5.1.2016
Kategorie: Ekonomika

Ekonomie polopatě (I.): Z ruky do huby

Sdílejte článek:

ONDREJ TURIS 05|01|2016

Zapomeňte na nudné školní učebnice, vzorce a poučky o ekonomii. Seriál “Ekonomie po lopatě” má za cíl vysvětlovat ekonomické fenomény hravou formou, za pomoci dedukce a pozorování přirozeného, ​​zištného lidského konání. Za tímto účelem si v seriálu vytvoříme mikro-svět s jeho obyvateli, jejichž jednání budeme zkoumat. Ekonomická pravidla, podobně jako zákony fyziky, platí všude stejně, ať už v malých komunitách, nebo v rozsáhlých a komplikovaných společnostech.

[ad#clanek-respo]

Moře právě vyplivlo tří trosečníky na zapomenutý ostrov. Jsou šťastní, že přežili, a že pod sebou znovu cítí pevnou zem. Bitvu o život vyhráli, ale celou válku ještě ne. Trosečníci mají přístup k pitné vodě, ale s jídlem je to horší. Jiří, Filip a Milan proto začali vlastníma rukama chytat ryby. Úspěšnost je žalostná. Každý z nich chytí jednu rybu na den, přičemž samotný lov ryby trvá 12 hodin.

Kromě času na lov ryb, jejich přípravu, konzumaci a spánek, trosečníkům již nezbývá žádný volný čas. Takto to pokračuje již několik týdnů a morálka na ostrově začíná upadat. Každý obyvatel ostrova zkonzumuje vše, co uloví. Nelze jinak. Alespoň to tak vypadá. Juraj se po náročném dni ukládá ke spaní a ještě netuší, jaký nápad zítra ráno dostane.  (Pokračování příště.)

Ponaučení

Čekání na para-výsadek pečených holubů by mělo pro naše ostrovany fatální následky.

Jak stát živí iluzi o “obědě zdarma”

Přísloví “bez práce nejsou koláče” je tak trochu nepřesné. Přesnější verze zní “bez práce všichni zemřeme na podvýživu, dehydrataci, nebo podchlazení”. Jediný způsob jak takové a mnohé jiné “koláče” získat je vyrobit je, získat dobrovolnou výměnou nebo ukrást. 

Výroba (v našem případě lov ryb) je však všemu nadřazená. Bez výroby není co vyměňovat ani krást. Proto se vždy mějte na pozoru, když zachytíte pojmy jako “soudržnost” nebo třeba   “strukturální fondy”. Tam nejde o vytváření hodnot, ale z principu o jejich kradení (daně) a následné přerozdělení. A je jedno jestli se jedná o státem poskytovanou mateřskou, důchody, nebo dotace zemědělcům.

[ad#clanek-respo]

Všechny tyto “koláče” byly nejprve lidem ukradeny z jednoho sáčku a následně byly “darované” do kapsy někoho druhého. Zatímco se však koláče dostanou zpět lidem (a to podle politického klíče) – obvykle nastane fáze “sekundárního kradení” z již nakradeného bohatství ve formě korupce a předražených zakázek.

  • Bohatství se nedá vyčarovat. Vytvářejí ho produktivní lidé. Politici ho jen násilím přerozdělují a parazitují na něm.

ZDROJ: Ondrej Turis

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (17 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...