22.10.2014
Kategorie: Ekonomika

Eurostachanovci: Od selhání po selhání

Sdílejte článek:

ANDREJ FANDÁK 22|10|2014

Na počátku bylo selhání trhu . Roamingové služby jsou prostě dražší než volání v rámci jednoho státu. Polopatisticky to znamená následující; pokud voláte z Hainburgu do Bratislavy, tak vás to stojí více než z Michalovců do Malacek. Co s tím budeme dělat?

 

[ad#hornisiroka]

 

Nevím, kde se selhání trhu identifikují. Proč se například levnější vnitrostátní hovory neoznačí jako vítězství trhu? Předpokládám, že ve vychytané bruselské kavárně se jednoho dne setkali marxisté, trockisté, maoisté, toho času eurobyrokrati. Jen tak si nezávazně poklábosit o práci, rodině a nadhodnotě. Nějakým způsobem se vynořilo téma roaming. Po objasnění problematiky (euroúředníkům platí telefony daňový poplatník, tak mnoho z nich považovalo roaming nejprve za nějakou extrémní sexuální aktivitu) nastalo v naší malé společnosti nadšení. V momentě všichni tito ostřílení razítkáři pochopili, jaký potenciál v sobě tato záležitost skrývá.

 

Nejprve bylo třeba vybrat instituci, která bude selhání trhu řešit. Jak na tácku se nabízel komisariát pro digitální agendu, kde se momentálně všichni zaměstnanci věnovali vztahu digitálních hodinek a globálního oteplování (finišovali s 500-stránkovou publikací se závěrem, že digitálky oteplování nezpůsobují).

 

Komisionáře bylo třeba personálně posílit. Tak se přeřadili byrokrati z oddělení dopravy, kteří právě optimalizovali migrační trasy stěhovavých ptáků. A pustili se pilně do práce (dle nejasných informací z internetu bych kavárenský dejchánek datoval někde do roku 2007).

 

Na jaře 2014 představili europarlamentu ke schválení dokument , který problematiku řešil a konečně měl zavést v telekomunikačních službách řád. Dílo má 397 stran. Momentálně pendluje dokument mezi komisí a Evropskou radou, přidávají se kapitoly, škrtají slovíčka. Ale jedna věc je jistá. V prosinci 2016 bude roaming v unii zakázán.

 

 

Tuto sobotu prosákla na veřejnost informace, kterou Apple nezveřejnil při představování nového iPadu. Zařízení bude mít vlastní SIM kartu. Volající si z menu sám zvolí operátora, jehož služby bude používat. Na podobné funkcionalitě pracuje i Samsung. Je velmi pravděpodobné, že po zavedení této novinky je roaming na smetišti dějin i bez štosu eurodokumentů.

 

Univerzální SIM karta bude pravděpodobně znamenat zemětřesení na telekomunikačním trhu. Zákazník by mohl ze dne na den přejít k jinému operátorovi, který mu nabídne lepší služby. Bez papírování a vázanosti. Respektive mít smlouvu s každým a využívat toho nejlevnějšího. Tlak na ceny by se tím zvýšil. A telekomunikační giganti zahnáni do kouta budou hledat pomoc u regulátorů (stejně jako taxikáři před aplikací Uber). Oslabení své pozice by se dalo v nějakém bruselském fancy podniku interpretovat jako selhání trhu.

 

Proto bych anti-roamingový tým ještě nerozpouštěl. Abychom tu do pár let neměli roaming zákonem chráněný.

 

ZDROJ: Andrej Fandák 

 

[ad#velkadolni]

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (8 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...