22.2.2024
Kategorie: Společnost

Chlumec, hlavní město sedláků

Sdílejte článek:

ŠTĚPÁN CHÁB

Pondělní protest jedněch zemědělců (ti druzí se distancovali) dopadl velmi česky. Malostranské náměstí, kde se v posledku křičelo a kam se také slezla prakticky celá politická opozice, by se mělo přejmenovat na Chlumec. Sedláci, Chlumec… je to u nás takové zažité a v pondělí oživené. Vítězí parta Petra Fialy se svým mrchožroutským PR o proruských dezolátech.

Češi nemají odvahu. Jsou spořádaní, tiší, poslušní. Prokázali to za Rakousko-Uherska, za Hitlera, za bolševismu. Tiše sloužit, jen trochu kverulovat nad pívem, dál se nedopracovali. Většinou je to dobře, někdy je to na škodu. Nakoukl jsem do rozhovoru pana Jandejska a pana Vidláka u Jany Bobošíkové z neděle, den před protestem. Těch siláckých řečí – Fiala se bojí, teď jim to ukážeme, věci vyplujou na povrch,… Jéžišku na křížku, pak přišlo pondělí.

Prahou se v ranních hodinách rozeznělo temné hučení motorů, dle rétoriky premiérovy party zvuk připomínající příjezd tanků v 68 roce. Ale to se na magistrálu jen spořádaně řadily traktory. Spořádaně, do odstavného pruhu, aby se neřeklo. Sešlost vyrazila na Malostranské náměstí, kde už na traktoristy s úsměvem čekala vrchní komunistka Kateřina Konečná a rozdávala brožurky. Před budovou ministerstva zemědělství se řvalo na ministra Výborného, aby podal demisi, předala se mu ostrá žádost z traktorových kabin. Návrat na Malostranské náměstí už lemoval Tomio Okamura následovaný Jindřichem Rajchlem a jejich nohsledy. Pak se to neslavně rozpustilo.

Porovnejme s Francií, Německem nebo Polskem. Zemědělci vyjeli jako neřízená střela, začali vytvářet svou neposlušností, ke které, mimo jiné, vyzýval Čechy i bývalý prezident Miloš Zeman, velmi vážné problémy, blokování silnic a dálnic, pokus o vyhladovění Paříže, blokování hranic (žádné symbolické, které nám ve čtvrtek předvedou zemědělští mopslíci vlády z Agrární komory), blokování letišť, zastavování kamionů a likvidování převáženého zboží. Prostě binec hodný protestů, které organizátoři myslí vážně a které také mají něco změnit.

A ty naše pondělní trachtace na magistrále v odstavném pruhu? Došlo na slova Miroslava Kalouska, který zkonstatoval, že nás čeká přehlídka traktorů zakoupených z dotací Evropské unie. Přehlídka to byla vskutku nádherná. Škoda, že na Malostranském náměstí zemědělci nepostavili na to odpoledne protestní farmářské trhy a neprodávali o trochu levnější brambory. Alespoň nějaký užitek by ta paráda měla. Fotečky s nebohými traktory lemovaly ten den sociální sítě hojně. A hojně právě u opozice. Z odstavného pruhu magistrály čišela jen taková podivná česká únava z věcí veřejných.

(Zajímavostí zítřejší jízdy Agrární komory a spol. je, že jedním z koordinátorů „protestní jízdy” je Lukáš Jurečka, bratr našeho ministra. Aneb když vyjede do ulic vlastně vládou řízená protestní vlna, to už je úsměvné nakvadrát. Tady se protestuje tak, jako kdyby to sepisoval Jaroslav Hašek a královsky se u toho bavil. Pondělní přehlídku traktorů tak následuje čtvrteční přehlídka. V mezidobí nám Alexandr Vondra v praxi ukáže, co to je dezinformace, a Rohlík vyhlásí politický džihád, který už v úvodu nabral označení chucpe.)

Pánové, takhle se protesty nedělají. To byla ostuda. Vždyť se vám ti, které jste chtěli vyděsit, jen smáli. A smát se budou ještě týdny a týdny. A co vás napadne dalšího? Zase ve vší slušnosti zaparkujete za několik týdnů pár traktorů na jedno odpoledne v odstavném pruhu? Aby náhodou nedostal někdo pokutičku? Aby mu nestrhli dopraváci nějaké ty bodíky? (V tomto bodě obžaloby se vyjádřil jeden z organizátorů, pan Vidlák, napsal, že hrozily pokuty. Až pět tisíc na SPZetku, kteréžto si prý policisté fotili. A když měl na akci někdo deset traktorů, taková pokuta už by byla cítit, napsal. A když měl někdo na protestu sto traktorů, to už by sakra bolelo, napsal. Nerad bych se mýlil, ale z toho tak nějak vyplývá, že to byl skutečně protest pouze pana Jandejska a jeho traktorové brigády čítající desítky, ne-li rovnou stovky traktorů? No tak to je pěkně, to je moc pěkné.) Občanská neposlušnost, vysloužená podivnostmi typu Green Deal, si zaslouží daleko větší nátlak, než jen ostrou žádost předanou ministrovi, který se pořadatelům vysmívá do překvapeného výrazu, a pár korektně zaparkovaných traktorů na magistrále. Green Deal je pro zemědělství smrtící koktejl namíchaný levicovými lunatiky, proti kterému ovšem v pondělí sedláci neprotestovali. Jen se ustrašeně sešli a pak zase šli. Ze Strakovky se vám smějou. A vy jim pro to dáváte strašně moc materiálu.

V pondělí jsem vyjádřil podporu protestu, nikoliv přehlídce marnosti. Přišla přehlídka marnosti. Příští protesty tohoto typu rovnou směrujte do Chlumce. Ať je to v jednom a člověk v těch prohrách českých sedláků nemá brajgl.

Popudil jsem takovým textem? To je dobře. Když se podíváme do Francie, do Německa, vidíme, že tamní vlády nerady, ale couvají před nátlakem protestů, na národní úrovni očesávají Green Deal a tlačí v Bruselu, aby se s Green Dealem brzdilo. U nás se vláda směje. Takový byl cíl protestu? Rozesmát Fialovu vládu? Pokud ano, povedl se to na výbornou. Nezlomen, těším se na další akci. Snad už bude lépe promyšlená a o poznání odvážnější.

Redakce
Latest posts by Redakce (see all)

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (17 votes, average: 4,53 out of 5)
Loading...
5 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)