5.12.2023
Kategorie: Politika

Fiala komunikuje II: Signály z kravína

Sdílejte článek:

Tak. Máme za sebou stávku učitelů. Také vám to s odstupem času připadá, jako by se nic nestalo? To je nejspíš tím, že se nic nestalo. Na jejich bídnou produktivitu práce jsme si zvykli a jednodenní výpadek prostě nevnímáme. Kdyby den stávkovali popeláři nebo prodavači, poznal by to každý.

Ale vlastně ano. Jedna věc se stala. Univerzitní hňup Fiala nám ukázal, že je doopravdy blb.

Kdo má koule a kuráž, ten už postřehl, že Fiala postrádá strategii a leadership. Nemá to v sobě, je něco jako mokrý hadr. Jeho hlavní zásada je žádná zásada. Na tohle beztvaré cosi si lze snadno vyskakovat, protože je jasné, že se to zlomí v pase. A čím dál vic různých nátlakových skupin s tím pracuje.

Nejdřív si dupli učitelé. Kdyby měl ten Nutellák koule, tak by řekl na férovku, že prioritou vlády je rozpočtová kázeň, takže dostanou jen to, co je rozpočtováno a za okolnosti, že zvyšuje daně občanům a firmám je nepřijatelné, aby současně rozdával nějaké dárky a tím pokládá diskusi za uzavřenou. S něčím podobným se nedá moc polemizovat a běžný občan, zejména takový, který žádné dárky nepožaduje a ruku nikam nenatahuje, by to ocenil. Nutelák místo toho začal fňukat, že protestující mají politické ambice. Fňuky fňuky, oni mají ambice a já jsem neúspěšný předseda vlády, dají si mně k večeři. Co horšího. Ámosácká odborová mafie nepochopila, že Nutellák jen tak fňuká a chápe to jako urážku, čímž si Fiala ještě přivřel dveře při dalších vyjednáváních.

Je to hňup a amatér.

27. listopad byl jistě pozoruhodným dnem. Ten den došlo ke stávce, kterou organizoval soudruh Středula. Já tedy popravdě nevím, čeho hodlali stávkující přesně dosáhnout, ale předpokládám, že v pozadí opět stála Nutellákova nepevnost. Proč se na něm nevyřádit, když je takovej lůzr. Očekával jsem, že Fiala něco udělá, například to, co umí nejlépe, vlastně tedy to jediné, co umí. Že veřejně vystoupí a bude monotónním hlasem pronášet různé fráze, dělat ta jeho nacvičená gesta rukama a přitom vysílat signály. Nakonec se jednalo o největší stávku od roku 1989, takže by asi bylo na místě, aby předseda vlády něco řekl. Co udělal náš Nutellák? Jel na exkurzi do kravína, Když se ho ptali proboha proč, proč raději nešel mezi lidi, tak se nechal slyšet, že je přeci mezi lidmi. Myslím, že udělal dobře, v JZD dali panu profesorovi fešácké návleky, asi aby se od těch „lidí“ nezasvinil. Aniž by chtěl, vyslal tím dvojici signálů. 1. Krávy jsou mi důležitější než lidi v ulicích 2. Klientelismus a nepotismus mi nejsou cizí. Jednalo se totiž o kravín vedený bratrem vládního vidláka Jurečky, t.č. ministra sociálních věcí.

Je to hňup a amatér.

Pak se hňup vydal vyjednávat s lékařskými odbory. Tam to dlouho vypadalo, že jako zachránil situaci, nicméně nakonec se ukázalo, že… wait for it.

Abychom pochopili celý rozsah problému, musíme krátce zavzpomínat na to, jak celá krize kolem lékařských přesčasů vznikla. Fialova vláda tady úspěšně řeší problém, který sama vytvořila. Existuje takový jeden předpis, který by měli znát všichni zaměstnavatelé a také zaměstnanci, jmenuje se zákoník práce. Já vím, že ho mnoho lidí nezná, ke své škodě, a pak se stane, že je někdo ojebe. V § 93 tohoto předpisu je uveden nejvyšší rozsah přesčasů, na němž se strany mohou dohodnout, a ten činí 8 hodin v 52 kalendářních týdnech v roce. To je těch mysteriózních 416 hodin, o kterých se furt mluví. Jedná se o jedno z mnoha ustanovení mnoha zákonů, které je nadbytečné a kde se stát pokouší upravovat něco, na čem se zaměstnanec a zaměstnavatel mohou daleko lépe dohodnout sami bez intervencí státu. Nicméně máme nanny state, ten ví nejlépe, kolik přesčasových hodin je pro nás správné odpracovat, a proto se toto ustanovení (nejen ve zdravotnictví) soustavně porušuje. Ve zdravotnictví je to obzvláště frapantní a děje se to už celá léta, přičemž o tom všichni vědí. I pan Kubek, ano, ten zmrd, co nás tady všechny prudil respirátorem na té jeho odborářské držce a apeloval na to, aby se všechno dodržovalo. I přišlo ministerstvo zdravotnictví a pokusilo se tento stav „napravit“, takže se v zákoníku práce objevil nový § 93a, a to bez nějaké širší společenské diskuse, jak je u Fialovy vlády zvykem. Jím se zaváděl zvláštní právní režim pro pracovníky ve zdravotnictví. I to je pro Fialovu vládu a její zákonodárné, lépe řečeno zákonokurvné iniciativy typické. My s nikým diskutovat nebudeme, protože máme 108 automatů na hlasování. Příští novela se bude týkat například pracovníků v chemickém průmyslu nebo prodavačů akvarijních rybiček, pro které se také určitě napíše nějaký speciální paragraf. Tímto ustanovením, které je jinak úděsný právní paskvil, se limit přesčasů zvyšoval na 12 hodin týdně ve 26 týdnech, respektive 12 hodin v 52 týdnech, pokud je tak dojednáno kolektivní smlouvou. Nicméně i v tomto právním režimu měli pořád dál v § 93a určené profese přesčasy placené a také měli možnost dohodu kdykoli jednostranně odmítnout (a to taky v posledních dnech často dělali, to je ta „výpověď z přesčasů“, o které tak často slyšíme). Na to, co se děje pak, se názory oslovených expertů na pracovní právo liší. Jedno říkají, že odmítnutím ujednání podle § 93a se zdravotničtí pracovníci vracení do režimu § 93, jiní zase, že by pak neměli dělat vůbec žádné přesčasy, čert ví, každopádně je to prasácký předpis.

Celkem chápu a rozumím tomu, že se zdravotničtí pracovníci šprajcli. Účelovost ustanovení v § 93a je zřejmá a řešit problémy tímto způsobem je skandální. Na druhou stranu jim nikdo nic nebral, ale ani nic nezískali. I oni si asi nakonec řekli, že je to dobrá šance a že rosolovitého Nutelláka trochu zmáčknou a vydojí z něj prachy.

Tentokrát to bylo složitější, protože napřed museli jednat s ministrem Válkem. Osobně se vždy obávám jednání s lidmi jako Válek, protože tihle lidé v sobě slučují sebevědomí, blbost a expresivní vystupování. Jsou totálně nepředvídatelní, ne z taktických důvodů, ale že nemají plán, nejde jim o výsledek, ale o vyjednávání jako takové. Někdo je poslal vyjednávat, tak teda jdou „vyjednávat“, a to je v jejich podání vždy stejné. Pokřikují, jsou rádoby vtipní a protistranu neberou vážně. vyjednávání pak není vyjednávání, ale handrkování se. Pokud se do toho pustíte, velmi snadno spadnete do deadlocku. A to se přesně dělo. Kromě toho, ani hráč na cimbál z Brna neměl koule na to, aby řekl, že jim nic nedá, protože má odpovědnost za rozpočet, že pokud má peníze jim dát, musí je zase někomu dalšímu vzít a že změna zákona je sice ostudná a hluboce se stydí, ale prachy jim žádné nedá, protože o žádné peníze v jejím důsledku nepřišli. Chtějí-li nějaké love navíc, ať se obrátí na managementy jednotlivých nemocnic. Místo toho Válek vytáhl dáreček asi za osm a půl giga.

Dvě poznámky.

Přijímejme signály. Fascinuje mě ta lehkost, s jakou vláda vytahuje dárečky. Na jedné straně zvyšuje daně, uměle zdražuje energie, škrtá se v důchodech a dřou občany, kde se dá, na druhou stranu lítají miliardy sem tam. Další profesní skupiny nechť to berou jako návod, jak si přilepšit. Mají na učitele, doktory, na cyklostupátko a další věci, tak si taky dojděte za vládním ježíškem pro dárek.

Dál, kladu si otázku legitimity procesu, kdy se na jednání s lékařskými odbory dostaví Válek, který podle mého názoru nic vyjednat není schopen. Lékařské odboráře mohlo snad hřát jen jen to, že se právě dívají na několik procent členské základny TOP09. Mimochodem, trochu odbočím, avšak nikoli tak daleko od věci, jak by se mohlo zdát. Díval jsem se před nějakou dobou na část projevu Markéty Naděždy Pekarové Adamové Krupské na sněmu TOP09. Měl jsem za to, že se jedná o projev Jiřiny Švorcové na sjezdu KSČ, protože to mělo úplně stejnou strukturu, obsah, dikci i myšlenku. My máme pravdu, všichni ostatní jsou dezinformátoři, dezoláti, agenti Ruska a komu se nelíbí, co děláme, ten patří zadupat do země. Ještě víc než tyhle totalitní žvásty stranické führerin mě zaujalo aranžmá celého projevu. Vpředu stála za nasvíceným pultíkem Pekarová Adamová Krupská a v sálu byla tma. Zbytky světla z přední části kolem pódia však dosahovaly do značně prořídlých zad zadních, a tak se dalo odhadnout, že i v nevelkém sále je poloprázdno. „Čestní hosté“ sice nehráli přesilovku, ale bylo to tak fifty/fifty. Ta strana bude mít tak sto členů, když dobře.

Válek tedy neuspěl a došlo na jednání s univerzitním hňupem. Zprvu to vypadalo, že se dohodli, protože Fiala vytáhl ještě větší dáreček. Asi prodal se ziskem tu Nutellu, co výhodně nakoupil v Německu. Provládní média zachvátila euforie. Pan předseda vlády to dojednal, je to geniální vyjednavač.

Jenže pak se z toho všichni vyspali a zjistili, že ani pořádně neví, zda se dohodli nebo ne. A tento stav trvá doposud.

Možná je příčinou, že jednat nebylo o čem. Fiala nemůže dát peníze lékařům do kapes, protože nejsou jeho zaměstnanci, jsou zaměstnanci nemocnic, z nichž jen malá část podléhá státní moci. Navzdory rozšířené představě, že zdravotnictví je veřejné a bezplatné, na většině nemocnic nic veřejného není. Stát platí nemocnicím za výkony formou úhrad ze zdravotního pojištění. Fiala se tedy může sebrat, hodit ten dáreček deseti miliard do černé díry českého zdravotnictví a vykřičet do nebe přání, aby je vlastníci jednotlivých nemocnic rozdali lékařům ve mzdách. Záruky, že se tak stane, jsou však asi stejně spolehlivé, jako by to napsal na čínský balón štěstí. Nemá kontrolu nad tím, že se tak stane, protože vlastníkem nemocnic je doslova kdekdo. Soukromé subjekty, územněsprávní celky, whatever. Ti mohou naznat, že si za ty peníze koupí něco jiného užitečného, třeba koks, protože musí sněžit. Nemocnice by se samy musely vzdát svobody určovat svým lidem platy, nebo by jim Nutellák musel tuto svobodu vzít, třeba zavést tarifní platy a umístěnky, a to hádám ne všichni lékaři chtějí.

Opět dvě poznámky na margo toho hňupa.

Možná jsem chodil na nějaké špatné kurzy krizového vyjednávání nebo už neplatí léta osvědčené tricks of the trade, ale základní požadavky na krizové vyjednávání jsou kompetence, konzistence a transparentnost. Co dělali oni? Nejdřív tam došel Válek a vytáhl dáreček za osm miliard, které sebere nám všem. Nebylo to dost, tak přišel Fiala a vytáhl dáreček za deset miliard. Odboráři jsou hloupí, že se s nimi (možná) dohodli, protože jestli je to takhle, mohli od těchto komediantů dostat ještě mnohem víc dárečků, jen je měli ještě nějakou dobu nechat frčet do zdi. Je to taky poučka pro nás všechny, kdo nejsme tak hloupí jako Válek a Fiala. Když budete v běžném životě jednat s partnery, co se chovají hloupě jako tyhle komedianti, pořádně a bez výčitek s nimi vyjebejte, sedřete je z kůže a vezměte je na hůl. Není to nic špatného, mohou za to sami.

Pak je tady otázka mezilidská. Já souhlasím s Pekarovou Adamovou Krupskou, že premiér zafungoval jako eskalační stupeň, když se Válek nebyl s to s odbory dohodnout. To si lze představit a je to svým způsobem správně. Nicméně Fiala ke svým vyjednáváním s odbory Válka nevzal a on tam nebyl přítomen, a to už správně není. Já chápu, že blb jako Fiala takové nuance nechápe, ale opět vyslal signál. Můj člen vlády je moron, je k ničemu, na důležitých věcech se s ním nedohadujte.

Je to hnup a amatér.

Docela by mně zajímalo, jak je voličům pětikoalice, když tyhle šílenosti sledují. Je jasné, že Babiš byl magor, mikromanager a podvodník, ale pokud přišlo na takovou tu komunikační a vyjednávací rutinu, nebyl na tom až tak zle. Tenhle osel je prostě k nepoužití.

Příště si povíme, proč 80% voličů pětikolky nemyslí a zkusíme jim pomoct, aby si při pohledu do zrcadla nepřipadali jako kreténi.

 

D-FENS

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (15 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
12 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)