23.10.2014
Kategorie: Společnost

Co dělat? Nevolit nebo zvolit občanskou neposlušnost?

Sdílejte článek:

JÁN TRALICH 23|10|2014

Máme přeci zajímavé možnosti jak místo nic nepřinášející hlasování ve volbách dělat něco, co opravdu pomáhalo vždy a pomáhá i dnes (některá doporučení mohou být trochu “outdated”, ale to nic nemění na tom, že v první řadě jde o princip, vyhýbat se železné ruce státu se dá vždy i když různými způsoby).

 

[ad#hornisiroka]

 

Co se týče občanské neposlušnosti, Blackwellova encyklopedie politického myšlení uvádí tuto definici: “Pojmem se obvykle označuje úmyslné neuposlechnutí z důvodů náboženských, morálních či politických zásad. Ve striktním smyslu občanská neposlušnost porušuje zákon, který je sám o sobě nespravedlivý, ale pojem se vztahuje i k protestu proti konkrétní politice, jenž vnímá zákon jako její byrokratický produkt, nebo k nátlaku ve prospěch politických reforem.” Občanskou neposlušnost tak můžeme charakterizovat jako spojení kritiky s aktivním protestem.

 

Samotné protestní neplacení daní je zřejmě staré jako daně samotné, prvními známými neplatiči byli zelótové v Judeji, kteří nechtěli platit daně římskému impériu. Americká revoluce má také kořeny v odporu proti placení daně z čaje (známá Boston Tea Party v roce 1773). Dalšími důvody byl odpor proti válce (například známá výzva 448 spisovatelů a editorů na neplacení daní jako protest proti válce ve Vietnamu zveřejněná v New York Post, protest proti okupaci (např. Na Americké Samoi v roce 1927 nebo v Palestině během britské okupace) či na protest proti rozpuštění parlamentu.

 

Bylo by opravdu zajímavé sledovat, jak by se tvářila naše vláda, pokud by pro ně občané druhé kategorie (tj. ti co je nevolili) přestali platit daně jako protest proti jejich politikaření a bezbřehému kradení. Pokud by například zaměstnanci akceptovali tzv. Švarc systém a tedy přispívání do černé díry s názvem sociální a zdravotní pojištění, nebo  by se přihlásilo na úřad práce třeba 500 000 živnostníků … 

 

obcnep

 

Máme dodržovat zákony i když víme, že nejsou přijímány s naším souhlasem, pověřením a jejich obsah vyzývá k iniciaci násilí vůči nám? Tvrdošíjně následovat legislativu státu jen z důvodu jakési odpovědnosti k zachování vlády práva a respektu vůči zákonům státu, z jakéhosi mystického, ničím nepodloženého přesvědčení o příchodu bezpráví a nespravedlnosti, pokud by se tak nečinilo, je nejslepějším projevem víry v nadřazenost formalismu nad obsahem a následky takové legislativy. Jak jednou řekl Martin Luther King: “Člověk má morální povinnost neuposlechnout nespravedlivé, etice příčící se zákony. … Nesmíme zapomínat, že i vše co Hitler udělal v Německu bylo podle zákonů státu v pořádku, tedy legálně. “

 

Svou štědrou mzdu za “správu pracovní síly “si naši politici vylepšují rozkrádáním prostředků, které spravují. Nepomohou nám žádné reformy, a ani další zadlužování. Pokud budeme hrát podle jejich pravidel, nemůžeme vyhrát. 

 

Pokud tedy volíte proti určitému politikovi nebo nevolíte vůbec a osoba, proti níž jste hlasovali nebo jste pro ni nehlasovali vyhraje a začne vůči Vám vynucovat určité zákony či nároky, kdy přišlo k danému souhlasu s tímto z vaší strany? Považovali byste použití sebeobrany Vás samých vůči těmto nárokům či zákonem za nemorální?

 

[ad#velkadolni]

 

ZDROJ: Ján Tralich – Centrum pro svobodnou společnost

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (19 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...