7.11.2017
Kategorie: Společnost

EU není svatá, ale Rusko je daleko horší

Sdílejte článek:

JAN ZIEGLER

Popletený král z filmové pohádky Pyšná princezna udělil uvězněné chůvě svobodu tím, že jí dal pilník. A tak nějak podobně si počínají úřady v ruském Čeljabinsku, vážné ekologické problémy řeší tím, že zakazují recesi.

[ad#textova1]

V tomto uralském městě se má dnes sejít ruský prezident Vladimír Putin se svým kazašským protějškem Nursultanem Nazarbajevem. Čeljabinsk je proslulý obrovským znečištěním ovzduší, se kterým zdejší radnice nic nedělá. Ekologičtí aktivisté tedy vyzvali místní obyvatele, ať při této příležitosti vyrazí do ulic v plynových maskách, s dýchacími přístroji nebo v protichemických oblecích. Tímto chtějí upozornit obě hlavy státu, jaký špatný vzduch musejí dýchat.

Místní úřady na to šly ve správném totalitním duchu a lidem zakázaly se takto ustrojit. Opovážlivcům hrozí pokuty a dokonce také i vězení, protože by se prý jednalo o nepovolenou demonstraci. To je směšné protože o žádné shromáždění nejde, pouze lidé mají veřejně upozornit na svoji neblahou situaci. Nikomu tím neublíží, nikoho neomezí. 

Na Evropské unii se mně nelíbí dost věcí, ale co je to proboha za režim, který lidem zakazuje oblečení na veřejnosti. Proč by někdo nemohl chodit po ulicích s dýchacím přístrojem? Toto chování ruských byrokratů dokazuje jejich slabost a strach, když jim vadí v podstatě vtipná a recesistická akce. Čeho se bojí? Proč místo toho neřeší tamní vážné potíže s ovzduším? Mně občas ekologičtí aktivisté hodně pijí krev, když brání pod nesmyslnými záminkami ve výstavbě důležitých dopravních spojení. Jenomže v případě ruského Čeljabinsku nikomu v ničem nebrání a mají pravdu.

Úředníci v Čeljabinsku se chovají stejně jako jejich komunističtí předchůdci v socialistickém Československu. Ti se na podzim roku 1989 s pomocí komunistického gestapa – státní bezpečnosti pokusili zabránit spontánní demonstraci proti mizernému ovzduší v severočeských Teplicích. Tehdy už od poloviny října trápily severní Čechy smogové inverze a koncentrace oxidů síry a množství spadlého popílku z elektráren několikanásobně přesahovaly povolené limity. Lidem proto bylo doporučeno nevětrat a raději moc nevycházet z domu. Na první demonstraci v sobotu 11. listopadu přišlo téměř 800 většinou mladých lidí, o den později už jich bylo tisíc. Došlo k potyčkám s tehdejší policii – veřejnou bezpečností.

V uralském Čeljabinsku přitom lidé nechtějí ani demonstrovat, jenom upozornit na tamní ekologickou katastrofu. Ani to však nesmí! Je vidět že v putinovském Rusku je socialismus stále živý.

[ad#pp-clanek-ctverec]

blogerzie
Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (27 votes, average: 2,70 out of 5)
Loading...