostě to s Leopardy nejde o nic lépe než s Himarsy nebo Javeliny, ani s dalšími wunderwaffen. Jen krev teče proudem a obchod s protézami kvete.

Fialo, věděl jsi to? Co ty, Černochová? Co Petr Pavel, když byl henten vysoký funkcionář v NATO? Co Lipánek? Věděli jste to? Jsme přece významný a důležitý západní spojenec, ne? Fiala jel jako jeden z prvních do Kyjeva. Konečně neděláme na Západě ostudu, jsme pevnou součástí jeho jednoty. Řekli vám to? Řekli vám, že Ukrajinci a Rusové podepsali smlouvu na základě které se Rusové stáhli od Kyjeva a Ukrajinci se rozhodli s Putinem vyjebat a pokračovat ve válce?

Já vím, tehdy přijel do Kyjeva Boris Johnson a zřejmě Zelenského přesvědčil, že Rusko se dá porazit. To samé nejspíš řekli i celé naší vládě. Sankce, zbraně a eskalace, to měl být recept na Rusa. Nikoliv diplomacie.

Ale lidu se nikdo nezeptal. Ani tam na Ukrajině, ani tady u nás. My jsme vaši zaměstnavatelé, my si vás volíme, vy sloužíte nám, ne naopak. Tady, v USA i v Kyjevě. Ale jaký je rozdíl mezi vámi a Putinem? Žádný. Byla tu podepsaná dohoda, Putin jí začal plnit, ale vy jste říkali, že s Rusem se nedá domluvit. Rus se v rámci ní začal stahovat od Kyjeva, ale vy jste nám to podali jako jeho slabost, nikoliv jako dohodu. Tvrdili jste, že bude poražen a kdo si myslí něco jiného, ten je kolaborant. . Nikdo se nás ani obyčejných Ukrajinců neptal, jestli je ta smlouva akceptovatelná. To si rozhodlo pár papalášů za zavřenými dveřmi.

Fialo, věděl jsi o tom? Jestli ano, tak skončíš jako Zelenský.

Víte, co teď bude říkat ruská propaganda Ukrajincům? Asi toto: „Nejsme vaši nepřátelé, jen jsme chránili svou bezpečnost. Chtěli jsme se s vámi domluvit, nechtěli jsme válku, podepsali jsme příslušný dokument a začali ho okamžitě plnit. Ale vaše nacistické vedení země vás podvedlo. Vehnalo vás do války, obelhalo vás, že tuto válku můžete vyhrát, prolilo krev statisíců vašich synů, otců a bratrů, aby se nakonec ukázalo, že se nic nezměnilo. Celý rok vám lhali a vy jste umírali.“

Nejhorší na tom je, že to nejspíš bude pravda. Velká lež, která rozhodla o tom, že statisíce dětí nebudou mít svého tátu…

My jsme tu válku platili. Každý z nás na ní dal třicet procent svých úspor. Nás stát se zadlužuje rychlostí dvě miliardy denně. Zaplatili jsme to ve drahém plynu i drahé elektřině. Zaplatili jsme to předraženými potravinami. Zaplatili jsme to vším, co se dalo v našich armádních skladech vyšťourat. Po roce se na ukrajinské frontě nic nezměnilo jen Putin je si tak jistý v kramflecích, že klidně vytáhne ten papír a ukazuje ho světu jako důkaz západní perfidnosti.

Proč se ptám zase jen já? Kde jsou ti hlídací psi demokracie? Proč se Fialy neptají, jak to tehdy bylo? Proč se neptají, jestli o této dohodě věděl? Co je tohle za demokracii, že si pár vyvolených rozhodne o tom, že stojí za to prolít hektolitry krve, ačkoliv byl mír na stole? Co je tohle za vládu lidu, když nějaké elity rozhodly o lidu bez lidu, že tento mír není dostatečně spravedlivý a stojí za ta jatka, která následovala? Tohle není žádná hra, tady se umírá doopravdy. Co myslíte, že s vámi lid udělá, až se zjistí, že celý ten válečný optimismus stojí na lži?

Ale už chápu tu urputnou snahu v této válce pokračovat. Podepsali jste mír a nedodrželi ho. Já myslel, že jste na vítězství vsadili své politické kariéry, ale poté, co jsem se dozvěděl o této dohodě, tak už vím, že jste na vítězství vsadili i své životy. Nebude-li vítězství, budou se totiž všichni ptát, proč jste už tenkrát neuzavřeli mír. Proč jste obětovali celou generaci mladých Ukrajinců. Proč jste obětovali prosperitu celé Evropy. Toto dobrodružství stálo příliš mnoho peněz a příliš mnoho krve, než abyste z toho vyvázli bez odpovědnosti.

Mohl být mír, ale někteří si tu byli rovnější a rozhodli, že nám o tom vůbec neřeknou… Ano, tohle je ten náš Západ. Tohle je vizitka našich elit. Hrajte si na demokracii, ale to nejdůležitější a nejfatálnější rozhodnutí poslední dekády, to si uděláme sami bez těch, kteří nás zvolili. Chceme vyhrát, takže jim o možnosti míru raději ani neřekneme, plebs by tomu mohl dát přednost.

Inu dobře… neřekli jste. Všechno stejně vyjde najevo. I to, jestli jste o tom věděli. My se podle toho pak zařídíme. Kdo to tak jasnozřivě řekl? Pokud Ukrajina v tomto konfliktu nezvítězí, tak to bude konec Západu. Ano bude, protože mohl být mír, ale vy jste nám to zatajili. Místo toho přišly drahé energie, drahé potraviny, drahé hypotéky a plýtvání životy. Ne, tohle vám prostě neprojde.

 

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (44 votes, average: 4,82 out of 5)
Loading...
48 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)