![](https://pravyprostor.net/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif)
Drahá elektřina, valorizace důchodů – miliarda sem, miliarda tam
JIŘÍ NÁPRAVNÍK
Poslanci se dlouho přeli o snížení valorizace důchodů, kde jde letos o 39 miliard korun. Naproti tomu v polovině loňského roku dala Vláda ČR, bez většího odporu, půjčku 50 miliard korun na podporu drahé energie a další miliardy na dávky pro domácnosti. Divné, tak si to projděme.
Již skoro rok nás v ČR trápí údajně drahá elektřina. V té souvislosti se objevilo mnoho polopravd nebo úplných fake news / nesmyslů. Často tyto nepravdivé informace říkali i údajní energetičtí odborníci. Je otázka, jestli to bylo náhodné pochybení odborných komentátorů nebo to byl z jejich strany úmysl a snaha opravedlňovat spekulativní obchody a bezdůvodná obohacení. V takové atmosféře se snadno stalo, že ze státního rozpočtu odteklo jako půjčka pro ČEZ 50 miliard korun, s možností čerpat ještě další 1 miliardu Euro (cca 25 miliard korun).
Několik fake news / nepravdivých informací, které se novinami a internetem šíří:
1. Elektřina se musí prodávat přes burzu
Už v jednom z předchozích článků jsem vysvětloval, že EU neomezuje dvoustranný obchod s elektřinou. Podle pravidel EU je možné prodávat elektřinu na burze a nebo přímo zákazníkům na základě dvoustranných kontraktů výrobce – distributor, výrobce – velký spotřebitel,..
2. Pro ovlivňování ceny u výrobce elektřiny je nutné mít 100% společnosti ČEZ
Česká republika drží v současnosti ve společnosti ČEZ okolo 70% akcií. To je prostor, jak při důsledném vykonávání vlastnických práv zajistit přiměřenou dividendu a současně energii pro ekonomiku (výrobce, obchodníky, dopravu i domácnosti). Takže nevidím důvod proč vynakládat další 250-300 miliard na dokoupení zbývajících 30% akcií.
Sám jsem hledal vysvětlení toho, proč má být elektřina tak velmi drahá, když ČEZ ve svých materiálech uváděl ještě v pololetí 2021 prodejní cenu okolo 50 Euro/MWh. Toto hledání mne přivedlo k argumentům některých pseudo-odborníků, že není moderní uzavírat dlouhodobé kontrakty a větší část elektřiny mají obchodníci nakupovat pouze s krátkým předstihem. Jenže pokud ji nemohou koupit přímo od výrobců, tak se musí obrátit na burzu a respektovat cenu na burze.
A nyní zpět k půjčce až 3 miliardy Euro pro společnost ČEZ. Tato půjčka nejsou peníze pro firmu v nesnázích. ČEZ funguje, vydělává, ale jeho generální ředitel s požehnáním premiéra a ministra průmyslu a obchodu chce ještě víc, bez ohledu na dopady na ekonomiku celé ČR.
ČEZ prodával v prvním pololetí roku 2022 95% své výroby přímo distributorům. Pět procent prodával přes burzu za tak zajímavé ceny, že dosáhl nejlepšího pololetního hospodářského výsledku za celou dobu své existence.
Jak už to tak bývá, tak „s jídlem roste chuť“ a vedení ČEZ dostalo „úžasný“ nápad prodávat větší objem elektřiny přes burzu za ceny na burze, místo přímého prodeje distributorům. Jenže burza chce záruky.
Záruky za obchody na burze
Je běžné, že burzy a banky požadují po obchodnících záruky pro případ, že nedodrží své povinnosti, které plynou z uzavřených obchodů.
Dokud ČEZ obchodoval na burze elektřinu do objemu 5% své výroby, tak garance na burze mohl uhradit ze svých zdrojů. Když se rozhodl prodávat víc elektřiny na burze místo distributorům v České republice, tak potřeboval větší finanční garance a tato hotovost přesahovala možnosti firmy ČEZ.
S půjčkou pomohla Vláda ČR, která poskytla ČEZu půjčku ve výši až 3 miliardy Euro. Přičemž 2 miliardy Euro (50 miliard Kč) ČEZ čerpal krátce po schválení a použil je pro své rozšíření obchodování na burze.
Co to znamená???
Na půjčku pro ČEZ bylo v roce 2022 vydáno ze státního rozpočtu minimálně 50 miliard (a možná až 74 miliardy korun).
ČEZ využil tuto půjčku jako garanci pro obchodování na burze. Takže místo toho, aby prodával elektřinu přímo distributorům, tak jí prodával na burze, kde si jí stejní distributoři za draho kupovali. Za drobnou provizi pak odborníci na energetiku psali a říkali, že se musí elektřina prodávat na burze, i když, jak jsem již psal, tak pravidla EU umožňují obchodování na burze i přímé dvoustranné obchody.
Když distributoři upravili své ceníky podle tehdejších cen z burzy, tak to byl pro zákazníky doslova šok. Následně vláda přišla se svým zastropováním cen energií (elektřiny i plynu). V případě zastropování cen elektřiny předpokládá MF ČR, že náklady na toto opatření vyjdou na 120 – 150 miliard korun.
Zastropování cen pro velké podniky prý neumožňují pravidla EU, takže tam se jde cestou dotací pro energeticky náročné obory. Pro tyto dotace je rezervováno dalších až 30 miliard korun.
Takže si to můžeme shrnout.
ČEZ, přesněji vedení ČEZ, se rozhodne prodávat velký objem elektřiny na burze. Na půjčku, aby mohl ČEZ otevřít tak velké pozice a prodávat tak velký objem elektřiny, mu poskytne Vláda ČR půjčku
74 miliard korun
Čeští distributoři poté nakupují elektřinu na burze za přemrštěné ceny a vláda přistoupí k zastropování cen pro domácnosti. Zastropování vyjde ročně na
120 – 150 miliard korun
Další položkou jsou dotace pro velké firmy s energeticky náročnými provozy. Dotace pro sklárny, ocelárny a další náročné provozy vyjde na
30 miliard korun.
Takže nápad vedení ČEZ „hrát si na burze“ a rozhodnutí Vlády ČR jim k tomu poskytnout půjčku vyjde stát na
224 – 254 miliard korun.
Jasně, část peněz, tedy přesněji půjčka ČEZ, se státu po čase vrátí, ale škody způsobené firmám, domácnostem a české ekonomice jako celku to s přehledem překonají.
Exitovala však ještě druhá možnost. Tou možností bylo neposkytnout ČEZ půjčku na to, aby si mohl „hrát“ na burze. Státu by v roce 2022 zůstalo v rozpočtu 2 – 3 miliardy Euro (50-74 miliard korun). To by znamenalo, že by ČEZ dál prodával elektřinu na burze v objemu 5% své výroby a hlavní část by prodával přímo distributorům. Pravděpodobně by zdražoval o inflaci, možná i o pár procent navíc, ale to zdražení by nebylo tak dramatické jako v případě prodeje přes burzu. Vzhledem, k tomu, že by zdražování elektřiny nebylo tak dramatické, stát by ušetřil další miliardy korun, které vláda vyčlenila na zastropování cen elektřiny a dotace pro firmy.
Zdražení cen elektřiny se promítlo doslova do všech oblastí podnikání, služeb a fungování státu a domácností. Dopady toho, jak vedení ČEZ začalo hrát na burze a prodávalo elektřinu za spekulativní ceny, je možné vidět na velikosti inflace (vše vyrobené s drahou elektřinou se zdražuje) i na HDP (podniky uvažují o omezení výroby).
Výrobní cena elektřiny z elektráren stoupá jen o jednotky procent v souvislosti se stoupajícími mzdovými náklady, cenami paliv. Zdražení o vysoké desítky a stovky procent bylo a je spekulací, kdy vedení ČEZ s krytím a podporou ze strany politiků obětovalo úspory domácností a prosperitu českých firem, kvůli krátkodobému zisku jedné firmy, kde navíc stát vlastní pouze 70%. Takže 30% ze zisku vytvořeného s využitím státní půjčky získají drobní investoři.
Je zvláštní, kolik křiku bylo okolo snížení valorizace důchodů, kde jde o cca 39 miliard. V případě ČEZ, kdy dá vláda bez velkého povšimnutí půjčku v rozsahu až 74 miliard soukromé a ekonomicky zdravé firmě, to nikomu nevadí. Další stovky miliard se stejná vláda chystá vynaložit na dotace kvůli drahé elektřině a je zase ticho. To je divné, hodně divné.
Je za tím pohodlnost, hloupost nebo úmysl a korupce???
- Elektromobil versus automobil - 8.2.2025
- Němcová a Medveděv - 8.2.2025
- Evropská unie chce občany v EU připravit o vlastnictví nemovitostí? - 8.2.2025
Je zvláštní, kolik křiku bylo okolo snížení valorizace důchodů, kde jde o cca 39 miliard. V případě ČEZ, kdy dá vláda bez velkého povšimnutí půjčku v rozsahu až 74 miliard soukromé a ekonomicky zdravé firmě, to nikomu nevadí.
vynikající postřeh!
Je to nádhera u nás v Kocourkově, kdo se v tom bordelu má vyznat. Kdesi jsem četl a tam měl kdosi dotaz: „ČEZ má za první kvartál rekordní zisk 218%, jaký zisk potřebuje, aby nezdražoval a ceny výrazně zlevnil“?
Tuhle to pár lidí zcela hlasitě vyslovilo.
Ale vždyť mnoho z těch volů se honosí dokonce akademickými tituly. Je to vůbec možný?!?
U nás prý jó.
A jinak:
Budoucnost Ukrajiny? Nejistá.
Budoucnost ČR: Nejistá, ač se u nás neválčí.
Na Ukrajinu kromě vojenského materiálu tečou miliardy téměř z celého světa.
Z ČR tečou na Ukrajinu, již 50 atd. miliard z kapes daňových poplatníků. 500 tisíc nebo už 1 milion Ukrajinců u nás doma živíme, šatímě, ubytováváme, vše mají zdarma. Někteří prý jsou přihlášeni i u lidí, aniž by to tito věděli. Zjistí to až když platí různé poplatky za vicero osob, než jich skutečně je.
Důchodci v ČR? Okradeni.
Peníze daňových poplatníků rozhazovaly a rozhazují vlády ČR na všechny světové strany. Národ si musí utahovat opasek, méně jist, méňe topit, šetřit energiemi, držet hubu a krok a platit, platit a zase platit. To už i kluk ze školky, nebo třeba kůň může být ministrem a výsledek bude stejný. Ale nám se tam stále střídají, neustále tam máme snad nějaké pakoně, nebo nedej bože nějaké voly?
A co dál třeba v Německu. Tam už se brzy nebudou moci používat topná tělesa na naftu, či plyn. To zase brzy přijde i k nám. Co lidí topí napřéklad lokálními kamny Waw, nebo mají etážku a kotel Junkers, či Vaillat atd., vše na plyn. My například měli v kanceláři v Praze na Starém Městě Junkers pro pět místností, takový malý kotýlek velikosti 50 na 40 cm a velmi úsporný. Čidla se nastavila dle potřeby tepla a jelo to tak, že intervaly, kdy se kotel automaticky zapnul, či vypnul byly delší, či kratší. Vždy to blaflo, chvíli to hořelo a jakmile byly radiátory teplé se to zase vyplo a tak stále dokola. Ohřívá to i vodu. A jak to bude s takovými elektrickými lokálními akumulačkami, když se musí elektřinou šetřit. Ti němečtí zelení vládnoucí kreténi chtějí už zakázat i topení dřevem. Znám pro tyto i u nás jednu diagnózu, kopat krumpáčem a lopatou tu zanedbanou pražskou kanalizaci a stavební dozor by jim u toho měl předčítat třeba z Rudého práva. Ta jejich zelená ideologie je stejná prázdná a škodlivá bublina v těch jejich pomatených a dosti prázdných palicích.
Vlasti zdar a pakoňům atd. zmar.
Ty tanečky kolem důchodů jsou jen odvedení pozornosti od toho pravého úmyslu: totální rozvrat ČR. Mávají miliardami, které uspoří, když důchodcům uberou-zástěrka, ale na druhé straně jedou dál Babišem nastoupenou cestu – ukrutné a nesplatitelné zvyšování zadlužení ČR. Rozvrat všech fungujících systémů. A pak to tu někdo schramstne na zlatém podnose.
Korupce jako prase a na všech úrovních! Jinak to číslo 50 mld. Kč si vyměňte za 73 mld. Kč, to jdou ty peníze co vláda lumpů vyhodila oknem.
Tato vláda fialových neumětelů nám vládne. A to ještě ti „chytřejší“ z nás jim fandí. No ještě si užijem….
V ČR, jakožto zemi, která elekřinu vyrábí, je její cena téměř dvakrát vyšší, než v Rakousku, zemi která z ČR elektřinu dováží. V ČR jsou extrémně drahé všechny energie. Vzhledem k tomu, jak drze a okatě vykrádá fialův režim státní rozpočet a tyto peníze transferuje na cizí válku v cizí zemi, je jasné, že stejně okrádá ČR i skrz energie.
Otočení kormidla je v nedohlednu. Paradoxně tak na drahé energie doplácejí nejen nejchudší a nejzranitelnější, ale i mnozí voliči pětikoalice, podnikatelé. Ti se stávají nekonkurenceshopnými, i když proti západní evropě platí pracovní síle almužnu.
ČR vládu fialova režimu drsně odskáče. Jsme země druhé kategorie v EU a papaláši fialova režimu jsou jen poslušní lokajové. Šance na změnu tu je, ale to musí negativní změny postupovat rychleji a výrazněji.
Nenásilnou a zákonnou cestou je pasivní rezistence. Dělat v zákonných mantinelech to, co nechce režim. Nespolupracovat. Lhůty protahovat na maximum. Omezit spotřebu. Nákupy přesměrovat do zahraničí a z politických důvodů nepodporovat firmy a podnikatele, kteří se hlásí k podpoře pětikoalice. Změna chování každého z nás, má větší význam než plné václaváky. Jejich síla je dána penězi, za které si kupují média, provokatéry, troly a teď i armádu migrantů. Seberme jim je.
Je to svinstvo, hnus fialovej … Nemám slov.
A představitelé ČEZu shrábnou vysoké odměny z nezasloužených zisků.
Nám obyčejným pěšáků roste inflace. „Tak důchodcům sebereme zákonnou valorizaci. Ještě budeme mlít něco o solidaritě s rodinami s malými dětmi. Sami jsme si přidali dost peněz hned zkraje roku,“ vzkazuje vláda svým občanům.
Signalizují nám, že jim na občanech vůbec nezáleží.
Vládo, vezměte se všichni za ruce a odejděte. Třeba na Ukrajinu. Tam lidé umírají a vy si tady hrajete pěkně v závětří na jejich obhajobu vyvěšením jejich vlajky na Národní muzeum. Že se nestydíte! …
U mě záloha za zastropované ceny elektřiny činí momentálně 42% důchodu. Když to půjde dál podle nich, tak nám ukradnou i domy, až nebudeme mít peníze na daň z nemovitosti, zateplování a fotovoltaické panely. Topení uhlím a dřívím zakážou nebo zvednou ceny tak, že to vzdáme. V 85 letech nás budou vyhazovat na ulici a majetek zabaví. Většině zombíků to ale nevadí a ještě si to budou chválit.
Přesně o tohle jim jde. Žádný soucit, jen okrást, vydrancovat!
Státní Souhlas se zdražováním – zastropovani – fialova lumparna a hnus Fialův 🤮🤮🤮👎👎👎☠️👎👎👎
Eurofialovej hnus🤮🤮🤮👎👎👎👎🤮🤮🤮☠️😷👎👎👎
….
Proto Anatol France říkal, že hlupák je mnohem větším neštěstím než člověk zlý. Zlý člověk totiž občas odpočívá; hlupáci nikdy.“ — José Ortega Y Gasset, kniha The Revolt of the Masses
….
Proto Anatol France říkal, že hlupák je mnohem větším neštěstím než člověk zlý. Zlý člověk totiž občas odpočívá; hlupáci nikdy.“ — José Ortega Y Gasset, kniha The Revolt of the Masses
Komise dnes navrhla reformovat koncepci trhu s elektřinou v EU
více zde, přímo od molocha EU
https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/ip_23_1591
https://twitter.com/LukasLhotan🤫👍
https://twitter.com/TOP09cz/status/1633507155037806593/photo/1😂😂👎👎👎🇨🇿
https://twitter.com/JZdesena👍👍🤣😭👎👎👎👎
Dnes přišlo do meilu vyúčtování za elektřinu a čuměl jsem jak puk……čtyři měsíce se „zásluhou vlády “ pozdržovaly zálohy za elektřinu aby nyní chtěli zaplatit vše navíc.A to ještě čekám na zálohy za plyn.Nevím jak budou čumět ostatní,kteří se nestarali…..Kterej pitomec vymyslel všechny ty hovadiny kolem enerií by zasloužil metál největšího debila na Zeměkouli.