18.12.2023
Kategorie: Ze světa

Co se stane s Ukrajinou, pokud Západ zastaví svůj penězovod Kyjevu?

Sdílejte článek:

PETR VLK

Období  bezbřehého nadšení pro Zelenského a  jeho  herojské  soldáty, drtící neschopné, negramotné  a věčně ožralé mužiky už pouhým pohledem má  většina  trochu  rozumnějšího mainstreamu na kolektivním Západě  už  za  sebou. V  česku ovšem jde stále o převažující  pohled. Ještě  nějakou  chvíli.

Západní  mainstream teď  jede hlavně  po dvou liniích

1- jak eventuálně  začít jednat,  ale  tak, aby  výsledek vypadal  aspoň trochu jako výhra Západu. Před  vlastními voliči.

nebo

2- jaké dopady by měla jakákoliv  forma  tzv. Putinova  vítězství. Samozřejmě  na  kolektivní Západ.

Ani v jednom z těchto dvou hlavních proudů uvažování samotná Ukrajina, jako taková, nikoho nijak moc nezajímá. To je jen dodavatel masa.

Velmi zajímavý  text druhého názorového proudu vyšel minulý  týden  na  interesantním americkém webu  Responsible  Statecraft. Pod názvem

What really happens if Ukraine aid runs out?

podle překladače

Co se skutečně stane, pokud dojde pomoc Ukrajině?

Jak Kongres zahajuje svůj poslední plánovaný pracovní týden v roce 2023, pozorovatelé se stále více obávají, že americká pomoc Ukrajině alespoň dočasně dojde.

Realita situace se začíná projevovat jak ve Washingtonu, tak v Kyjevě. Bidenova administrativa nedávno oznámila, že pomoc vyprší do konce roku, a sám Joe Biden minulý týden tvrdil, že přerušení financování by mohlo vést k přímému konfliktu mezi Ruskem a NATO.

Tato ostrá varování vedla ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského k překvapivé návštěvě Spojených států tento týden na mimořádné schůzky v Bílém domě a s vedením Kongresu. Zůstává nejasné, zda jeho názor přesvědčí šéfa  sněmovny reprezentantů Mikea Johnsona (R-La.), který nyní představuje největší překážku pokračující pomoci.

Co se tedy vlastně stane, když americká podpora Ukrajině vyschne? Zatímco Kyjev by pravděpodobně mohl překonat krátkou mezeru ve financování, delší zpoždění nebo dokonce trvalé přerušení by přinutilo Ukrajince podstatně omezit své vojenské operace, čímž by se zvýšila možnost, že Rusko dokáže zvrátit těžce vydobyté zisky Ukrajiny na východě země.

Náhlý krok by podle George Beebeho z Quincy Institute také podstatně ztížil dosažení vyjednaného řešení v krátkodobém horizontu.

„Ti, kdo jsou v pokušení věřit, že Spojené státy mohou ukončit válku prostým ukončením své pomoci Ukrajině, by se měli pořádně zamyslet“ nad tím, jak by takový krok ovlivnil vliv Kyjeva na rozhovory, tvrdil Beebe RS.

„Spojené státy by neměly pouštět karty z ruky jednostranným ukončením pomoci Ukrajině nebo předčasným jejich zahraním,“ napsal. „Ale pokud rychle nezačne doplňovat pomoc diplomacií, může zjistit, že příležitost hrát vaše karty náhle zmizela.“

Hraní hry s čísly

Jedním z důležitých faktorů, který komplikuje diskuse o budoucí pomoci, je široce rozšířená nejistota ohledně toho, kolik peněz v USA ještě zbývá spálit na Ukrajině do konce roku.. Senátor Mark Warner (D-Va.) v říjnu řekl , že i Kongres se občas potýkal s problémy získat přímou odpověď na termín pro nové financování.

Minulý měsíc Bílý dům uvedl, že utratil zhruba 96 % z více než 100 miliard dolarů, které Kongres vyčlenil pro Ukrajinu. Účetní chyba Pentagonu způsobila, že ministerstvo obrany získalo několik miliard dolarů navíc pro tzv. „prezidentské pravomoci k čerpání“, což umožňuje Bidenově administrativě posílat zařízení z amerických zásob. Na výměnu těchto zbraní ale zbývá jen asi 1 miliarda dolarů ve financování a podle Marka Canciana z washingtonského Centra pro strategická a mezinárodní studia se Bílý dům zatím zdráhá posílat zbraně bez slibů, že je nahradí.

Dopad přerušení financování by nebyl okamžitě patrný, zejména vzhledem k pomalému tempu bojů během zimy, ale vedl by k postupnému snižování ukrajinských operací, řekl Cancian RS. Podle jeho odhadu tempo pomoci „již klesá“ ve srovnání s počátky války, i když stálý proud dodávek zbraní bude pokračovat roky vzhledem k časové ose potřebné k výrobě nových zbraní.

„Jak tento tok klesá, vojenská schopnost Ukrajiny se  s ním snižuje,“ řekl Cancian. „V určitém okamžiku, pravděpodobně v lednu, nebudou schopni zahájit protiofenzívu v plném rozsahu a pak možná v únoru nebudou schopni  provádět vůbec žádné útoky.“

„Možná, že později na jaře bude mít Ukrajina velký problém, aby Rusy zdržela,“ pokračoval. „Není to tak, že nebudou mít žádné [zbraně], ale nebudou mít přísun, který je potřebný k udržení operací na vysoké úrovni.“

Bidenova dodatečná žádost by přidělila přibližně 59 miliard dolarů ve fondech souvisejících s Ukrajinou. Jedna třetina z toho jde na humanitární pomoc a přímou ekonomickou podporu, zatímco většina jde na různé potřeby vojenského financování.

Z vojenské pomoci ve výši 38,7 miliardy dolarů je zhruba 30 miliard dolarů vyčleněno na nákup zbraní k odeslání na Ukrajinu nebo na čerpání amerických zásob. Zbývajících 8 miliard dolarů by podpořilo rozšířenou přítomnost amerických jednotek v Evropě v reakci na ukrajinskou válku, přičemž malá část prostředků šla na pomoc při dohledu.

Cancian poznamenal, že velká část těchto finančních prostředků by měla být chápána jako investice do ekonomiky USA vzhledem k tomu, jak velká část bude směřována americkým dodavatelům. Tento argument, který také učinila Bidenova administrativa, vyvolal kritiku odpůrců zvýšených vojenských výdajů, kteří poznamenávají, že dolary na obranu vytvářejí méně pracovních míst než mnoho jiných forem vládních výdajů.

Z ekonomického hlediska by náhlé přerušení financování ze strany USA bylo méně drastické než ukončení vojenských výdajů vzhledem k tomu, že velká část rozpočtové pomoci Ukrajiny pochází z Evropské unie. I když i toto financování by mohlo zablokovat Maďarsko, které za pravicového premiéra Viktora Orbána často frustrovalo své evropské partnery. (Zelenskij a Orbán se zřejmě dostali do ostrého sporu na okraji prezidentské inaugurace v Argentině minulý víkend.)

Politické dozvuky

Konec americké pomoci by byl ostrým pokáráním Bidenově administrativě, která dlouho tvrdila, že americká podpora Ukrajině bude trvat tak dlouho, jak bude trvat, než Kyjev dosáhne svého deklarovaného cíle, dobýt zpět celé své území, včetně Krymu.

Mnozí věří, že evropské státy by také stáhly své financování, pokud americká podpora skončí, včetně Canciana. „Logika je stejná jako v USA,“ vysvětlil. „Mají politické síly, které nalevo i napravo stojí proti vysokým nákladům a nedostatku úspěchu. Pokud se Spojené státy zastaví finance, pak na to mnoho jejich kritiků ukáže a řeknou: ‚Spojené státy skončily. Proč posíláme peníze za neúspěšné úsilí?’“

Vzhledem k tomu, že možnost přerušení pomoci roste, někteří analytici tvrdili, že je čas, aby Bidenova administrativa změnila svůj přístup k válce a stanovila realističtější cíle – krok, který by mohl utlumit obavy v Evropě a zároveň reagovat na domácí problémy Bílého domu. kritici, kteří tvrdí, že prezident nemá pro válku jasnou strategii.

„Bílý dům by se měl snažit vybudovat nový příběh: že toto je obranná válka  Ukrajiny s možností  strategické porážky  Ruska, a že USA mohou Ukrajinu podpořit a zároveň uznat, že existují další priority národní bezpečnosti, které možná budou muset mít přednost,“ argumentovala Emma Ashfordová ze Stimsonova centra v The Guardian. „Tento příběh je méně ambiciózní, ale více pragmatický.“

„A co je nejdůležitější, pokud bude Bidenova administrativa znovu zvolena v listopadu, tento přístup by ji postavil do mnohem silnější pozice pro jednání o příměří koncem roku 2024,“ napsal Ashford.

*****

Chceme  to?

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (12 votes, average: 4,83 out of 5)
Loading...
26 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)