13.7.2016
Kategorie: Historie

Dovolenkový rozhovor s pamětníky: Američané nám darovali zemědělské stroje, Rusové vybíjeli dobytek

Sdílejte článek:

JAN ZIEGLER 13|07|2016

Byla to krásná dovolená v nádherných Sušicích, odkud jsem vyrážel na Šumavu. Jednou jsem takhle večer poseděl v jedné zdejší hospůdce a povykládal si s místními. Dozvěděl jsem se od nich zajímavé věci.

[ad#clanek-respo]

Řeči se vedli o všem možném, od fotbalového mistrovství Evropy jsme se dostali až k Rusku a Rusům. Ti v Sušici nejsou vůbec oblíbeni. K tomu Pavel vysvětlil. „Nás tady osvobodili Američani, a ve škole nám pořád vykládali cosi o Sovětské armádě, to nás hodně štvalo.“ A co pověsti o tom, že podle výkladů některých soudruhů učitelů a soudružek učitelek osvobodili jihozápadní Čechy sovětští vojáci převlečeni do amerických uniforem. „Tak našli se i takoví magoři, ale zase tolik jich nebylo. Ono většina učitelů si přece jenom uvědomovala, že jsou určité hranice, za které se nechodí,“ dodal Pavel.

Na budově místního muzea na hlavním náměstí je pamětní deska jako poděkování americké armádě za osvobození města. Tak je to i historicky správné. „Jednou se tam u něj nějaká Ruska rozčilovala, proč u nás není památník Rudé armády, tak jsme ji řekli, že nás tady osvobodili Američané, ale pořád to nechtěla pochopit,“ smál se Vlasta.

„No, můj děda měl statek v Žichovicích a po válce dostali on a další místní sedláci od Američanů mlátičku v rámci pomoci z UNRRy. Amíci také lidem dávali potraviny, oblečení a další věci. Dědova sestra se ovšem provdala na grunt někam k Příbrami a tam přišli rusáci. Vybili jim všechny krávy a prasata a ukradli koně. To bylo to jejich slavné osvobození,“ řekl Karel.

To, že u nás vojáci Rudé armády rabovali a kradli, je historickou pravdou, i když se to některých soudruhům nemusí líbit. Potvrdil to i významný prvorepublikový politik a ministr financí v londýnské exilové vládě Ladislav Feierabend. „Rusové si nic nepřivezli sebou a žijí ze země. Vybíjejí dobytek, hlavně dojnice, a hromadně porážení prasata. Kdyby to tak šlo delší dobu, nebude ani maso, ani mléko, ani hnůj.“

Tak nakonec jsem se také svěřil s některými pocity z putování po okolí pošumavské Sušice. „V okolí Kašperských hor těžili zlato němečtí horníci, čili i Němci přesto, že nám relativně nedávno ublížili, nás ovšem v jiné éře a daleko delší seznamovali s vyšší kulturou a moderními technologickými postupy. A pro stavitele hradu Rábí byly vzorem francouzské středověké hrady. Čili v dobách orientováni na Západ jsme patřili k vyspělým zemím. Jakmile jsme se ale v době nedávné obrátili na Východ, šlo to s námi rychle z kopce.“

Nicméně pochopil jsem, že skutečný svět českých hospod je velmi rozdílný od toho virtuálního na některých webech a sociálních sítích.

[ad#clanek-respo]

blogerzie
Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (15 votes, average: 3,53 out of 5)
Loading...