Evropskou ekonomiku čeká apokalypsa
HSP
Přinášíme vám krácený výběr z článku Matthewa Karnitschniga, který publikoval v novinách Politico , a který je velmi nelichotivou předpovědí ekonomického vývoje v Evropě. Matthew Karnitschnig podpírá své temné vyhlídky logickou argumentací a poukazuje na stále zjevnější technologické zaostávání Evropy.
Základy evropské prosperity jsou před zhroucením, ekonomika se dostala do vývrtky a kontinent se vůbec neúčastní závodu o nové technologie, píše Matthew Karnitschnig pro Politico. Evropa výrazně zaostala za USA a Čínou a je špatně připravená na Trumpův návrat. Proto ji nečeká nic dobrého.
Stagnace, oslabení konkurenceschopnosti, Donald Trump – Starý svět čelí „existenční výzvě“.
Čas Evropy se krátí, míní Matthew Karnitschnig.
S návratem Donalda Trumpa do Bílého domu během několika týdnů se hospodářství kontinentu dostalo do vývrtky a základy, na kterých stojí prosperita regionu, jsou nejen popraskané, ale jsou již dříve před zhroucením.
Evropské hospodářství se v posledních desetiletích ukázalo jako pozoruhodně odolné v podmínkách expanze bloku na východ a silné poptávky po jeho zboží v Asii a USA. Dlouhotrvající rozmach Číny však končí a obchodní napětí s Washingtonem kalí vody Atlantiku a bezstarostné časy jsou zjevně pryč.
Hospodářské problémy na celém kontinentu se stupňují a hrozí, že s příchodem bojovného Trumpa se ještě prohloubí.
Jelikož evropská hlavní města již nyní zápasí s rostoucími deficity v důsledku snížených daňových příjmů, budou čelit ještě větším finančním obtížím s potenciálem dalších politických a sociálních otřesů.
Recese a obchodní války přicházejí a odcházejí, ale trpkou pravdou současnosti je, že EU se stala inovační pouští, a to nevěstí nic dobrého pro její prosperitu.
Navzdory bohaté historii ohromujících vynálezů a odvážných vědeckých objevů se Evropa, která kdysi dala světu vše od automobilu po telefon, rádio, televizi a léky, stala outsiderem, píše Matthew Karnitschnig v článku pro Politico.
Evropa byla kdysi spojována s nejmodernějšími automobilovými technologiemi, ale dnes mezi 15 nejprodávanějšími elektromobily není ani jedna evropská značka. Jak upozornil bývalý italský premiér a guvernér centrální banky Mario Draghi v nedávné zprávě o slábnoucí konkurenceschopnosti Evropy, z 50 největších technologických společností na světě jsou jen čtyři evropské.
Pokud Evropa nevybočí ze současné trajektorie, čeká ji „italská“ budoucnost: chátrající krásy a nezáviděníhodný osud zadluženého skanzenu pro americké a čínské turisty.
„Nacházíme se v období rychlých technologických změn, které jsou poháněny zejména digitálními inovacemi, ale na rozdíl od minulosti Evropa opustila špici pokroku,“ řekla v listopadu prezidentka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová.
V projevu na středověké bernardýnské škole v Paříži Lagardeová varovala, že vychvalovaný sociální model Evropy je ohrožen, pokud co nejdříve nezmění svůj kurz.
„V opačném případě nebudeme schopni vytvořit bohatství, které by pokrylo rostoucí potřeby výdajů na bezpečnost, změnu klimatu a ochranu životního prostředí,“ řekla.
Raghi, který v září předložil svou zprávu Evropské komisi, byl ještě přímější: „Jde o existenční výzvu.“
Chátrající infrastruktura
Bohužel obnovit evropskou hospodářskou infrastrukturu se snáze řekne, než udělá.
Evropa ještě nikdy nebyla tak citlivá na vrtochy obchodní politiky USA jako nyní – za vlády Donalda Trumpa v Bílém domě a republikánské většiny v obou komorách Kongresu.
Pokud Trump splní svou hrozbu a zavede až 20procentní cla na dovoz z kontinentu, zasadí evropskému průmyslu ohlušující ránu. Amerika je s ročním vývozem z EU v hodnotě více než 500 miliard eur zdaleka nejdůležitějším trhem pro evropské zboží. Přetrvávající problémy
Zaostávání Evropy z hlediska hospodářské konkurenceschopnosti jen od přelomu století je ohromující. Například rozdíl v HDP na obyvatele se zdvojnásobil podle některých měření vzrostl do 30 %, a to zejména v důsledku nízkého růstu produktivity v EU.
Jednoduše řečeno, Evropané jsou elementárně zaostalí. Například průměrný německý zaměstnanec pracuje nejméně o 20 % méně hodin než jeho americký kolega.
Dalším důvodem poklesu produktivity práce v Evropě je neschopnost nebo neochota podnikového sektoru zavádět inovace.
Tento rozdíl se projevil i na akciovém trhu: ocenění amerického akciového trhu se od roku 2005 více než ztrojnásobilo, zatímco evropský akciový trh vzrostl jen o 60 %.
„Evropa zaostává v nových technologiích, které budou hnací silou budoucího růstu,“ řekla Lagardeová ve svém projevu v Paříži.
To je slabé slovo. Evropa nejenže zaostává – ona v tomto závodě vůbec není.
Evropa zaostává iv kvalitě školství, když v žebříčku top 30 nejkvalitnějších vysokých škol je pouze jedna i to právě na 30. místě. Špinavé tajemství
Zde je třeba zmínit zejména Německo. Špinavým tajemstvím evropských výdajů na výzkum a vývoj je, že polovina z nich je v Německu. A většina těchto investic směřuje do jediného odvětví: automobilového průmyslu.
I když se to vzhledem k velikosti tohoto odvětví může zdát samozřejmé (německý automobilový průmysl generuje roční příjmy ve výši téměř půl bilionu eur), není to místo, kde byste mohli maximalizovat návratnost svých dolarů (nebo eur). Faktem je, že automobilový průmysl se postupně zlepšuje (stačí si vzít takový ukazatel, jako je palivová účinnost motoru).
Jinými slovy, společnosti doslova vynalézají kolo, a ne zásadně nové produkty, jako například iPhone nebo Instagram, které vytvářejí nový trh.
Přestože Evropa vynakládá více než 40 % světových výdajů na výzkum a vývoj v automobilovém průmyslu, vychvalovaným německým automobilkám se jaksi záhadně podařilo promeškat příležitost zapojit se do výroby elektromobilů.
Toto selhání je základem německé hospodářské krize, čehož důkazem je nedávné oznámení Volkswagenu o vůbec prvním zavření německých továren. Německý automobilový průmysl, který jen na domácím trhu zaměstnává přibližně 800 000 lidí, byl po desetiletí elixírem vitality pro jeho ekonomiku a přispíval k růstu země nesrovnatelným způsobem.
Nyní je dominantní postavení německého automobilového průmyslu ohroženo.
Zasekla se v 19. století
Neúspěchy největší ekonomiky EU se nutně odrážejí v celém bloku. Platí to zejména pro střední a východní Evropu, kterou němečtí výrobci automobilů a zařízení v posledních desetiletích v podstatě přeměnili na montážní linku.
Ať si koupíte jakékoliv auto – Mercedes, BMW nebo Volkswagen – komponenty jako motor nebo odpružení se budou vyrábět v Maďarsku, na Slovensku nebo v Polsku.
Tajemství nepřekonatelné krize německého automobilového průmyslu spočívá v tom, že kontinent se nemá o co opřít.
I tady je kontrast s USA výrazný.
V roce 2003 byly největšími investory do výzkumu a vývoje v USA společnosti Ford, Pfizer a General Motors. O dvě desetiletí později jsou již v čele seznamu společnosti Amazon, Alphabet (Google) a Meta (Facebook).
Vzhledem k nadřazenosti technologií ze Silicon Valley ve světě obecně a zejména těchto hráčů je těžké si představit, že by evropské technologie někdy soutěžily ve stejné lize – nemluvě o rovnocenném postavení.
Než se Evropané probudí, možnost na změnu již nemusí existovat
Přestože podíl EU na světovém HDP neustále klesá, vede všechny světové tabulky, pokud jde o štědré sociální systémy.
Jelikož se však hospodářské vyhlídky regionu zhoršují, Evropany čeká trpké zklamání. Země jako Francie, jejíž rozpočtový deficit bude letos 6 % a příští rok 7 % (více než dvojnásobek povoleného limitu eurozóny), budou mít problém udržet sociální stát.
Paříž v současnosti vynakládá na sociální výdaje více než 30 % HDP, což je jedna z nejvyšších mír na světě. Několik dalších zemí EU nezaostává.
Pokud se hospodářská situace Evropy brzy nezmění, čekají ji bolestivá rozhodnutí – podobně jako Řecko v roce 2010 – protože náklady na půjčky neustále rostou.
To určitě povede k radikalizaci politiky, jak se to stalo v Řecku v letech jeho dluhové krize, protože populisté na pravici i levici si nenechají ujít příležitost zaútočit na elitu.
Tato radikalizace již probíhá ve více zemích a nejznepokojivější obrat nabrala ve Francii. Úspěch politického okraje je o to znepokojivější, že nejhorší hospodářská mizérie zřejmě teprve přijde.
Problémem je, že dokud se Evropané probudí do nové reality, možná už nebudou schopni nic změnit.
- Ďáblova smlouva se Svatým stolcem - 18.1.2025
- Izraelská vláda schválila dohodu s Hamasem - 18.1.2025
- Slovenská tragikomedie o třech fackách - 18.1.2025
Budete muset emigrovat do Putlerova Ruska, zdejší SPD dědkové a babky. 🤭😘
Nové technologie?
Autor myslí jako třeba – elektromobilita, dekarbonizace, digitalizace (pro usnadnění kontroly obyvatelstva a urychlení finančních spekulací elity) ? Děkuji, nechci.
Proč se rvát do slepé uličky.
– nejdřív je třeba obnovit klasický průmysl (bez železa jsou všechny čipy světa na hov… tedy na nic)
– pak začít dávat to, co dáváme na Ukrajinu, na vědecký výzkum, který může něco skutečného přinést ( thoriové reaktory, fůze…)
– pak hlavně, udržet co největší míru soběstačnosti v základním (potraviny, železo, cement..)
– a abych nezapomněl, odstranit regulace. Nejlépe všechny, zavedené od roku 2000.
Absolutně jsem spokojený, ze to odnese Jolana a její generace. Přišli o všechno, o budoucnost i bezpečí jejich a jejich rodin.
To je ale nadělení!
Ruší se elektrárny, protože máme jezdit pouze elektromobily! To je skvělý nápad! Auta se spalovacími motory mají sice dojezdit až r. 2035, ale pro jistotu do nich nebudou k mání pohonné hmoty! To je také skvělé!
Chceme vést válku, ale nebudou železárny (alespoň v Evropě). Máme zde spoustu bojovníků s Russákem, ale nedovedou zacházet se zbraní. Čas tráví svými vítěznými sny na webech, kde bojují s ledničkou a maminkou za zády. Takže je jasné, co nás čeká.
Slovenský premiér Fico jel vyjednávat do Moskvy zachování dodávek ruského plynu a ropy pro naše potřeby. (To je ale podvratná činnost hodná agenta Pávka! Tedy pardon, dnes Fica!). My si plyn hravě nakoupíme přes jižní větev plynovodu. Je to sice mnohem dražší, ale zdroj je také v Rusku.
Kdo si chce ověřit, jakého je madam Černochová původu, nedočte se ani ve wikipedii nic o jejích rodičích a prarodičích. Říká se tomu rodové větve, ale to je v jejím případě zahaleno tajemstvím. Lze se dočíst, že její matka pochází z Polska (asi neměla jméno) a že ovládá tři jazyky, a to Polsky, rusky a částečně anglicky. Její otec zřejmě neexistoval, není uveden! Je tam zmíněno, že měla otce. To musí být důvěryhodná osoba, když pochází vlastně z neznáma. Nikdo nesmí vědět, jak se jmenovali její předci! Kdo o ní najde bližší informace, ať to sem hodí, díky!
Francouzi nechají na svém území stavět Tomakak ruskými vědci a inženýry, (Je to zařízení vytvářející toroidální magnetické pole jako magnetická nádoba pro uchovávání vysokoteplotního plazmatu. Je to cesta k řízené jaderné fúzi a poslouží jako zdroj neomezeného množství energie).
Tyto projekty by se daly realizovat i u nás. Jenomže tu dnes nemáme žádného Ducháčka, který by to zařídil. Měl by to tedy zařídit Ježíšek, aby nás těch „dárečků“ co nejrychleji zbavil. Potřebujeme pod stromeček lidi kterým to pálí. Víme, že jsou. Jen potřebují vybalit z krabice, kde se dnes zastrašeni nachází. Takže bychom se měli obdarovat především tím, že se zbavíme těch, o nichž de facto nic nevíme. Vlastně jenom to, že hloubí příkopy a nadávají nám do sviní. Nic jiného nedokáží. Jenom ta naše ministryně války koupila letadla, která k nám doletí až po deseti letech. Vše zaplaceno dopředu. Asi tuším, jaké je pí. Černochová národnosti. Stovky miliard ze státní kasy ulétly a nic z toho nekouká. Tato podvratná činnost je v jejím případě v naprostém pořádku. Je beztrestná. Zato to “ Čapí hnízdo“, (pár drobných) se propíralo dnem i nocí po dlouhá léta. Holt Babiš nemá tu správnou národnost, aby si mohl dovolit loupit ve stamiliardách a všechno mu prošlo.
Nevím, co s tímto stavem naší společnosti udělají ti, kdo slibují jeho nápravu a maximální samostatnost naší země i na mezinárodním poli. Zatím nám v podstatě nic nepatří. Všichni máme účty, převody (transakce) přes jejich banky, nakupujeme v jejich obchodech, propaganda mainstreamu je v jejich rukou. Přes 300 miliard dividend ročně jde do jejich bank. ONI už se takového beránka, co se otřásá uprostřed stáda ovcí, nevzdají. I ten zlatý poklad republiky, dědictví našich předků, nám ukradli. Ten z naší republiky zmizel záhy po cinkání klíči. V bance měli svého člověka a ten zajistil, že takové skvosty nemohou jacísi špinaví Slovani vlastnit. Takže ten poklad, jenž byl převezen před vypuknutím války do USA a Velké Británie a poté pracně získán zpět, nám byl, tentokrát definitivně ukraden tou globální, navoněnou elitou. Už ho nikdy nespatříme. Jsme pro ně jen podřadná, špinavá rasa, která si ho nezaslouží. Že bychom ho dostali zpět pod vánoční stromeček je nereálné.
Mějte se hezky.
Ale pozitivně vnímám že se také Evropa stane neatraktivní pro přistěhovalce. Tím bude Kalergiho plán přehozen na USA, Činu a Rusko nebo Írán a KLDR. Tam je budoucnost a tam půjdou přistěhovalci. Evropané ovšem zůstanou doma v Evropě.
Jo a ti co tu jsou již v polovině němců do 35? let vymírající „cobilkovým systémem vybydlí. Je to snad v některé zemi kalegiády KoZa jinak kromě untermenš na východě. K nim se tak nemohou chovat a dostávají od nich čočku. Ale čumí sem od aše na všechny (patříme maňasy na západ) co by zaostalé a radši už nic.
Je to válka proti nevzdělaným globalisty v evropě?
https://www.facebook.com/vrabelladislav/videos/603443242231291/