24.8.2018
Kategorie: Ekonomika

EET: Co zatím ve skutečnosti přineslo

Sdílejte článek:

MICHAL TOMINSKÝ

Zdražilo se jídlo i přesto, že se snížila DPH – na to doplatí všichni občané/voliči. Poškodilo se konkurenční prostředí. Malá konkurence = postupné zdražování . Levičáci si myslí, že ceny se tvoří dle nákladů (tj. že do výsledné ceny zboží a služeb by se měla odrazit jen cena pořízení pokladny), jenže ceny se v tržním hospodářství tvoří dle konkurence (trhu/ nabídky/poptávky). Nějaké výpočty redaktorů Babišovo deníku idnes.cz, že hospodští neměli důvod zdražovat jsou proto zcela ekonomicky mimo mísu.

[ad#textova1] 

Pro velké podnikatele je to jednoznačná konkurenční výhoda v tom smyslu, že jim ubyla dotěrná cenová konkurence malých podnikatelů. EET proto pomáhá bohatším podnikatelům.

Pro rodící-se podnikatele tvoří náklady na pořízení a provoz EET významné procento v porovnání s jejich ziskem.

Malým podnikatelům (i těm co o podnikání uvažují) to zvýšilo riziko. Počítačově méně zdatní uživatelé přenechávají instalaci certifikátu do pokladen třetím osobám, hrozí tak riziko zneužití a likvidačních postihů.

Náklady na provoz IT systémů EET hradíme z našich daní.

Náklady na provoz EET na straně podnikatele zaplatí zákazník v ceně jídla.

Plošným snížením DPH o 6% Babiš okrádá státní kasu o 6%, jídlo v restauracích o 6% nezlevnilo, ale naopak zdražilo … Kde se stala chyba?

Krácení daně to omezilo naprosto minimálně. Velcí podnikatelé mají zaměstnance a kdyby podváděli, tak by byli vydíratelní. Takže se to teoreticky může týkat těch nejmenších. A i kdyby ti nejmenší nepřiznali absolutně žádnou daň z příjmů, nebo ze své přidané hodnoty DPH, tak přesto daň na vstupu – například nákup surovin do restaurace jim nikdo nevrátí a jde do státní kasy. A ti nejmenší generují asi 1% příjmů do státní kasy a z toho 1% mohou krátit jen do výše 15% svého zisku nebo do výše rozdílů DPH na vstupu a výstupu. Takže maximální možná teoretická škoda kdyby všichni 100% kradli a nikdo je nezkontroloval jiným způsobem je tak 0,15% státního rozpočtu.

Škody na podnikatelské atmosféře a náklady na systém EET jsou daleko vyšší.

Smutné je na tom to, že ČR je ekonomicky stále velmi zaostalá a tak bude růst i navzdory tomu, že se zde začínajícím českým podnikatelům hází klacky pod nohy. A Babiš se tím bude chlubit.

Celé to povede k bohatnutí už tak bohatých lidí a k oligarchii v ČR a stejně tak k ovládání ekonomiky nadnárodními firmami (Kaufland, Peny, Lídl, Tesco, Bila, Globus, Makro), kterým je nějaké EET úplně jedno a navíc to stejně zaplatí v ceně zboží zákazníci a k odvádění zisků z ČR.

[ad#pp-clanek-ctverec]

Autor: Michal Tominský

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (20 votes, average: 4,80 out of 5)
Loading...