31.10.2016
Kategorie: Společnost

Co týden dal a Hampl napsal: Den nezávislosti nebo den kavárenské ubohosti?

Sdílejte článek:

PETR HAMPL

Pondělí 24. října

Čekám, kdy se roztrhne pytel s obviněními, že Miloš Zeman v 80. letech někoho osahával. A říkám si, kdo vystoupí jako první. Eliška Wagnerová? Táňa Fišerová? Jiřina Šiklová? Nebo nějaká úplně nová celebrita?

[ad#clanek-respo]

Úterý 25. října

Čím se zabývají čeští ministři a předsedové stran, když zrovna neřeší vyznamenání? Lámou si hlavy třeba nad problémem spočívajícím v tom, že čeští muži jsou prý přehnaně násilní a agresivní. Zvláště alarmující prý je sexuální násilí, kterého se čeští muži masově dopouštějí. Prý se bude muset kvůli tomu změnit způsob výuky už na základních školách, aby z kluků nevyrůstali tak násilničtí samci. Nedělám si legraci, tohle vláda projednávala v pondělí. Takže ono vlastně není úplně špatné, když tahle parta diskutuje o metálech, protože pak nemá tolik času škodit lidem.

Středa 26. října

Některá divadla štědře placená ze státních peněz prý uvažují o stávce. Pokud během stávky nebudou pobírat státní příspěvek, bude to vysoce pozitivní. Jen houšť takových akcí! Ať žije týden občanského neklidu! Doufám ,že do toho půjdou taky neziskovky, které na protest proti českému prezidentovi a nekvalitnímu obyvatelstvu českých zemí odmítnou přijímat granty a dotace.

Čtvrtek 27. října

Nenechme si zítřejší den české nezávislosti otrávit partou pitomečků, co se z něj snaží udělat den urážek české státnosti.

Pátek 28. října

vljky

Vlajka nalevo označuje stát, v němž bylo dominantními institucemi otroctví a nevolnictví. Vyvěšení takové vlajky symbolizuje pohrdání demokracií i lidskými právy.

Vlajka napravo označuje stát, kde v některých částech bylo otroctví trpěno, ale nehrálo významnou roli. Většina obyvatel nežila v otroctví ani otroky nevlastnila. Vyvěšení této vlajky symbolizuje rebelství, svobodu a nezávislost.

Sobota 29. října

My starší si ještě pamatujeme rok 1992, kdy se Česká televize dopustila porušení volebního zákona a den před volbami odvysílala v hlavním čase volební míting Občanského hnutí. Bylo to obrovské shromáždění na Václavském náměstí, hlavním řečníkem byl Václav Havel, vzduch přetékal emocemi a nikdo nepochyboval, že svět patří Občanskému hnutí. Následovaly volby. V nich drtivě zvítězila Klausova ODS a Občanské hnutí se nedostalo do parlamentu.

Neděle 30. října

Vžitá představa říká, že říše a civilizace končí tak, že příliš vysoká životní úroveň vede ke změkčilosti, rozpadu hodnot a posléze rozpadu celých společností. Jenže když se rozhlédneme kolem sebe, vidíme opačnou tendenci. Úpadek hodnot postupuje společně s hospodářským úpadkem a snižováním životní úrovně. A na arabských společnostech vidíme, že bohatnutí vede k obnově fundamentalismu a k návratu ke kořenům.

Je tedy alespoň nějaký historický příklad? Vypadá to, že nikoliv. Celý ten omyl vychází z Gibbonovy knihy Úpadek a pád římské říše, což je nesmírně poutavé čtení, leč v naprostém rozporu s fakty. Ve skutečnosti říše kolabují v důsledku příliš složité byrokracie, neschopnosti udržet v chodu ekonomiku a nezvládnutých třídních konfliktů.

[ad#clanek-respo]

hampl

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (24 votes, average: 4,54 out of 5)
Loading...